Идет загрузка документа (15 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Налоговый кодекс Украины (относительно налогообложения доходов в виде процентов на вклады (депозиты) физических лиц)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 09.07.2015 № 2320а
Дата рассмотрения: 09.07.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України (щодо оподаткування доходів у вигляді процентів на вклади (депозити) фізичних осіб)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття проекту Закону.

У 2014 році Україна зіштовхнулася із численними проблемами як у економічному, так і політичному просторі. Особливо складним виявився цей період для банківської системи країни: майже триразова девальвація національної валюти по відношенню до світових резервних валют, зниження кредитного рейтингу країни, суттєвого зростання рівня інфляції, значний відтік депозитів фізичних осіб, який вимиває активи банків, ставлячи їх на грані неплатоспроможності. Перед банками постала важка задача з відновлення втраченої довіри вкладників, а також перебудови своєї роботи в нових фінансово-економічних умовах.

Незважаючи на таку складну ситуацію, Законом України від 28.12.2014 року N 71-VIII "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи" (далі - Закон України від 28.12.2014 року N 71-VIII) з 01 січня 2015 року ставку податку на доходи фізичних осіб для оподаткування доходів у вигляді процентів на поточний або депозитний (вкладний) банківський рахунок, процентів на вклад (депозит) у кредитних спілках та на інші пасивні доходи (за винятком окремих дивідендів) було збільшено до 20 %.

Крім цього, цим же Законом України від 28.12.2014 року N 71-VIII продовжено дію військового збору до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України та уточнено перелік доходів, які є об'єктом оподаткування військовим збором. Тобто, на додаток, з 01 січня 2015 року військовий збір утримується з усіх доходів, з яких утримується податок на доходи фізичних осіб, зокрема це стосується і доходів у вигляді процентів на поточний або депозитний (вкладний) банківський рахунок.

Таким чином, з 01 січня 2015 року власники вкладних (депозитних) банківських рахунків сплачують 21,5 % з нарахованих процентів на такі вклади (депозити) у банках та інших фінансових установах.

Ставка податку на доходи фізичних осіб для оподаткування доходів у вигляді процентів на поточний або депозитний (вкладний) банківський рахунок, процентів на вклад (депозит) у кредитних спілках та на інші пасивні доходи, починаючи з 2014 року, зазнавала змін неодноразово. До 2014 року депозити та доходи від процентів за депозитами взагалі не оподатковувалися. З 01.01.2014 року ставка даного податку на дані доходи фізичних осіб складала 5 %, з серпня 2014 року - 15 %, а вже з 01 січня 2015 року - 20 % + 1,5 % військового збору.

Напружені умови функціонування для грошово-кредитного ринку разом із запровадженням оподаткування процентів на вклади (депозити) фізичних осіб до банків та інших фінансових установ, подальше збільшення ставки такого оподаткування призвело до суттєвого відтоку депозитів населення з банківської системи, збільшення функціонування грошей поза банками, у тому числі в тіньовому обороті, що спричинило негативний вплив на економічну ситуацію в Україні в цілому.

За аналітично-статистичною інформацією Міністерства фінансів України, наведеною у щорічному Звіті про виконання Державного бюджету України за 2014 рік, за підсумками 2014 року відтік депозитів із банків став найбільшим після кризового 2009 року: обсяг депозитів у національній валюті станом на 01 січня 2015 року у порівнянні із 01 січня 2014 року зменшився на 13,4 %; обсяг депозитів в іноземній валюті - зменшився на 36,9 % (Діаграма 1).

Відповідно до аналітично-статистичних даних Національного банку України, протягом січня-березня 2015 року відтік депозитів з банківського сектору тривав.

Загальний обсяг депозитів населення в національній валюті за I квартал 2015 року зменшився на 24,2 % у річному вимірі і на 41,6 % в іноземній валюті (у доларовому еквіваленті) (Діаграма 2).

Продовжував спостерігатися відтік коштів із довгострокових рахунків фізичних осіб з одночасним зростанням залишків на рахунках на вимогу, що зокрема є наслідком установлених Національним банком України обмежень щодо видачі готівкових коштів. Так, темпи зниження залишків строкових коштів населення в національній валюті пришвидшилися з 27,3 % наприкінці IV кварталу 2014 року (у річному вимірі) до 30,5 % у січні 2015 року, в іноземній (у доларовому еквіваленті) - з 40,3 % до 41,6 % порівняно із 13,8 % та 35,0 % відповідно на кінець III кварталу 2014 року.

