Идет загрузка документа (6 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины относительно предупреждения коррупции

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 04.03.2015 № 2315
Дата рассмотрения: 04.03.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо запобігання корупції"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Наразі ефективність антикорупційного законодавства істотно знижується через дві ключові обставини: (1) високу латентність корупційних правопорушень (зокрема, дуже важко довести факт отримання неправомірної вигоди) та (2) з корупцією бореться сам корумпований бюрократичний апарат держави.

Вказані обставини наразі не повною мірою враховані у чинному антикорупційному законодавстві, що обумовлює необхідність його вдосконалення.

2. Мета прийняття проекту

Метою проекту Закону є удосконалення механізму запобігання корупції.

3. Загальна характеристика та основні положення проекту

Проектом пропонується внести зміни до Закону України "Про запобігання корупції" (ст. 23) та Кодексу України про адміністративні правопорушення (ст. ст. 172-5 та 255).

При отриманні неправомірної вигоди латентність значною мірою зникає, коли особа починає користуватися матеріальними благами, отриманими неправомірно. Особи, що беруть участь у корупційній діяльності, зазвичай займаються нею на систематичній основі, і прагнення скористатися отриманою вигодою - основний фактор, що мотивує їх до незаконної діяльності.

Незважаючи на те, чи здобуті відповідні вигоди шляхом вчинення корупційних діянь, сам факт ведення способу життя, який не відповідає задекларованим доходам, підриває авторитет державної влади і створює атмосферу неповаги до закону. Тому видається необхідним заборонити особам, зазначеним у пунктах 1, 2 частини першої статті 3 Закону України "Про запобігання корупції" ведення способу життя, що не відповідає задекларованим доходам. Дане формулювання є достатньо широким і буде запобігати використанню захисної тактики корупціонерів, яка сьогодні часто полягає у тому, що начебто певними матеріальними благами їм дали можливість користуватися друзі або родичі. Навіть у випадку, якщо це так, ведення способу життя, що не відповідає доходам потенційного корупціонера, є суспільно шкідливим, тому має бути забороненим і тягнути відповідальність.

Видається, що контроль за видатками потенційних корупціонерів має зводитися не лише до формального декларування, а полягати у визнанні корупційним правопорушенням, що тягне відповідальність згідно зі статтею 172-5 Кодексу України про адміністративні правопорушення, ведення способу життя, що не відповідає задекларованим доходам.

Притягнення до адміністративної відповідальності автоматично тягнутиме звільнення з роботи згідно з п. 7-1 ст. 36 Кодексу законів про працю України.

При цьому слід передбачити можливість громадськості (на тлі поширеної бездіяльності уповноважених органів щодо протидії корупційним діянням) "ставати на їх місце", ініціюючи питання про відповідальність шляхом складання відповідного протоколу у справі про адміністративні правопорушення - цим обумовлені зміни до ст. 255 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Нормативно-правовими актами у даній сфері правового регулювання є Закон України "Про засади запобігання і протидії корупції", що з 26.04.2015 року буде замінений Законом України "Про запобігання корупції", Кодекс законів про працю України та Кодекс України про адміністративні правопорушення.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація положень цього законопроекту не потребує фінансових витрат з Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків

Прийняття законопроекту дозволить істотно вдосконалити існуючий механізм запобігання корупції і підвищити його ефективність.

 

Народні депутати України:

Ю. Б. Дерев'янко

І. М. Суслова

Опрос