Идет загрузка документа (6 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменения в раздел X "Переходные положения" Земельного кодекса Украины (относительно запрещения отчуждения земель, расположенных за пределами населенных пунктов)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 03.03.2015 № 2291
Дата рассмотрения: 03.03.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення зміни до Розділу X "Перехідні положення" Земельного кодексу України (щодо заборони відчуження земель, розташованих за межами населених пунктів)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття Закону

Відповідно до статті 13 Конституції України, земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які є в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією.

Стаття 14 Конституції України встановила, що земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.

Проте сьогодні, коли держава переживає досить складні часи, деякі посадовці, користуючись своїм службовим положенням, здійснюють розбазарювання земель, розташованих за межами населених пунктів.

Ключові порушення полягають у розбазарюванні земель: відчужено десятки тисяч гектарів земельних ділянок державної та комунальної власності, що знаходяться поза межами населених пунктів, а відповідальність за це ніхто не поніс.

Прокуратура та міліція не захищають інтереси місцевих громад, усунулись від виконання обов'язків, дають формальні відписки. Йде масовий дерибан землі по всій Україні. Право на землю мають лише латифундисти, державні службовці, судді, прокурори, чиновники, які контролюють земельні процеси.

І якщо в межах населених пунктів є хоч якийсь контроль за відчуженням землі з боку місцевих громад, то за межами населених пунктів, де "царює" на землях центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів, кожен керівник якого звільняється зі скандалом за розбазарювання державних земель.

Тому на даний час існує необхідність у запровадженні мораторію на відчуження земель державної та комунальної власності, розташованих за межами населених пунктів, а також на передачу їх в оренду, користування до 1 січня 2016 року.

2. Мета та завдання прийняття Закону

Проект розроблено з метою заборонити до 1 січня 2016 року відчуження земельних ділянок державної чи комунальної форми власності, розташованих за межами населених пунктів, а також передача таких земельних ділянок в користування, оренду, суборенду строком понад 3 роки.

3. Загальна характеристика та основні положення законопроекту

Проектом Закону пропонується доповнити Розділ X "Перехідні положення" Земельного кодексу України (Відомості Верховної Ради України, 2002 р., N 3 - 4, ст. 27) пунктом 20 такого змісту:

"20. До 1 січня 2016 року забороняється відчуження земельних ділянок державної чи комунальної форми власності, розташованих за межами населених пунктів, а також передача таких земельних ділянок в користування, оренду, суборенду строком понад 3 роки".

4. Стан нормативно-правової бази у цій сфері правового регулювання

Основними нормативними актами у даній сфері є Конституція України, Земельний кодекс України.

Прийняття цього проекту Закону не потребує внесення змін до інших законів України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація цього Закону не потребуватиме додаткових витрат з Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків ухвалення законопроекту

Прийняття законопроекту заборонить до 1 січня 2016 року відчуження земельних ділянок державної чи комунальної форми власності, розташованих за межами населених пунктів, а також передача таких земельних ділянок в користування, оренду, суборенду строком понад 3 роки.

 

Народні депутати України:

Ю. Б. Дерев'янко

Б. Ю. Береза

В. З. Парасюк

І. В. Куценко

І. М. Суслова

Опрос