Идет загрузка документа (6 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

Об общественных слушаниях

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 06.07.2015 № 2295а
Дата рассмотрения: 06.07.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про громадські слухання"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Проект Закону України "Про громадські слухання" (далі - проект Закону) розроблено з метою забезпечення реалізації встановленого та гарантованого Конституцією України права громадян на участь у громадських слуханнях.

Громадські слухання - форма безпосередньої участі членів територіальної громади, посадових осіб органів місцевого самоврядування у спільному обговоренні з найбільш важливих питань місцевого значення. Громадські слухання - це важливий інструмент демократії участі.

У статті 13 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" зазначено, що порядок організації громадських слухань визначається статутом територіальної громади. Проте, далеко не в усіх статутах територіальних громад і положеннях про громадські слухання гарантовано право на громадські слухання.

Ефективність правового регулювання, якість норм і процедур повинні забезпечити розвиток партисипативної демократії, що надзвичайно актуально в умовах процесу децентралізації.

2. Цілі і завдання законопроекту

Розробка проекту Закону обумовлена необхідністю законодавчого впровадження механізму громадських слухань, як безпосередньої участі громадян у вирішенні питань місцевого значення шляхом вдосконалення порядку ініціювання, підготовки та проведення громадських слухань, урахування їх результатів органами виконавчої влади й органами місцевого самоврядування села, селища, міста, їх посадовими особами.

Основним завданням проекту Закону є посилення значення громадських слухань у вирішенні питань загальнодержавного значення, які стосуються гарантованих Конституцією України прав і свобод громадян, а також віднесені Конституцією та законами України до відання місцевого самоврядування.

3. Загальна характеристика та основні положення законопроекту

Законопроектом пропонується регламентація прав громадян на участь у громадських слуханнях, запроваджується процедура ініціювання, підготовки та проведення громадських слухань, урахування їх результатів органами виконавчої влади й органами місцевого самоврядування села, селища, міста, їх посадовими особами.

4. Стан нормативно-правової бази

Основу нормативно-правової бази у даній сфері становить Конституція України, Закон України "Про місцеве самоврядування в Україні". Реалізація положень зазначеного законопроекту після його прийняття потребує змін до Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" (стаття 13), а також скасування постанов Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку проведення громадських слухань з питань використання ядерної енергії та радіаційної безпеки" від 18.07.1998 р. N 1122 і "Про затвердження Порядку проведення громадських слухань щодо врахування громадських інтересів під час розроблення проектів містобудівної документації на місцевому рівні" від 25.05.2011 р. N 555 та наказу Фонду державного майна України "Про затвердження Порядку проведення громадських слухань під час підготовки об'єктів групи Г до приватизації" від 03.05.2012 р. N 604 (їх положення враховані в даному законопроекті).

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація законопроекту не потребує додаткових витрат з Державного бюджету України. Видатки на проведення громадських слухань здійснюватимуться за рахунок місцевих бюджетів.

6. Обґрунтування очікуваних соціально-економічних, правових та інших наслідків застосування законопроекту після його прийняття

Прийняття запропонованого законопроекту дозволить запровадити механізм забезпечення реалізації такої форми безпосередньої демократії як громадські слухання, що сприятиме подальшому реформуванню місцевого самоврядування, впровадженню принципів Європейської Хартії місцевого самоврядування та розвитку громадянського суспільства в Україні.

 

Народні депутати України

Опрос