Идет загрузка документа (13 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О специальной экономической зоне "Закарпатье" (относительно обеспечения равных прав инвесторов, расширения производства и создания новых рабочих мест)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 06.07.2015 № 2301а
Дата рассмотрения: 06.07.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про спеціальну економічну зону "Закарпаття" (щодо забезпечення рівних прав інвесторів, розширення виробництва та створення нових робочих місць)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

В 2001 році на підставі Закону України "Про спеціальну економічну зону "Закарпаття" N 2322 від 22.03.2001 року на території Закарпатської області створена спеціальна економічна зона, однією з головних цілей якої було подолання депресивного стану районів, міст, сіл, селищ області із несприятливими соціально-економічними та екологічними умовами розвитку, а також залучення інвестицій в економіку, створення нових робочих місць та сучасної виробничої і транспортної інфраструктури в регіоні.

Закон гарантував спеціальні сприятливі умови роботи підприємств упродовж 30 років, зокрема, податкові пільги (ПДВ за ставкою 20 %, оподаткування доходів нерезидентів у 2/3 ставок оподаткування, звільнення від сплати зборів до Державного інноваційного фонду). Додатково в СЕЗ "Закарпаття" встановлювався спеціальний митний режим, що передбачав звільнення від обкладення ввізним митом і податком на додану вартість під час ввезення в Україну устаткування та обладнання (крім підакцизних товарів), звільнення на 2 роки від оподаткування прибутку новоствореного, в тому числі у процесі реструктуризації, підприємства, інвестиція в яке є еквівалентною не менш як 250 тисячам доларів США. З третього по п'ятий рік прибуток підприємства оподатковується за ставкою у розмірі 50 відсотків діючої ставки оподаткування. Окремою інструментом з пожвавлення розвитку СЕЗ Закарпаття було звільнення надходжень в іноземній валюті від реалізації продукції, товарів (робіт, послуг), вироблених або наданих у спеціальній економічній зоні "Закарпаття", від обов'язкового продажу.

На успішний розвиток реалізації проекту СЕЗ "Закарпаття" покладали великі надії не тільки місцеве населення, а й вітчизняний бізнес та іноземні інвестори, оскільки зручне географічне розташування СЕЗ "Закарпаття" поблизу кордонів з Угорщиною, Словаччиною, Польщею та Румунією принципово відрізняє та надає суттєві переваги бізнесу у порівнянні з іншими аналогічними територіями.

В результаті, вже в 2004 році Закарпаття зайняло перше місце за динамічним рейтингом інвестиційної активності (за оцінкою Інституту реформ) та четверте місце - за кількістю прямих іноземних інвестицій на душу населення, що склали 62,7 млн. дол. США. В 2008 році обсяг інвестицій збільшився більше ніж в 5 разів і склав 365,3 млн. дол. США.

Лише в перші три роки існування СЕЗ "Закарпаття" було реконструйовано більше 30 місцевих підприємств, серед яких Хенкель-Ужгород, Грін Рей, ФЕМ Інвест, Берегівський радіозавод, Мукачівський завод "Точприлад", Стен ltd та інші. Працювати в область прийшли такі всесвітньовідомі корпорації як Шкода-Авто - найбільше підприємство в Чеській республіці, Концерн Volkswagen AG - найбільший світовий європейський автовиробник, який об'єднує марки: Porsche, Audi, Seat, Љkoda, Scania Lamborghinі, Bentley, "Флекстронікс" - лідер з проектування, виробництва, надання послуг і виготовлення продукції "під ключ", "Ядзакі" - світовий лідер більш ніж з 70-річним досвідом в проектуванні, технології та виробництві електричних, електронних систем для автомобільної індустрії, Концерн Audi AG - один із найбільших гравців на світовому ринку, що входить в склад європейського концерну Volkswagen AG., Джейбіл Сьоркіт Юкрейн Лімітед - лідер в сфері послуг з виробництва електроніки. За рахунок такої бізнес активізації суттєво покращилось вирішення найбільш болючого питання для регіону - створення нових робочих місць. Так, вже в кінці 2004 року було створене більше 19000 робочих місць, при мінімальній вартості його створення - 20000 Є.

