Идет загрузка документа (6 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменения в статью 364 Уголовного кодекса Украины относительно ответственности за злоупотребление властью или служебным положением при исполнении Закона Украины "Об очищении власти"

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 04.03.2015 № 2314
Дата рассмотрения: 04.03.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення зміни до статті 364 Кримінального кодексу України щодо відповідальності за зловживання владою або службовим становищем при виконанні Закону України "Про очищення влади"

1. Обґрунтування необхідності прийняття проекту

Закон України "Про очищення влади", прийнятий Верховною Радою України 16 вересня 2014 року, визначає засади проведення перевірки державних службовців та посадових осіб органів місцевого самоврядування і встановив заборону обіймати державні посади протягом 5 та 10 років певним групам фізичних осіб.

Питання люстрації в Україні - це не тільки питання відновлення політичної справедливості, але й питання державної безпеки.

Специфічність ситуації з люстрацією в Україні полягає в тому, що люстраційні процеси в посткомуністичних країнах запускалися, коли комуністична влада була повалена, в Україні ж принаймні частина членів сьогоднішнього парламенту підпадають під дію Закону "Про очищення влади". Тобто особи, яких ми намагаємося люструвати, наразі дуже широко і активно представлені у всіх органах виконавчої, законодавчої, судової влади.

Очевидно, що ними чиниться тиск, щоб процеси люстрації або взагалі не були започатковані (тобто дискредитувати їх на самому початку), або намагаються зробити все, щоб люстрація відбулася з мінімальними для них втратами.

В центральних органах виконавчої влади створюються різні способи уникнення від звільнення відповідно до прийнятого Закону: отримання статус учасника АТО особа, які взагалі не були в зоні АТО, своєрідне тлумачення Закону, коли департаменти, управління, відділи не є самостійними структурними підрозділами центральних органів виконавчої влади тощо.

Тому, щоб припинити зловживання владою або службовим становищем при виконанні Закону України "Про очищення влади", щоб високопосадовці, які сьогодні "допомагають" "потрібним" їм підлеглим уникнути люстрації будь-яким способом, й пропонується передбачити за ці дії кримінальну відповідальність.

2. Цілі і завдання прийняття акта

Мета і завдання законопроекту є посилення відповідальності за зловживання владою або службовим становищем при виконанні Закону України "Про очищення влади".

3. Загальна характеристика і основні положення проекту акта

Проектом пропонується частину другу статті 364 Кримінального кодексу України (Відомості Верховної Ради України, 2001 р., N 25 - 26, ст. 131) викласти у такій редакції:

"2. Те саме діяння, якщо воно спричинило тяжкі наслідки, або у разі його вчинення особою при проведенні перевірки відповідно до Закону України "Про очищення влади" або невиконання цього Закону -

карається позбавленням волі на строк від трьох до шести років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до п'яти років, зі штрафом від п'ятисот до однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та зі спеціальною конфіскацією".

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Нормативно правовим актом, що діє у відповідній сфері суспільних відносин є Конституція України, Кримінальний кодекс України, Закону України "Про очищення влади".

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Прийняття цього проекту Закону не потребує додаткових витрат коштів з Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття акта

Реалізація проекту Закон дозволить посилити відповідальність за зловживання владою або службовим становищем при виконанні Закону України "Про очищення влади".

 

Народні депутати України:

Ю. Б. Дерев'янко

І. М. Суслова

Опрос