Идет загрузка документа (6 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Украины относительно усовершенствования законодательства в сфере охраны природно-заповедного фонда Украины

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 04.03.2015 № 2311
Дата рассмотрения: 04.03.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін та доповнень до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення законодавства у сфері охорони природно-заповідного фонду України"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Відповідно до ст. 16 Конституції України забезпечення екологічної безпеки і підтримання екологічної рівноваги на території України є обов'язком держави. А тому, розвиток природно-заповідного фонду України (ПЗФ), як національного надбання, є одним із основних пріоритетів екологічної політики держави.

Однак, як засвідчили комітетські слухання на тему: "Аналіз стану природно-заповідного фонду" (04.02.2015 р.) реальний стан заповідної справи в Україні викликає значне занепокоєння, оскільки діяльність в цій сфері є недостатньо ефективною. Значна кількість територій та об'єктів природно-заповідного фонду не винесені в натуру, поширюється практика відчуження земель природно-заповідного фонду (ПЗФ) для нецільових потреб або вилучення земельних ділянок, неврахування цих територій при розробленні проектів генеральних планів населених пунктів, схем планування території.

Також слід зауважити, що нинішня система державної охорони природно-заповідних територій України не відповідає сучасним вимогам і міжнародним стандартам. Низький професійний рівень працівників служби державної охорони, обмеженість їх прав, правова і соціальна незахищеність, відсутність належної матеріально-технічної бази не дають можливості повною мірою забезпечувати охорону природних комплексів. Це обумовлює необхідність законодавчого врегулювання діяльності служби державної охорони природно-заповідного фонду України, зокрема питання соціально-правового захисту її працівників.

2. Мета та завдання прийняття законопроекту

Метою законопроекту є забезпечення збереження об'єктів природно-заповідного фонду України та удосконалення діяльності природоохоронної галузі шляхом внесення змін та доповнень до деяких законодавчих актів України.

3. Загальна характеристика і основні положення акту

Законопроектом передбачається внести зміни:

1) до Закону України "Про природно-заповідний фонд України" в частині регулювання правового режиму використання територій та природних ресурсів на землях ПЗФ, які включені до складу природоохоронних установ без вилучення у постійних землекористувачів, вдосконалення порядку використання природних ресурсів, покращення роботи природоохоронної галузі та соціально-правового захисту її працівників.

2) до Земельного кодексу України в частині спрощення механізму передачі земель природоохоронним установам та запобігання зміни їх цільового призначення, вилучення чи відчуження.

3) до Податкового кодексу України в частині встановлення (відновлення) пільг щодо сплати природоохоронними установами земельного податку за землі ПЗФ, які перебувають у їх постійному користуванні;

4) до Бюджетного кодексу України в частині надання природоохоронним установам (нарівні з науковими установами) права самостійного вибору установи з обслуговування власних надходжень бюджетних установ;

5) до Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" в частині встановлення обов'язковості проведення державної екологічної експертизи при розробленні проектів генеральних планів населених пунктів, схем планування територій.

4. Правові аспекти

Відносини в галузі охорони і використання територій та об'єктів природно-заповідного фонду, відтворення його природних комплексів регулюються Законом України "Про природно-заповідний фонд України", Законом України "Про охорону навколишнього природного середовища" та іншими актами законодавства України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація запропонованого проекту Закону України не потребує додаткових витрат з Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття акту

Прийняття Закону забезпечить реалізацією державної політики у сфері заповідної справи, забезпечить збереження, відновлення та стале використання територій та об'єктів природно-заповідного фонду, як національного надбання народу України.

 

Народні депутати України:

Соболєв С. В.

Тимошенко Ю. В.

Томенко М. В.

Семерак О. М.

Дирів А. Б.

Єднак О. В.

Шлемко Д. В.

Соловей Ю. І.

Лунченко В. В.

Хміль М. М.

Парасюк В. З.

Дерев'янко Ю. Б.

Опрос