Не дивлячись на податкові преференції для суб'єктів господарської діяльності в зоні, останні забезпечили сплату 15 % від усього обсягу податкових надходжень в області.

Проте в 2005 році інвестори СЕЗ "Закарпаття" зіткнулись з проблемою невиконання державою своїх зобов'язань відносно забезпечення гарантій інвесторам. В результаті прийняття Закону України "Про Державний бюджет на 2005 рік" було скасовано всі пільги для суб'єктів господарської діяльності СЕЗ "Закарпаття", що, безумовно зламало тривалу тенденцію збільшення кількості залучених прямих іноземних інвестицій внаслідок припинення та/або скорочення діяльності ряду підприємств регіону. Починаючи з 2005 року в області не зареєстровано жодного інвестиційного проекту. Україна та Закарпаття втратили можливість отримати задекларовані інвестиції в розмірі 1,2 млрд. дол. США. Проекти, що були зареєстровані на території СЕЗ "Закарпаття" недоотримали 155 млн. грн. фінансування. Лише тільки в 2005 році втрачена можливість додаткового створення 6000 робочих місць. Потенційні іноземні інвестори з крупним капіталом надали перевагу інвестуванню в сусідні Угорщину, Словаччину, Польщу та Румунію із більш стабільними й передбачуваними нормативно-правовими режимом.

Станом на сьогодні режим СЕЗ Закарпаття є суто формальним, адже з 2005 року він не передбачає жодних пільг або преференцій щодо діяльності його суб'єктів. Тим не менш, не зважаючи на негативні зміни в обсязі прав інвесторів СЕЗ "Закарпаття", підприємствам вдалось зберегти більшість персоналу та, навіть, забезпечити тенденцію постійного зростання рівня середньомісячної заробітної плати працівників, який, до того ж у 3 рази перевищив прожитковий мінімуму та в 4 рази - мінімальну заробітну плату (станом на 2008 рік).

Підприємства СЕЗ "Закарпаття" продовжили бути надійним партнером держави в питанні сумлінності сплати податків. Так, за 2007 рік обсяг сплачених підприємствами СЕЗ "Закарпаття" відрахувань до бюджету становив 646691,8 тис. грн., що на 32 % більше, ніж в попередньому році. У першому кварталі 2008 року ця тенденція продовжилася, суб'єктами СЕЗ "Закарпаття" було сплачено платежів до бюджетів від реалізації інвестиційних проектів на суму 242657,2 тис. грн. (81,3 % запланованих на рік), що на 37 % більше відповідного показника за минулий рік та зборів до державних цільових фондів - 10647,5 тис. грн. (43,8 % запланованих на рік), що на 29 % більше відповідного показника за минулий рік. Найбільша частка в платежах до бюджету припадає на податок на додану вартість (181270,7 тис. грн.), далі податок на прибуток (32283,1 тис. грн.), ввізне мито (19027,0 тис. грн.), акцизний збір (5261,0), податок з доходів фізичних осіб (2973,8 тис. грн.), плати за землю (47,8 тис. грн.) та інші платежі (1793,8 тис. грн.). Зростали також збори до державних цільових фондів. За перший квартал 2008 р. суб'єкти СЕЗ "Закарпаття" сплатили збір на обов'язкове пенсійне страхування (9720,6 тис. грн.), збір на страхування від нещасного випадку на виробництві (432,4 тис. грн.), збір на випадок безробіття (327,5 тис. грн.) та збір на випадок тимчасової втрати працездатності (166,5 тис. грн.).

На підставі наведеного можна впевнено констатувати, що функціонування СЕЗ "Закарпаття" позитивно впливає на соціально-економічний розвиток області й України в цілому навіть незважаючи на відсутність певних преференцій та спеціального економічного режиму з 2005 року, тим не менш, продовжують діяти деякі обмеження щодо суб'єктів СЕЗ. Відтак, нажаль, потенційні можливості СЕЗ "Закарпаття" задіяні не в повному обсязі, в тому числі і через невиконання державою зобов'язань щодо фінансування розвитку інфраструктури СЕЗ "Закарпаття" та забезпечення гарантій інвесторам.

