Идет загрузка документа (6 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О судоустройстве и статусе судей" относительно необходимости соблюдения принципа равноправия судей Конституционного Суда Украины

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 08.07.2015 № 2318а
Дата рассмотрения: 08.07.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України про внесення змін до Закону України "Про судоустрій і статус суддів" щодо необхідності дотримання принципу рівноправності суддів Конституційного Суду України

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Статтею 4 Закону України "Про Конституційний Суд України" закріплено основні принципи діяльності Конституційного Суду України, зокрема задекларовано принципи верховенства права, незалежності, колегіальності, рівноправності суддів, гласності, повного і всебічного розгляду справ та обгрунтованості прийнятих ним рішень.

Однак, на практиці відбувається недотримання принципу рівноправності суддів Конституційного Суду України, оскільки відповідно до нині діючих норм Закону України "Про судоустрій і статус суддів" розмір суддівської винагороди суддів Конституційного Суду України, які призначені суддями вперше, значно нижчий від суддівської винагороди суддів, які раніше працювали суддями. Також, суддям Конституційного Суду України, які раніше працювали суддями, надається додаткова оплачувана відпустка тривалістю 15 календарних днів.

Варто зауважити, що така диспропорція в оплаті праці та кількості днів оплачуваної відпустки суддів Конституційного Суду України, залежно від виду діяльності в минулому, не узгоджується із правовою природою інституту конституційної юстиції, адже саме конституційний судовий контроль за правовим змістом нормативних актів є класичним проявом дії механізму стримувань і противаг, а тому, до складу єдиного органу конституційної юрисдикції повинні обиратись як професійні судді, так і відомі науковці, авторитетні адвокати, правозахисники та інші практикуючі юристи. Більше того, слід підкреслити, що конституційне судочинство має свою значну специфіку в порівнянні з судочинством у кримінальних, цивільних, адміністративних справах, а тому, правову охорону Конституції в рамках європейської моделі конституційного судочинства найчастіше здійснюють судді, компетентність яких, визначається наявністю відповідної вищої освіти, стажу практичної, наукової (педагогічної) роботи, вченого ступеня, авторитету, бездоганної репутації. Очевидно, що оскільки професійний рівень суддів Конституційних судів у різних країнах надзвичайно високий, умови їх матеріального та соціального забезпечення є юридично визначеними та знаходяться на достатньому рівні.

Таким чином, положення проекту Закону про внесення змін до Закону України "Про судоустрій і статус суддів" щодо необхідності дотримання принципу рівноправності суддів Конституційного Суду України покликані забезпечити єдиний статус суддів Конституційного Суду України.

2. Мета законопроекту

Метою цього законопроекту є запровадження реального відображення принципу рівноправності суддів Конституційного Суду України, незалежно від виду їх діяльності в минулому.

3. Загальна характеристика і основні положення законопроекту

Законопроектом пропонується внести зміни до Закону України "Про судоустрій і статус суддів" передбачивши, що до стажу роботи, що дає судді Конституційного Суду України право на щомісячну доплату за вислугу років, право на додаткову оплачувану відпустку, а також право на збільшення розміру довічного грошового утримання зараховується стаж іншої практичної, наукової, педагогічної роботи за фахом, стаж державної служби.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Нормативно-правовими актами у даній сфері правового регулювання є Конституція України, Закони України "Про судоустрій і статус суддів", "Про Конституційний Суд України".

5. Фінансово-економічне обгрунтування

Реалізація положень цього законопроекту не потребує додаткових видатків із Державного бюджету України. Забезпечення його виконання, в разі його прийняття, здійснюватиметься в межах відповідних бюджетних видатків, передбачених Законом про Державний бюджет України на відповідний рік.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття законопроекту

Прийняття цього законопроекту сприятиме реалізації права суддів Конституційного Суду України на державні гарантії їх матеріального та соціального забезпечення.

 

Народний депутат України 

 Р. П. Князевич

Опрос