Идет загрузка документа (11 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "Об охране детства" (относительно усиления социальных гарантий многодетных и приемных семей и детских домов семейного типа)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 14.07.2015 № 2305а-1
Дата рассмотрения: 14.07.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про охорону дитинства" (щодо посилення соціальних гарантій багатодітних і прийомних сімей та дитячих будинків сімейного типу)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Конституцією України на державу покладається обов'язок утримання та виховання дітей. Однією з найвищою соціальною цінністю держави є соціальний захист дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.

Статтею 6 Закону України "Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту прав дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування" пріоритетною формою влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, визначено усиновлення, влаштування дітей під опіку, піклування, у прийомні сім'ї, дитячі будинку сімейного типу.

До 1 липня 2015 року багатодітні і прийомні сім'ї, дитячі будинки сімейного типу, які не менш ніж рік виховують троє і більше дітей, враховуючи тих, що передані їм під опіку і піклування, отримували 50-відсоткову знижку плати за користування житлом, користування комунальними послугами (газопостачання, електропостачання та інші послуги), вартості палива, абонентної плати за користування квартирним телефоном, а також безоплатне одержання ліків за рецептами лікарів.

З 1 липня 2015 року набула чинності норма Закону України від 28 грудня 2014 N 76-VIII "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України", відповідно до якої зазначені вище пільги надаються за умови, якщо розмір середньомісячного сукупного доходу сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців не перевищує величини доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 4 червня 2015 р. N 389 затверджено Порядок надання пільг окремим категоріям громадян з урахуванням середньомісячного сукупного доходу сім'ї, дія якого поширюється на багатодітні сім'ї, дитячі будинки сімейного типу та прийомні сім'ї, в яких не менше року проживають троє або більше дітей, сім'ї, в яких не менше року проживають троє і більше дітей, враховуючи тих, над якими встановлено опіку чи піклування.

На основі значень мінімальної заробітної плати і прожиткового мінімуму та відповідно до норм Податкового кодексу України граничну суму для застосування податкової соціальної пільги встановлено у розмірі 1710 грн.

На сьогоднішній день у сімейних формах виховання виховується 73255 дітей, що становить 87,5 відсотка від загальної кількості дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Лише 10 відсотків дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, виховується в інтернатних закладах.

В Україні на даний час функціонує 918 дитячих будинків сімейного типу, в яких виховується 6081 дитина, та 4123 прийомні сім'ї, в яких виховується 7449 дітей.

Держава на дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які виховуються в сімейних формах виховання, виплачує державну соціальну допомогу.

Розмір державної соціальної допомоги на дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, становить два прожиткових мінімуми для дітей відповідного віку (близько 2500 грн.). Ця допомога має використовуватися на потреби дитини для забезпечення її повного та гармонійного розвитку.

Батькам-вихователям дитячих будинків сімейного типу виплачується грошове забезпечення, яке визначено у розмірі 35 відсотків від соціальної допомоги на кожну дитину-вихованця, але не більше 5 прожиткових мінімумів для працездатної особи.

До прикладу: у разі, якщо в дитячому будинку сімейного типу, в якому проживає 12 осіб (2 батьків та виховується 10 дітей, з яких 8 - діти-сироти і діти, позбавлені батьківського піклування, та 2 - власні діти), то сукупний дохід сім'ї становить 26 тис. грн. Розмір середньомісячного сукупного доходу сім'ї з розрахунку на одну особу складає 2050 грн. Тобто, розмір середньомісячного сукупного доходу сім'ї в розрахунку на одну особу вище граничної суми в розмірі 1710 грн. для застосування податкової соціальної пільги.

Отже, така родина не матиме пільгу з оплати за користування житлом та комунальними послугами (газопостачання, електропостачання та інші послуги), вартості палива, абонентної плати за користування квартирним телефоном.

Витрати по сплаті комунальних послуг, газопостачання, послуги зв'язку для дитячого будинку сімейного типу, розміщеного у житловому будинку загальною площею 230 м2, у кількості 12 осіб в осінньо-зимовий період для такої родини буде становити близько 9 тис. грн.

Таким чином більшість коштів, які надає держава для повноцінного забезпечення розвитку та виховання дитини, будуть йти на сплату комунальних послуг та розподілятися на інших членів родини. Найбільш негативно такі законодавчі норми позначаться на дитячих будинках сімейного типу, в яких виховується більше 5 дітей. Крім того, це може призвести до зменшення кількості дітей, які будуть влаштовуватися в сімейні форми виховання, зокрема дитячі будинки сімейного типу, та збільшення кількості дітей-сиріт, які будуть влаштовуватися до інтернатних закладів.

Також слід зазначити про проблеми з реальним забезпеченням пільговим проїздом місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування дітей-сиріт, дітей з неповних та багатодітних сімей. Адже наявність в Законі України "Про охорону дитинства" норми щодо можливості місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування на власний розсуд вирішувати питання щодо забезпечення або незабезпечення такою пільгою відповідних категорій громадян не дає їм можливості користуватися цим правом у повній мірі.

2. Цілі та завдання прийняття акта

Проект Закону "Про внесення змін до Закону України "Про охорону дитинства" (щодо посилення соціальних гарантій багатодітних і прийомних сімей та дитячих будинків сімейного типу)" розроблено з метою посилення соціальних гарантій багатодітних і прийомних дітей та дитячих будинків сімейного типу.

3. Загальна характеристика та основні положення проекту акта

Проектом Закону пропонується:

- внести зміни до статті 5 Закону України "Про охорону дитинства", передбачивши забезпечення місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування відповідно до їх компетенції пільгового проїзду для дітей-сиріт, дітей з неповних та багатодітних сімей;

- виключити частину 8 статті 13 Закону України "Про охорону дитинства" норму, яка передбачає надання багатодітним і прийомним сім'ям та дитячим будинкам сімейного типу 50-відсоткової знижки плати за користування житлом, користування комунальними послугами, вартості палива, позачергове встановлення квартирних телефонів і 50-відсоткову абонентську плату за користування ними та безоплатне одержання ліків за рецептами лікарів за умови, якщо розмір середньомісячного сукупного доходу сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців не перевищує величини доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Основними нормативно-правовими актами в даній сфері правового регулювання є Конституція України та Закон України "Про охорону дитинства".

Реалізація законопроекту не потребує внесення змін до інших законодавчих актів України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізацію положень проекту акта пропонується здійснити за рахунок розподілу збільшення надходжень до Державного бюджету України в першому кварталі 2015 року.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття акта

Прийняття цього законопроекту посилить соціальні гарантій багатодітних і прийомних дітей та дитячих будинків сімейного типу та забезпечить практичну реалізацію положень Конституції України в частині виконання державою обов'язку на утримання та виховання таких дітей, забезпечення належного рівня їх добробуту.

 

Народні депутати України:

Геращенко І. В.

Іонова М. М.

Луценко І. С.

Опрос