Идет загрузка документа (9 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины относительно приведения их в соответствие с положениями Закона Украины "О рынке природного газа" (касательно особенностей осуществления хозяйственной деятельности на рынке природного газа в переходный период)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 07.07.2015 № 2312а
Дата рассмотрения: 07.07.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо приведення їх у відповідність до положень Закону України "Про ринок природного газу" (стосовно особливостей провадження господарської діяльності на ринку природного газу у перехідний період)

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Прийняття цього законопроекту є необхідним для усунення існуючих колізій між Законом України "Про ринок природного газу" N 329-VIII від 09.04.2015 р., який набрав чинності 08.05.2015р., та іншими законами України, які регулюють загальний порядок провадження господарської діяльності, зокрема:

- Закону України "Про ліцензування видів господарської діяльності" N 222-VIII від 02.03.2015 р., який набрав чинності 28.06.2015 р.;

- Закону України "Про адміністративні послуги";

- Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності".

Так, із набуттям чинності Законом N 222-VIII, яким передбачене ліцензування діяльності з постачання природного газу, крім постачання за нерегульованим тарифом, виникла колізія з положеннями статей 1 та 9 Закону України "Про ринок природного газу", яким передбачене ліцензування діяльності з постачання природного газу загалом, без розподілення на постачання за регульованим та нерегульованим тарифом.

Крім того, у зв'язку із набуттям чинності Законом N 222-VIII ліцензії на постачання за нерегульованим тарифом перестали бути дійсними.

З 01.10.2015 р., відповідно до Закону України "Про ринок природного газу" ліцензуванню підлягатиме вся діяльність з постачання природного газу тому, фактично, суб'єкти господарювання, що до 01.10.2015 р. здійснювали діяльність з постачання за нерегульованим тарифом без ліцензії, змушені будуть або припинити постачання природного газу або діяти у незаконний спосіб, несучи ризик санкцій з боку НКРЕКП, до моменту видачі їм нових ліцензій. Така ситуація може призвести до порушення прав сумлінних суб'єктів господарювання, які здійснюють діяльність з постачання природного газу за нерегульованим тарифом.

Також через колізію між частинами першою, третьою статті 8, частиною третьої статті 9 Закону N 222-VIII та п. 6 Перехідних положень Закону України "Про ринок природного газу" час для приведення своєї діяльності у відповідність до норм Закону України "Про ринок природного газу" буде збільшений для постачальників за регульованим тарифом та газорозподільних підприємств з трьох до п'яти місяців, що є недоцільним.

Законопроект також вносить необхідні зміни до Законів України "Про адміністративні послуги" та "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності", виводячи процедуру сертифікації операторів газотранспортних систем (магістральних газопроводів) із сфери дії цих Законів - за аналогією із незастосуванням норм цим Законів до процедур Антимонопольного комітету України. Слід зазначити, що процедура сертифікації стосуватиметься дуже незначної кількості суб'єктів господарювання (на сьогодні - максимум двох), регулюватиметься окремим підзаконним нормативно-правовим актом та здійснюватиметься під контролем міжнародної спільноти в обличчі Секретаріату Енергетичного Співтовариства, що усуває ризики зловживань з боку органів державної влади.

2. Мета і шляхи її досягнення

Законопроект розроблено з метою приведення деяких законодавчих актів України у відповідність до спеціальних норм чинного Закону України "Про ринок природного газу", а також з метою забезпечення передбачуваності та прогнозованості державного регулювання господарської діяльності на ринку природного газу шляхом усунення можливих колізій та неоднозначних тлумачень положень чинного законодавства.

3. Загальна характеристика та основні положення законопроекту

Проектом Закону України пропонується внесення змін до статей 1, 2, 6, 7, 9 та 21 Закону України "Про ліцензування видів господарської діяльності", до ст. 2 Закону України "Про адміністративні послуги" та до ст. 2 Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності".

4. Правові аспекти та стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Правовою основою функціонування ринку природного газу є Конституція України, Закон України "Про ринок природного газу", Закони України "Про засади функціонування ринку природного газу" (який втрачає чинність з 01.10.2015 р.), "Про природні монополії", міжнародні договори України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, та інші акти законодавства.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Прийняття проекту Закону України та його реалізація не потребує додаткових витрат із Державного бюджету України.

 

Народні депутати України

Опрос