Идет загрузка документа (8 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "Об общеобязательном государственном социальном страховании" относительно восстановления права застрахованных лиц и членов их семей на санаторно-курортное лечение и оздоровление

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 03.03.2015 № 2296
Дата рассмотрения: 03.03.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" щодо відновлення права застрахованих осіб та членів їх сімей на санаторно-курортне лікування і оздоровлення"

1. Обґрунтування необхідності прийняття Закону України

Необхідність прийняття Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" щодо відновлення права застрахованих осіб та членів їх сімей на санаторно-курортне лікування і оздоровлення" обґрунтовується наступним.

У зв'язку з набуттям чинності з 1 січня 2015 року Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, щодо реформування загальнообов'язкового державного соціального страхування та легалізації фонду оплати праці" від 28 грудня 2014 року N 77-VIII втратив чинність Закон України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" від 18 січня 2001 року N 2240-III.

Новою редакцією Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" позбавлено застрахованих осіб та членів їх сімей права на отримання санаторно-курортного лікування, оздоровлення в спеціалізованих оздоровчих закладах (у тому числі дитячих) у межах асигнувань, установлених бюджетом Фонду на зазначені цілі, та в порядку і на умовах, визначених правлінням Фонду.

Утвердження та дотримання закріплених у нормативно-правових актах соціальних стандартів є конституційним обов'язком держави.

Діяльність її правотворчих і правозастосовчих органів має здійснюватися за принципами справедливості, гуманізму, верховенства і прямої дії норм Конституції України.

Згідно зі статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Право застрахованих осіб та членів їх сімей на отримання санаторно-курортного лікування, оздоровлення є складовою конституційного права на соціальний захист. Згідно зі статтею 46 Конституції України це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення.

Отже, скасування права застрахованих осіб та членів їх сімей на отримання санаторно-курортного лікування, оздоровлення суперечить частині третій статті 22 Конституції України і є неконституційними та потребує невідкладного його поновлення.

2. Цілі та завдання прийняття Закону України

Метою Закону є відновлення права застрахованих осіб та членів їх сімей на санаторно-курортне лікування і оздоровлення.

3. Загальна характеристика і основні положення проекту Закону України

Законопроектом передбачається, що правління Фонду соціального страхування України щорічно розглядає програму і кошторис (у розрізі регіонів) щодо відновлення здоров'я застрахованих осіб та членів їх сімей, яка включає заходи щодо санаторно-курортного лікування, оздоровлення в санаторіях-профілакторіях, пансіонатах, дитячих оздоровчих таборах, утримання дитячо-юнацьких спортивних шкіл, позашкільного обслуговування, у тому числі придбання дитячих новорічних подарунків.

До видів матеріального забезпечення за рахунок страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності відноситься часткове фінансування санаторіїв-профілакторіїв підприємств, установ, навчальних закладів та організацій, утримання дитячо-юнацьких спортивних шкіл, дитячих оздоровчих таборів і позашкільного обслуговування, у тому числі придбання дитячих новорічних подарунків в порядку, визначеному правлінням Фонду.

У проекті Закону визначається, що для забезпечення відновлення здоров'я застрахована особа та члени її сім'ї (а також особа, яка навчається у вищому навчальному закладі) мають право на отримання санаторно-курортного лікування, оздоровлення в спеціалізованих оздоровчих закладах (у тому числі дитячих) у межах асигнувань, установлених бюджетом Фонду на зазначені цілі, та в порядку і на умовах, визначених правлінням Фонду.

Надання послуг застрахованим особам, пов'язаних із санаторно-курортним лікуванням, здійснюється за наявності медичних показань.

Обсяг коштів для забезпечення оздоровчих заходів визначається бюджетом Фонду.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Сфера правового регулювання даного питання базується на Конституції України, Законі України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування", тощо.

Реалізація законопроекту не потребує внесення змін до інших законів України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" щодо відновлення права застрахованих осіб та членів їх сімей на санаторно-курортне лікування і оздоровлення" не потребує додаткового фінансування із Державного бюджету України.

Фінансування санаторно-курортного лікування і оздоровлення застрахованих осіб та членів їх сімей здійснюватиметься у межах асигнувань, установлених бюджетом Фонду соціального страхування України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття Закону України

Прийняття Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" щодо відновлення права застрахованих осіб та членів їх сімей на санаторно-курортне лікування і оздоровлення" забезпечить відновлення здоров'я застрахованих осіб та членів їх сімей.

 

Народні депутати України:

А. А. Гордєєв

С. В. Хлань

О. В. Співаковський

Опрос