Діаграма 1

Обсяги депозитів у 2013 - 2014 роках

  

Діаграма 2

Депозити фізичних осіб (річна зміна, %)

  

З метою зупинення відтоку вкладів населення та нівелювання високих індексів інфляції, що приводять до знецінення грошових заощаджень, банки почали з лютого 2015 року підвищувати ставки за депозитними (вкладними) банківськими рахунками для населення. Найбільше - за депозитами у національній валюті: за два тижні лютого місяця 2015 року середня ставка піднялася на 0,25 - 0,3 % річних, а з початку року - на 0,5 - 0,8 % річних. Задля компенсації втрат вкладників від останньої хвилі девальвації гривні (з 20 грн./1$ до 25 - 26 грн./1$) і максимального наближення її до очікуваного рівня інфляції, банки підвищили середній розмір ставок до 21,5 - 22 % річних.

Однак, слід зазначити, що ставка відсотку за депозитами фактично не відіграє ролі для залучення депозитних ресурсів. Навіть протягом найскладнішого 2014 року, середні ставки за депозитами в національній валюті змінювалися від 19,1 % на початку січня до 20,0 % на кінець грудня. Середня ставка за валютними депозитами піднялася за рік з 8,2 % до 8,8 %, коливаючись в межах 6,3 - 10,2 %. Такі коливання були епізодичними і досить випадковими, середні ж місячні показники були майже незмінними.

Слід також відмітити той факт, що якщо розглядати валютні вклади, то їх дохідність (біля 8,5 %) компенсує інфляцію в доларах та євро (близько 0,2 - 1,6 %), що дозволяє говорити про "чистий" дохід вкладника (враховуючи податок на дохід з депозитів у 20 % з 01 січня 2015 року) у 5,5 - 6,7 % річних. В той же час, дохідність за депозитами у національній валюті (20 - 21 %) не компенсує навіть інфляцію за 2014 рік (24,9 %), не говорячи вже про "чистий" дохід вкладника.

У 2015 році в Україні очікується рекордна інфляція. Україна по росту темпу інфляції обігнала вже попередніх лідерів - Федеративну Республіку Сомалі і Республіку Південний Судан, і тепер рекордно займає перше місце у світі. За даними Державної статистики України, інфляція в травні 2015 року, без врахування Автономної Республіки Крим і зони проведення антитерористичної операції, у порівнянні з березнем 2015 року прискорилася до 16,2 % з 10,8 %.

За прогнозами Міжнародного валютного фонду, рівень інфляції в цілому за 2015 складатиме 46 %, що перевищує рекордний показник, зафіксований в 1996 році, - 39,7 %.

Такий рівень інфляції не дозволить взагалі населенню забезпечити збереження своїх грошових заощаджень в національній валюті в банківський системі, тому вони намагаються здійснювати купівлю іноземної валюти на "чорному" ринку через нормативні обмеження, запроваджені НБУ.

Необґрунтовано висока ставка для оподаткування доходів у вигляді процентів на поточний або депозитний (вкладний) банківський рахунок, процентів на вклад (депозит) у кредитних спілках призводить до остаточного руйнування довіри громадян до банківської системи, ще більшого відтоку капіталу з фінансово-банківської сфери, що призведе до втрати внутрішнього кредитора - населення та матиме негативний вплив на економічну ситуацію в Україні в цілому!

Не можна не брати до уваги і соціальний аспект даного питання, оскільки переважна кількість громадян зберігає на депозитах незначні суми (до 15000 гривень) не з метою одержання прибутку у вигляді процентів, а задля захисту своїх заощаджень від інфляційних процесів.