На сьогоднішній день інвестори, що продовжують працювати на території СЕЗ "Закарпаття", констатують ще один стримуючий фактор розширення інвестиційних надходжень до регіону, що полягає в забороні суб'єктам підприємницької діяльності СЕЗ "Закарпаття" створювати філії, відділення та інші відокремлені підрозділи за межами зони, що ставить інвесторів СЕЗ "Закарпаття" в нерівне становище із інвесторами інших СЕЗ країни, які не мають подібних обмежень.

Відповідна пряма заборона Закону щодо створення філій суб'єктами СЕЗ за межами їх територій не міститься в жодному аналогічному законі про СЕЗ України, дискримінує права суб'єктів СЕЗ Закарпаття, призводить до значного дисбалансу зобов'язань держави та інвестора та значно погіршує інвестиційний клімат регіону. Крім того, згідно статті 95 пункту 1 та 2 Цивільного кодексу України філією є відокремлений підрозділ юридичної особи, що розташований поза її місцезнаходженням та здійснює всі або частину її функцій. Філії та представництва не є юридичними особами. Вони наділяються майном юридичної особи, що їх створила, і діють на підставі затвердженого нею положення.

Тому, враховуючи наведене, особливо в складних економічних умовах, що мають місце в країні, вкрай важливо відновити довіру інвесторів та репутацію країни та скасувати дискримінаційну норму Закону України "Про спеціальну економічну зону "Закарпаття".

Відповідне скасування необґрунтованого обмеження забезпечить подальший розвиток підприємств суб'єктів СЕЗ Закарпаття, створення нових виробництв та робочих місць у регіоні, особливо в умовах відсутності на даний час будь-яких пільг для суб'єктів СЕЗ.

2. Цілі та завдання прийняття акта

Завданням даного законопроекту є необхідність у врівноваженні обсягу прав інвесторів всіх СЕЗ країни, що полягає в скасуванні заборони суб'єктам підприємницької діяльності СЕЗ "Закарпаття" створювати філії, відділення та інші відокремлені підрозділи за межами зони, що значно підвищить ступінь відповідності Закону меті створення СЕЗ, визначеній в базовому Закону України "Про загальні засади створення і функціонування спеціальних (вільних) економічних зон" N 2673 від 13.10.92 р. щодо сприяння інвестиціям, нарощування поставок на внутрішній ринок високоякісної продукції та послуг, залучення та поширення ринкових методів господарювання і, найголовніше, прискорення соціально-економічного розвитку країни та створення додаткових робочих місць.

3. Загальна характеристика і основні положення законопроекту

Проектом Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про спеціальну економічну зону "Закарпаття" (щодо забезпечення рівних прав інвесторів) пропонується скасувати заборону суб'єктам підприємницької діяльності СЕЗ "Закарпаття" створювати філії, відділення та інші відокремлені підрозділи за межами зони, що ставить інвесторів СЕЗ "Закарпаття" в нерівне становище із інвесторами інших СЕЗ країни, які не мають подібних обмежень.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Проектом Закону України передбачено внесення змін до Закону України "Про спеціальну економічну зону "Закарпаття" N 2322 від 22.03.2001 р.

Реалізація положень законопроекту після його прийняття не потребує внесення змін до інших законів.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Прийняття та реалізація проекту Закону не потребуватиме додаткових фінансових витрат з Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття законопроекту

Прийняття запропонованого проекту Закону сприятиме покращанню роботи підприємств, які реалізують інвестиційні проекти на території СЕЗ і відповідно підвищенню ефективності функціонування спеціальної економічної зони "Закарпаття", стимулюванню ділової активності, додатковому наповненню державного та місцевого бюджетів, підвищенню рівня життя населення та забезпеченню умов для створення нових робочих місць.

 

Народні депутати України

Опрос