Идет загрузка документа (6 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Уголовный процессуальный кодекс Украины (относительно аспектов применения залога в случаях применения содержания под стражей)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 09.07.2015 № 2324а-2
Дата рассмотрения: 09.07.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України (щодо аспектів застосування застави в випадках застосування тримання під вартою)"

1. Обґрунтування необхідності ухвалення проекту Закону України

Стаття 176 Кримінального процесуального кодексу України визначає перелік запобіжних заходів які встановлюються ухвалою слідчого судді до особи, яка підозрюється в скоєнні злочина.

Частина п'ята статті 176 Кодексу визначає перелік статей Кримінального кодексу відносно яких не може бути встановлені запобіжні заходи у вигляді особистого зобов'язання, особистої поруки, домашнього арешту, застави.

Проте на теперішній час вкрай актуальним для існування держави є ефективна та жорстка боротьба з корупційними правопорушеннями та особливо тяжкими злочинами проти миру, безпеки людства.

До злочинів у сфери службової діяльності посадових осіб, які не були вчинені із застосуванням насильства або погрозою його застосування, або які не спричинили загибель людини слідчим суддею не можливо застосувати запобіжний захід тримання під вартою без визначення розміру застави.

В такому випадку, підозрювана у корупційному правопорушенні службова особа, має можливість за допомоги своїх близьких та родичів з застосуванням неправомірно отриманих доходів сплатити заставу, та на волі впливати на слідство, свідків, тощо. Крім того, багато випадків, коли апеляційний суд зменшував розмір застави, яка була визначена судом першої інстанції, що допомагало підозрюваному у скоєні відповідного злочину сплачувати заставу та мати можливість застосовувати свій службовий або персональний вплив на хід слідства.

У зв'язку з цим виникла необхідність на законодавчому рівні зафіксувати розміри застави та розширити перелік статей Кримінального кодексу, додавши злочини у сфери службової діяльності посадових осіб, відносно яких не може бути встановлені запобіжні заходи у вигляді особистого зобов'язання, особистої поруки, домашнього арешту, застави.

2. Цілі та завдання прийняття проекту Закону

Завданням законопроекту є розширення дії частини п'ятої статті 176 Кримінального процесуального кодексу України на злочини у сфері службової діяльності посадових осіб, проти миру, безпеки людства, та деякі зміни положень статті 182 Кримінального процесуального кодексу України.

3. Загальна характеристика та основні положення законопроекту

Законопроектом пропонується внести зміни до частини п'ятої статті 176, частини п'ятої статті 182 Кримінального процесуального кодексу України.

4. Місце законопроекту в системі законодавства

Основними нормативно-правовими актами, які регулюють зазначене питання, є Кримінальний процесуальний кодекс України та Кримінальний кодекс України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація положень законопроекту під час його практичного застосування після його прийняття не впливатиме на видаткову частину державного або місцевих бюджетів.

6. Обґрунтування очікуваних соціально-економічних, правових та інших наслідків застосування законопроекту після його прийняття

Ухвалення запропонованих законопроектом змін зобов'язує слідчого суддю застосовувати запобіжний захід тримання під вартою на деякі злочини у сфери службової діяльності посадових осіб, злочини проти миру, безпеки людства. Таким чином унеможливлюється використання доходів, отриманих злочинним шляхом в якості судової застави та водночас зменшується можливий вплив на слідство підозрюваної особи, за яку була сплачена така застава.

 

Народний депутат України

А. Ю. Геращенко

Опрос