Стосовно військового збору, яким оподатковуються доходи у вигляді процентів на поточний або депозитний (вкладний) банківський рахунок, процентів на вклад (депозит) у кредитних спілках, то необхідно зазначити, що за аналітично-статистичною інформацією Міністерства фінансів України, наведеною у щорічному Звіті про виконання Державного бюджету України за 2014 рік, за підсумками 2014 року загальний фонд державного бюджету України отримав всього 2,5 млрд. грн. за рахунок розширення бази оподаткування військовим збором доходів фізичних осіб. Виходячи із того, що база оподаткування військовим збором включає багаточисельний перелік й інших доходів, що підлягають оподаткуванню, то частка, що надійшла до загального фонду Державного бюджету України саме від оподаткування військовим збором доходів фізичних осіб у вигляді процентів на вклади (депозити), - є мізерною та становить близько 5 % від загальної суми доходу за рік (від 2,5 млрд. грн.), що надійшла до загального фонду Державного бюджету України, отриманого від оподаткування військовим збором доходів фізичних осіб.

Таким чином, наведена вище інформація, вказує на недоцільність оподаткування військовим збором доходів фізичних осіб у вигляді процентів на поточний або депозитний (вкладний) банківський рахунок, процентів на вклад (депозит) у кредитних спілках, що тільки породжує лише зайвий фіскальний тиск та витрачання значних коштів на адміністрування даного виду збору.

2. Цілі та завдання прийняття проекту Закону.

Мета і основне завдання законопроекту: зупинення відтоку вкладів (депозитів) населення, створення сприятливих умов для зміцнення фінансово-банківської системи як необхідної складової сталого економічного розвитку країни.

3. Загальна характеристика і основні положення проекту Закону.

Законопроектом пропонується внести зміни (доповнити новим абзацом) до підпункту 167.5.2 пункту 167.5 статті 167 Податкового кодексу України, якими зменшити до 5 % ставку податку на доходи фізичних осіб у вигляді процентів на поточний або депозитний (вкладний) банківський рахунок, процентів на вклад (депозит) у кредитних спілках.

Крім того, законопроектом пропонується внести зміни до підпункту 1.7 пункту 16-1 Підрозділу 10 Розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України, якими звільнити від оподаткування військовим збором доходи фізичних осіб у вигляді процентів на поточний або депозитний (вкладний) банківський рахунок, процентів на вклад (депозит) у кредитних спілках.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання.

Законодавчими актами, що визначають дану сферу правового регулювання, є Податковий кодекс України.

Необхідність внесення змін до інших законодавчих актів, крім Податкового кодексу України, для вирішення проблеми, порушеної у законопроекті, відсутня.

5. Фінансово-економічне обґрунтування.

Реалізація запропонованого проекту Закону не потребує додаткових видатків з Державного та місцевих бюджетів України.

За аналітично-статистичною інформацією Міністерства фінансів України, наведеною у щорічному Звіті про виконання Державного бюджету України за 2014 рік, за підсумками 2014 року загальний фонд Державного бюджету України отримав 2,1 млрд. грн. доходу від оподаткування доходу у вигляді процентів по депозитах. За рахунок розширення бази оподаткування військовим збором доходів фізичних осіб - 2,5 млрд. грн. Виходячи із того, що база оподаткування військовим збором включає багаточисельний перелік доходів, що підлягають оподаткуванню, то частка, що надійшла до загального фонду Державного бюджету України саме від оподаткування військовим збором доходів фізичних осіб у вигляді процентів на вклади (депозити) - мізерна та становить близько 5 % від загальної суми доходу за рік (від 2,5 млрд. грн.), що надійшла до загального фонду Державного бюджету України, отриманого від оподаткування військовим збором доходів фізичних осіб.

Отже, оподаткування доходу у вигляді процентів на поточний або депозитний (вкладний) банківський рахунок, процентів на вклад (депозит) у кредитних спілках військовим збором - не вирішує проблеми із наповненням Державного бюджету України. Зменшення ставки податку на доходи фізичних осіб у вигляді процентів на поточний або депозитний (вкладний) банківський рахунок, процентів на вклад (депозит) у кредитних спілках до 5 % суттєво не вплине на дохідну частину Державного бюджету України, але при цьому буде сприяти поверненню грошових заощаджень населення в банківську систему, що в свою чергу збільшить монетарну базу для банків та здешевить кредити, які зможуть надаватись суб'єктам господарювання.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття проекту Закону.

Ухвалення даного проекту Закону забезпечить: зупинення відтоку депозитів, зміцнення банківської системи, створення сприятливих умов для залучення банками клієнтів до депозитних вкладів, підвищення благополуччя населення.

 

Народний депутат України

О. В. Долженков

Опрос