Идет загрузка документа (9 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменения в Уголовный кодекс Украины относительно ответственности за нарушение законодательства, связанное с хищением природного газа

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 04.03.2015 № 2309
Дата рассмотрения: 04.03.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення зміни до Кримінального кодексу України щодо відповідальності за порушення законодавства, пов'язаного з розкраданням природного газу"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Проект Закону України "Про внесення зміни до Кримінального кодексу України щодо відповідальності за порушення законодавства, пов'язане з розкраданням природного газу" розроблено у зв'язку з необхідністю посилення захисту матеріальних прав суб'єктів ринку природного газу - постачальників природного газу, газотранспортних та газорозподільних підприємств..

Аналіз порушень у нафтогазовій галузі дає змогу визначити найпоширеніші серед них, а саме: відбір природного газу з магістральних газопроводів, газорозподільних мереж або підземних сховищ газу за відсутності закуплених відповідно до договору обсягів природного газу, або без укладення відповідного договору з постачальником, або спричиненого самовільним під'єднанням, споживанням природного газу з навмисно пошкодженими приладами його обліку або поза охопленням приладами обліку чи у будь-який інший спосіб.

Законом України "Про нафту і газ" встановлено (стаття 44), що у межах Єдиної газотранспортної системи України діють обов'язкові для всіх організаційних структур виробнича дисципліна, правила надання оперативної інформації про обсяги газопостачання, об'єм, режими транспортування і споживання газу, порядок взаємодії структур системи у разі виникнення ускладнень з газопостачанням в окремих регіонах України під час різких похолодань, аварій, планового ремонту.

Пропонується розділ VI "Злочини проти власності" Кримінального кодексу України доповнити статтею 1882, в якій передбачити кримінальну відповідальність за викрадення природного газу шляхом відбору з магістральних газопроводів, газорозподільних мереж або підземних сховищ газу за відсутності закуплених відповідно до договору обсягів природного газу, або без укладення відповідного договору з постачальником, або спричиненого самовільним під'єднанням, споживанням природного газу з навмисно пошкодженими приладами його обліку або поза охопленням приладами обліку чи у будь-який інший спосіб.

2. Мета і шляхи її досягнення

Основною метою законопроекту є встановлення відповідальності для недопущення розкрадання природного газу.

Проектом передбачається доповнити ККУ статтею 1882, в якій передбачити кримінальну відповідальність за викрадення природного газу.

3. Загальна характеристика і основні положення законопроекту

Запропоновані законопроектом зміни до Кримінального кодексу України спрямовані на посилення відповідальності за викрадення природного газу.

З цією метою пропонується доповнити Кримінальний кодекс України статтею 1882 такого змісту:

"Стаття 1882. Викрадення природного газу

1. Викрадення природного газу шляхом його відбору з магістральних газопроводів, газорозподільних мереж або підземних сховищ газу за відсутності закуплених відповідно до договору обсягів природного газу або без укладення відповідного договору з постачальником, або спричиненого самовільним під'єднанням, споживанням природного газу з навмисно пошкодженими приладами його обліку або поза охопленням приладами обліку чи у будь-який інший спосіб, якщо такими діями завдано значної шкоди, -

карається штрафом від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до двох років, або арештом на строк до шести місяців, або позбавленням волі на строк до трьох років.

2. Ті самі дії, вчинені повторно або за попередньою змовою групою осіб, -

караються арештом на строк від трьох до шести місяців або обмеженням волі на строк до п'яти років, або позбавленням волі на той саме строк.

3. Ті саме дії, вчинені у великих розмірах, -

караються позбавленням волі на строк від п'яти до восьми років.

4. Ті самі дії, вчинені в особливо великих розмірах або організованою групою, -

караються позбавленням волі на строк від семи до дванадцяти років з конфіскацією майна.

Примітка. Шкода, передбачена цією статтею, визнається значною, якщо вона від ста до двохсот п'ятдесяти разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян, у великих розмірах - якщо вона в двісті п'ятдесят і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян, а в особливо великих розмірах - якщо вона від шістсот і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян.".

4. Стан нормативно-правової бази у цій сфері правового регулювання

Основними законодавчими актами у даній сфері правового регулювання є:

Конституція України,

Кримінальний кодекс України,

Закон України "Про засади функціонування ринку природного газу",

Закон України "Про нафту і газ",

Закон України "Про трубопровідний транспорт",

Реалізація положень цього законопроекту не вимагає прийняття або перегляду інших законів.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Прийняття зазначеного проекту Закону не потребує додаткових матеріальних та інших фінансових витрат з Державного бюджету України. Крім того, зміни, запропоновані у законопроекті, сприятимуть поповненню бюджету за рахунок введення фінансових санкцій за відповідні правопорушення.

6. Прогноз соціально економічних та інших наслідків прийняття законопроекту

Прийняття цього Закону сприятиме запобіганню правопорушенням у сфері постачання природного газу, шляхом передбачення відповідальності за викрадення природного газу.

 

Народний депутат України

І. С. Насалик (N 289)

Опрос