Идет загрузка документа (8 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменения в статью 13 Закона Украины "Об охране детства" относительно усиления социальной защиты многодетных и приемных семей и детских домов семейного типа

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 07.07.2015 № 2305а
Дата рассмотрения: 07.07.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення зміни до статті 13 Закону України "Про охорону дитинства" щодо посилення соціального захисту багатодітних і прийомних сімей та дитячих будинків сімейного типу"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Охорона дитинства в Україні визнана стратегічним загальнонаціональним пріоритетом. Питання виховання і захисту підростаючого покоління завжди є і будуть актуальними, адже діти - це гарант самозбереження і поступу нації. Вкладаючи ресурси у дитинство, держава зміцнює майбутнє.

Пріоритетним напрямом роботи з такою категорією дітей, як діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, має бути розвиток сімейних форм виховання. Тому держава повинна створювати належні матеріальні умови для влаштування таких дітей у сім'ї.

З цією метою Законом України "Про охорону дитинства" передбачено, зокрема, надання низки пільг для багатодітних і прийомних сімей та дитячих будинків сімейного типу, серед яких можна виділити:

1) 50-відсоткова знижка плати за користування житлом (квартирна плата) в межах норм, передбачених чинним законодавством;

2) 50-відсоткова знижка плати за користування комунальними послугами (газопостачання, електропостачання та інші послуги) та вартості скрапленого балонного газу для побутових потреб у межах норм, визначених законодавством;

3) 50-відсоткова знижка вартості палива, у тому числі рідкого, в межах норм, визначених законодавством, у разі якщо відповідні будинки не мають центрального опалення;

4) позачергове встановлення квартирних телефонів. Абонентна плата за користування квартирним телефоном встановлюється у розмірі 50 відсотків від затверджених тарифів.

Крім того, дітям з багатодітних сімей законом встановлені такі пільги:

1) безоплатне одержання ліків за рецептами лікарів;

2) щорічне медичне обстеження і диспансеризація в державних та комунальних закладах охорони здоров'я із залученням необхідних спеціалістів, а також компенсація витрат на зубопротезування;

3) першочергове обслуговування в лікувально-профілактичних закладах, аптеках та першочергова госпіталізація;

4) безоплатний проїзд усіма видами міського пасажирського транспорту (крім таксі), автомобільним транспортом загального користування в сільській місцевості, а також залізничним і водним транспортом приміського сполучення та автобусами приміських і міжміських маршрутів, у тому числі внутрірайонних, внутрі- та міжобласних незалежно від відстані та місця проживання;

5) безоплатне одержання послуг з оздоровлення та відпочинку відповідно до Закону України "Про оздоровлення та відпочинок дітей".

У той же час, окремі із перелічених пільг надаються лише за умови, якщо розмір середньомісячного сукупного доходу сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців не перевищує величини доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу. Зазначене обмеження почало застосовуватися з 1 липня 2015 року у зв'язку з прийняттям Закону України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" N 76-VIII від 28 грудня 2014 року.

Позбавлення права багатодітних і прийомних сімей та дитячих будинків сімейного типу на користування пільгами уже негативно відобразилося на їхньому і так скрутному матеріальному становищі. Крім того, обмеження пільг рівнем доходу стає перешкодою на шляху до розвитку сімейних форм виховання, оскільки буде причиною відмови батьків-вихователів та прийомних батьків брати на виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.

До прикладу, сьогодні лише дві третини батьків-вихователів мають власне житлове приміщення для проживання дітей, трохи більше половини дитячих будинків сімейного типу мають підсобне господарство.

Тому сьогодні гостро постає питання відновлення належного рівня соціального захисту багатодітних і прийомних сімей та дитячих будинків сімейного типу. Для цього підготовлено відповідний законопроект.

2. Цілі і завдання прийняття акта

Основною метою прийняття законопроекту є відновлення і посилення рівня соціального захисту багатодітних і прийомних сімей та дитячих будинків сімейного типу в частині надання пільг.

3. Загальна характеристика і основні положення проекту акта

Проектом акта пропонується виключити із статті 13 Закону України "Про охорону дитинства" норму, яка передбачає надання окремих пільг багатодітним і прийомним сім'ям та дитячим будинкам сімейного типу залежно від сукупного доходу сім'ї.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

У цій сфері правового регулювання діють Конституція України та Закон України "Про охорону дитинства".

Реалізація законопроекту не потребує внесення змін до інших законодавчих актів України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація проекту не потребуватиме додаткових фінансових витрат за рахунок Державного бюджету України, оскільки може бути здійснена у межах існуючої видаткової частини.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття акта

Прийняття законопроекту та його реалізація сприятиме відновленню належного рівня соціального забезпечення багатодітних і прийомних сімей та дитячих будинків сімейного типу, гарантованого Законом України "Про охорону дитинства".

Це у свою чергу стане стимулом для розвитку сімейних форм виховання, оскільки буде посилено матеріальну умови для виховання дітей у сім'ях.

 

Народний депутат України

Н. Ю. Королевська

Опрос