Идет загрузка документа (6 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законы Украины (относительно обязательного страхования профессиональной ответственности адвоката)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 06.07.2015 № 2298а
Дата рассмотрения: 06.07.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законів України (щодо обов'язкового страхування професійної відповідальності адвоката)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття Закону

Одним із міжнародних стандартів адвокатської діяльності є обов'язкове страхування професійної відповідальності адвокатів перед клієнтами.

Згідно Загального кодексу правил для адвокатів країн Європейського Співтовариства від 1988 року, "адвокати завжди повинні бути застраховані від пред'явлення позовів, пов'язаних з недостатньою професійною компетентністю".

Страхування професійної відповідальності адвокатів є обов'язковим для більшості європейських країн: Австрії, Бельгії, Великобританії, Данії, Естонії, Ісландії, Ірландії, Італії, Кіпру, Литви, Ліхтенштейну, Люксембургу, Нідерландів, Німеччини, Норвегії, Польщі, Португалії, Румунії, Словаччини, Словенії, Угорщини, Фінляндії, Франції, Чеської Республіки, Швеції.

Законопроектом пропонується віднести до видів обов'язкового страхування - страхування ризику професійної майнової відповідальності адвоката у зв'язку із здійсненням ним адвокатської діяльності.

Також пропонується до обов'язків адвоката віднести укладення договору страхування ризику професійної майнової відповідальності у зв'язку із здійсненням ним адвокатської діяльності та зберігання у силі такого договору страхування протягом адвокатської діяльності.

Страхування професійної відповідальності адвоката поширюватиметься виключно на страхові випадки, що виникли внаслідок ненавмисних професійних помилок або недбалих дій адвоката при здійсненні адвокатської діяльності.

Недбалі дії помічника адвоката, стажиста адвоката, особи, яка перебуває у трудових відносинах з адвокатом або іншої, залученої адвокатом особи також пропонується вважати страховим випадком.

Договір страхування укладатиметься адвокатом особисто, якщо він здійснює адвокатську діяльність індивідуально або в організаційно-правовій формі адвокатського бюро або адвокатським об'єднанням, щодо всіх адвокатів, що здійснюють адвокатську діяльність в адвокатському об'єднанні.

Типовий договір страхування ризику професійної майнової відповідальності у зв'язку із здійсненням адвокатом адвокатської діяльності затверджуватиметься Кабінетом Міністрів України.

Мінімальний розмір страхової суми встановлюватиметься Кабінетом Міністрів України.

Особа, яка не уклала договір страхування ризику професійної майнової відповідальності у зв'язку із здійсненням ним адвокатської діяльності до складення присяги адвоката не буде допущена.

2. Мета і завдання запропонованого проекту Закону

Метою законопроекту є захист майнових інтересів як адвоката, так і його клієнтів.

3. Загальна характеристика та основні положення проекту Закону

Проект Закону України "Про внесення змін до деяких законів України (щодо обов'язкового страхування професійної відповідальності адвоката)" складається з двох розділів.

До розділу першого входять зміни до статей 6, 11, 17, 21, 25-1, 27 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" та статті 7 Закону України "Про страхування".

Розділ другий встановлює порядок набрання чинності цим Законом.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Основними законодавчими актами, що регулюють суспільні відносини в даній сфері, є Закон України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" та Закон України "Про страхування".

Прийняття проекту Закону України не тягне за собою змін в інших законодавчих актах.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація законопроекту не потребує додаткових витрат з Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття законопроекту

Прийняття Закону сприятиме захисту майнових інтересів адвоката, щодо ризиків заподіяння ненавмисної шкоди клієнту, так і майнових інтересів його клієнтів, щодо відшкодування можливої ненавмисної шкоди, завданої адвокатом.

 

Народний депутат України

О. Б. Фельдман

Опрос