Идет загрузка документа (7 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины относительно содействия занятости инвалидов

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 28.07.2015 № 2322а-1
Дата рассмотрения: 28.07.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сприяння зайнятості інвалідів"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Кабінетом Міністрів України подано на розгляд Парламенту проект Закону "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо зайнятості інвалідів" (реєстр N 2322а від 09.07.2015).

Як зазначено у Пояснювальній записці до вказаного законопроекту він підготовлений з урахуванням набутого Україною європейського досвіду у сфері зайнятості інвалідів, необхідності реалізації окремих положень Державної цільової програми "Національний план дій з реалізації Конвенції про права інвалідів" на період до 2020 року, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.2012 N 706, врахування зауважень Рахункової палати України, а також з метою удосконалення чинного законодавства у сфері зайнятості та працевлаштування інвалідів.

Разом з тим, урядовий проект майже не містить нових механізмів, які б сприяли зайнятості такої категорії населення як інваліди.

Він лише частково вирішує проблемні питання із сплатою адміністративно-господарських санкцій. Мова йде про наступні його норми:

- виконання роботодавцем нормативу працевлаштування інвалідів шляхом укладання з підприємствами громадських організацій інвалідів договорів на виготовлення (виконання) товарів, робіт і послуг;

- врахування з коефіцієнтом "2" виконання зазначеного нормативу працевлаштування для усіх інвалідів I групи та інвалідів II групи внаслідок психічного розладу.

Тому розробка запропонованого авторами проекту викликана необхідністю запровадження економічних механізмів, які б стимулювали роботодавця до працевлаштування інвалідів, а також посиленням попереджуючих заходів для уникнення порушень законодавства з питань зайнятості інвалідів, з одночасним врахуванням положень законопроекту N 2322а від 09.07.2015.

2. Цілі і завдання прийняття акта

Основною метою прийняття законопроекту є покращення ситуації із працевлаштуванням інвалідів, зокрема, досягнення збільшення кількості працюючих інвалідів.

3. Загальна характеристика і основні положення проекту акта

На відміну від урядового законопроекту N 2322а цим проектом пропонується:

1) Запровадити стимулюючі механізми працевлаштування інвалідів такі як:

- компенсація роботодавцю фактичних витрат на оплату праці інваліда протягом 1 року за умови його працевлаштування на строк не менше 2 років.

- надання дотації роботодавцю на працевлаштування молоді із числа інвалідів, яка вперше приймається на роботу.

2) Передбачити можливість надання ваучера для підтримання конкурентоспроможності на ринку праці всім інвалідам, а не лише із числа учасників антитерористичної операції.

3) Як запобіжний захід для уникнення порушення законодавства з питання працевлаштування інвалідів пропонується збільшити розмір штрафу за невиконання нормативу, порушення порядку реєстрації у відділеннях Фонду соціального захисту інвалідів та несвоєчасне подання до звітів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у 10 разів.

4) Залишити без змін норму про затвердження Урядом з урахуванням пропозицій громадських організацій інвалідів положення про Фонд соціального захисту інвалідів. Урядовим проектом пропонується, щоб Міністерство соціальної політики України затверджувало таке положення без урахування пропозицій таких організацій.

5) Передбачити затвердження Кабінетом Міністрів порядку сплати адміністративно-господарських санкцій з урахуванням пропозицій всеукраїнських громадських організацій інвалідів.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

У цій сфері правового регулювання діють Конституція України, Кодекс України про адміністративні правопорушення, Закони України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", "Про зайнятість населення", "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", "Про колективні договори і угоди".

Реалізація законопроекту не потребує внесення змін до інших законодавчих актів України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація проекту не потребуватиме додаткових фінансових витрат за рахунок Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття акта

Прийняття законопроекту та його реалізація стимулюватиме роботодавців працевлаштовувати інвалідів, забезпечить комплексне врегулювання проблем у сфері зайнятості інвалідів.

Це у свою чергу матиме наслідком збільшення кількості працюючих інвалідів та покращення дисципліни роботодавців в частині виконання законодавства з питань зайнятості інвалідів.

 

Народний депутат України

Н. Ю. Королевська

Опрос