Идет загрузка документа (9 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в статью 182 Уголовного процессуального кодекса Украины (относительно определения размера залога к лицам, подозреваемым или обвиняемым в совершении преступления)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 16.07.2015 № 2324а-3
Дата рассмотрения: 16.07.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до статті 182 Кримінального процесуального кодексу України (щодо визначення розміру застави до осіб, підозрюваних чи обвинувачених у вчиненні злочину)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття Закону

Проект Закону України "Про внесення змін до статті 182 Кримінального процесуального кодексу України (щодо визначення розміру застави до осіб, підозрюваних чи обвинувачених у вчиненні злочину)" (далі - проект Закону) розроблено для підвищення статусу застави, як реальної гарантії належної поведінки підозрюваного, обвинуваченого, підсудного, що, у свою чергу, оптимально забезпечить дієвість цілей та задач кримінального процесу в цілому.

Необхідність застосування застави у збільшеному розміру за вчинення тяжких та особливо тяжких злочинів щодо службовців та корупціонерів в порівнянні з іншими особами, зумовлено підвищеною суспільною небезпекою зазначених категорій злочинів, а існуючі розміри застави є неадекватно мізерними, оскільки отримання зазначеними особами неправомірної вигоди, протягом усієї протиправної діяльності, як правило, значно перевищують суму застави, визначену діючим законодавством.

2. Цілі та завдання прийняття законопроекту

Проектом Закону пропонується вдосконалити механізм реалізації такого кримінально-процесуального інституту як застава, підвищити (в порівнянні з існуючими) розміри застави в залежності від категорії та ступеню тяжкості вчиненого злочину, визначити окремі категорії осіб щодо яких за вчинення тяжких та особливо тяжких злочинів застосовується запобіжний захід у вигляді застави у збільшеному розмірі в порівнянні з іншими особами.

Метою розроблення проекту Закону є забезпечення дієвих механізмів реалізації такого кримінально-процесуального інституту як застава, поширення практики застосування у сучасних умовах пріоритету загальнолюдських цінностей.

3. Загальна характеристика і основні положення законопроекту

Законопроектом пропонується внести зміни до частини 5 статті 182 Кримінального процесуального кодексу України, що регулюють порядок визначення розміру такого запобіжного заходу як застава до осіб, підозрюваних чи обвинувачених у вчиненні злочину в залежності від категорії та ступеня тяжкості вчиненого злочину.

Новелами у запропонованому законопроекті є:

- підвищення (в порівнянні з існуючими) розмірів застави в залежності від ступеня тяжкості вчиненого злочину;

- визначення окремих категорій осіб щодо яких за вчинення тяжких та особливо тяжких злочинів застосовується запобіжний захід у вигляді застави у збільшеному розмірі в порівнянні з іншими особами.

Застава вважається найбільш суровою психологічно-примусовою мірою запобіжного заходу. Можливість втрати майна має становити реальну гарантію належної поведінки підозрюваного чи обвинуваченого. Саме тому, індивідуально визначаючи розмір застави у кожному конкретному випадку, її сума має бути для підозрюваного, обвинуваченого значно суттєвою, а можливість втрати застави серйозно ускладнювати можливе ухилення від покладених на таку особу обов'язків. Навряд чи можна погодитися з тим, що сума у розмірі 1218 грн., 24360 грн., чи навіть сума у розмірі 97440 грн. (при можливості застосування санкції у вигляді позбавлення волі на строк понад десять років або навіть довічного позбавлення волі) стане у такому випадку суттєвим аргументом та стримувати особу від можливого ухилення від покладених на неї обов'язків.

Крім того, пропонується застосовувати запобіжний захід у вигляді застави щодо окремих категорій осіб, які підозрюються чи обвинувачуються за вчинення тяжких та особливо тяжких злочинів з найбільш високою суспільною небезпекою проти власності, службових чи корупційних злочинів у збільшеному розмірі в порівнянні з іншими особами.

До таких злочинів належатимуть шахрайство, вчинене у великих чи в особливо великих розмірах (ч. 3, 4 статті 190 Кримінального кодексу України); заволодіння чужим майном шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем вчинені повторно або за попередньою змовою групою осіб чи у великих розмірах - (ч. 3, 4, 5 статті 191 Кримінального кодексу України); легалізація (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом вчинені у великому або особливо великому розмірі (ч. 2, 3 статті 209 Кримінального кодексу України); зловживання владою або службовим становищем, що спричинило тяжкі наслідки (ч. 2 статті 364 Кримінального кодексу України); перевищення влади або службових повноважень працівником правоохоронного органу (стаття 365 Кримінального кодексу України); зловживання повноваженнями особами, які надають публічні послуги (стаття 365-2 Кримінального кодексу України); прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди службовою особою, предметом якого була неправомірна вигода у великому або особливо великому розмірі (ч. 3, 4 статті 368 Кримінального кодексу України); незаконне збагачення, вчинене службовою особою, яка займає особливо відповідальне становище (ч. 3 статті 368-2).

4. Стан нормативно-правової бази у цій сфері правового регулювання

Основними нормативно-правовими актами у цій сфері відносин є Кримінальний кодекс України та Кримінально-процесуальний кодекс України.

Прийняття даного законопроекту не потребуватиме внесення змін до інших нормативно-правових актів.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Прийняття зазначеного законопроекту не потребує додаткових витрат з Державного бюджету України.

Збільшення розмірів застави як запобіжного заходу дозволить збільшити надходження до Державного бюджету України у разі звернення застави у доход держави.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття законопроекту

Прийняття цього законопроекту дасть можливість підвищити попередження злочинності, як соціально негативного явища, уникнути випадків, коли через незначні розміри застави, службовці та корупціонери, залишаючи в своєму розпорядженні статки, одержані злочинним шляхом, будуть переховуватися за межами території України та уникати від кримінальної відповідальності.

 

Народний депутат України

О. В. Дроздик (посв. N 430)

Опрос