Идет загрузка документа (8 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины относительно внедрения полной государственной монополии на осуществление лотерейной деятельности для защиты экономических интересов Украины

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 07.07.2015 № 2307а
Дата рассмотрения: 07.07.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо запровадження повної державної монополії на здійснення лотерейної діяльності для захисту економічних інтересів України"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

6 жовтня 2012 року набрав чинності Закон України "Про державні лотереї в Україні" за N 5204-VI. Цим Законом встановлено основні засади державного регулювання лотерейної діяльності в Україні з головною метою: створення сприятливих умов для розвитку лотерейного ринку виходячи із принципів державної монополії на випуск та проведення лотерей, забезпечення потреб державного бюджету, прав та законних інтересів громадян.

Але цей Закон дає можливість працювати існуючим приватним операторам лотерей з ліцензіями, які були придбані на безоплатній основі ще в 2001 році із строком на 13 років, а також залучати громадян України до участі в азартних іграх (заборонених на території України згідно Закону України "Про заборону грального бізнесу в Україні", прийнятого Верховною Радою України 15 травня 2009 року) під виглядом державних лотерей.

На даний час в Україні працює три приватні оператори державних лотерей:

1. Компанія "Патріот", як відомо, підконтрольна російському бізнесмену Олегу Бойку, співвласнику російського ігорного холдингу "RITZIO INTERNATIONAL" та власнику російської лотереї "Русское лото" і оператору лотереї "Перемога", прибутки від якої направляє на підтримку російської армії;

2. "УНЛ" - це компанія зі 100 % Іноземними інвестиціями, яка належить бенефіціарам з Австрії;

3. МСЛ, яка належить кіпрському бізнесмену Маркосу Шіапанісу (який є президентом грецької компанії "Мібс-тревел"), якого пов'язують з російським бізнесменом Михайлом Фрідманом.

Єдиним державним оператором є Ощадний банк України, який фактично цю діяльність не проводить, лише обмежується розповсюдженням лотерейних білетів приватних операторів.

За таких умов основні доходи від лотерейної діяльності надходять до кишень приватних структур, а не державного бюджету, чим порушується принцип справедливого розподілу надмірних доходів, принцип участі та належного контролю держави в даному виді діяльності, який декларується в назві та положеннях Закону України "Про державні лотереї в Україні". Цей Закон не містить положень щодо дійсного встановлення державної монополії на здійснення лотерейної діяльності, а лише закріплює на законодавчому рівні порядок діяльності приватних операторів лотерей. Крім того поняття "державна" лотерея в цьому Законі фактично не містить ознак можливості державного управління лотерейною діяльністю.

Таким чином, існуюче законодавство у сфері лотерейної діяльності суперечить національним економічним інтересам України та практично потакає економічним інтересам країни-агресора. Запропонований проект закону покликаний радикально виправити цю ситуацію.

Цивілізоване функціонування лотерейного ринку неможливе без реалізації принципу соціальної спрямованості державних лотерей. Кожен учасник лотереї, який витрачає кошти на придбання лотерейного білету повинен усвідомлювати, те що вони підуть на соціальні цілі (на науку, освіту, охорону здоров'я, культуру). Таким чином лотерейна діяльність перетворюється на дію, що заохочується мораллю - благодійність, соціальна справедливість. Серед принципів проведення державних лотерей передбачена така новела, як захист учасників лотерей від гральної залежності - лудоманії.

З метою розв'язання означених проблем, а також для захисту національних економічних інтересів України, забезпечення надходжень до Державного бюджету України, належного контролю за проведенням лотерей, пропонується запровадити в Україні абсолютну державну монополію на лотерейну діяльність. Вказана монополія полягатиме в тому, що в Україні діятиме єдиний організатор державних лотерей в особі Державного ощадного банку України, який є єдиною державною установою, яка має розгалужену мережу та багаторічний досвід розповсюдження лотерей. Саме через це впровадження в життя даного законопроекту не потребуватиме додаткових витрат державних коштів.

2. Цілі і завдання законопроекту

Завданням проекту Закону є встановлення повної державної монополії у лотерейній сфері в Україні з метою створення належних умов для контролю лотерейного ринку, виходячи із принципів державної монополії на випуск і проведення лотерей, соціальної спрямованості лотерей, забезпечення потреб державного бюджету, гарантування прав і законних інтересів громадян, недопущення проведення незаконних азартних ігор під виглядом державних лотерей.

3. Загальна характеристика і основні положення законопроекту

Законопроектом пропонується:

1) відмінити ліцензування діяльності з випуску та проведення лотерей через встановлення повної державної монополії на цей вид діяльності;

2) встановити, що єдиним організатором діяльності з випуску та проведення лотерей є Публічне акціонерне товариство "Державний ощадний банк України";

3) встановити що використання коштів, отриманих від проведення державних лотерей, направляється на фінансування державних видатків на науку, освіту, охорону здоров'я, культуру;

4) встановити відкритий публічний безкоштовний доступ до Єдиного переліку державних лотерей, запроваджених в Україні.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Дані відносини регулюються Конституцією України, Господарським кодексом України, цим Законом, Законом України "Про державні лотереї в Україні".

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація положень законопроекту не потребує додаткових видатків державного та місцевих бюджетів.

Водночас враховуючи те, що за оцінками фахівців майже 60 % лотерейного ринку знаходиться в "тіні", а загальна сума податкових надходжень до бюджету від операторів державних лотерей в минулому році склала 320 млн. грн., встановлення повної державної монополії у лотерейній сфері призведе до збільшення надходжень до Державного бюджету України щонайменше на 400 - 500 млн. грн. щороку.

6. Обґрунтування очікуваних соціально-економічних, правових та інших наслідків застосування законопроекту після його прийняття

З прийняттям пропонованого проекту Закону буде вдосконалено механізм правового регулювання лотерейної сфери в Україні з метою захисту економічних інтересів України, створення належних умов для контролю лотерейного бізнесу в Україні, а також впровадження соціальної спрямованості лотерей, забезпечення невідкладних потреб наповнення державного бюджету та дотримання прав і законних інтересів громадян.

 

Народні депутати України

Опрос