Идет загрузка документа (7 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Уголовный процессуальный кодекс Украины относительно применения мер пресечения к лицам, подозреваемым в совершении отдельных преступлений

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 09.07.2015 № 2324а
Дата рассмотрения: 09.07.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України щодо застосування запобіжних заходів до осіб які підозрюються у вчиненні окремих злочинів"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Нині Україна впритул наблизилася до інтеграції в європейське співтовариство. Але корупція, яка пронизала всі гілки влади та набрала в українському суспільстві катастрофічних масштабів, є однією з головних проблем, що загрожує майбутній євроінтеграції. Окрім того, саме корупція, не дозволяє економіці нормально функціонувати, завдає шкоди державному апарату, обмежує конституційні права громадян, руйнує моральні та суспільні цінності, та, врешті-решт, стала справжньою загрозою національній безпеці України.

Невід'ємна складова корупції - хабарництво. В Україні це явище охопило усі сфери життя. Оскільки одержання хабара є корисливим злочином, то він має виключно майновий характер. Ним можуть бути: майно (гроші, цінності та інші речі), право на нього (документи, які надають право отримати майно, користуватися ним або вимагати виконання зобов'язань тощо), будь-які дії майнового характеру (передача майнових вигод, відмова від них, відмова від прав на майно, безоплатне надання послуг, санаторних чи туристичних путівок, талонів на пальне, проведення будівельних або ремонтних робіт тощо). Розміри хабарів вражають: від кількох тисяч гривень до кількох сотень мільйонів.

Після Революції Гідності суспільство вимагає та очікує від влади рішучих дій щодо посадовців-хабарників, особливо щодо тих, яких, як-то кажуть, "спіймали на гарячому" або під час обшуку у службовому приміщенні вилучено великі суми гривень, доларів, євро, коштовності та т. п.

На жаль, у таких випадках діюче законодавство передбачає заставу. І, використовуючи таку норму, судді, які теж беруть хабарі, відпускають посадовця під заставу і, таким чином, дають можливість хабарнику переховуватися від органів досудового розслідування або суду та уникнути покарання, зводячи нанівець роботу правоохоронних органів.

На мою думку, настав час заборонити на законодавчому рівні відпускати під заставу посадових осіб, яких було затримано на місці злочину та у службових приміщеннях яких було знайдено докази провокації та/або отримання хабара, а також службових осіб, які своїми діями створили можливість процвітання хабарництва в органах державної влади та місцевого самоврядування.

2. Мета і завдання законопроекту

Метою законопроекту є скасування можливості застосування запобіжних заходів у вигляді застави, домашнього арешту, особистого зобов'язання, особистої поруки до службових осіб, яких було затримано на місці злочину та у службових приміщеннях яких було знайдено докази провокації та/або отримання хабара, а також службових осіб, які своїми діями створили можливість процвітання хабарництва в органах державної влади та місцевого самоврядування.

Законопроектом пропонується встановлення обставин, які виключають можливість обрання будь-яких запобіжних заходів, окрім як тримання під вартою, до службових осіб, які підозрюються у вчиненні злочинів, передбачених частинами другою, третьою, четвертою статті 189, статтями 365, 368, 368-2, 369-2, 370, 375, 376-1 Кримінального кодексу України.

Таким чином, запропонованими змінами передбачається, що запобіжні заходи у вигляді особистого зобов'язання, особистої поруки, домашнього арешту, застави не можуть бути застосовані до службових осіб, які підозрюються або обвинувачуються у вчиненні корупційних злочинів.

3. Загальна характеристика та основні положення законопроекту

У зазначеному законопроекті пропонується внести зміни до ряду статей Кримінального процесуального кодексу України, які встановлюють підстави і порядок застосування запобіжних заходів, зокрема, затримання особи та тримання особи під вартою

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

У даній сфері правового регулювання діють Конституція України, Кримінально процесуальний кодекс України.

Прийняття проекту не потребуватиме внесення змін до інших законодавчих актів України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація законопроекту не вимагатиме додаткових витрат із Державного бюджету України та місцевих бюджетів, не передбачених раніше прийнятими законами.

6. Соціально-економічні та інші наслідки прийняття проекту Закону

Прийняття цього законопроекту дозволить уникати в кримінальному судочинстві випадків, коли через заставу посадові особи-корупціонери, мають можливість переховуватися від кримінальної відповідальності, що, у свою чергу, сприятиме дотриманню принципу невідворотності покарання.

 

Народний депутат України

А. В. Артеменко

Опрос