Идет загрузка документа (5 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины (относительно защиты прав работника на свободное избрание банковского учреждения для получения заработной платы)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 03.07.2015 № 2287а
Дата рассмотрения: 03.07.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо захисту прав працівника на вільне обрання банківської установи для отримання заробітної плати)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Станом на сьогодні склалася тривожна ситуація, пов'язана з реалізацією прав працівників щодо порядку отримання заробітної плати.

Зокрема, мається на увазі можливість працівника самостійно, без примусу та (або) обмежень обрати собі банк для відкриття рахунку, на який буде перераховуватись заробітна плата.

Є відомості що роботодавці здебільшого перешкоджають реалізації такого права працівників. Перешкоди переважно виникають у двох видах.

По-перше, роботодавці заперечують щодо виплати заробітної плати через банківські установи (шляхом безготівкових розрахунків), віддаючи перевагу готівковим розрахункам.

По-друге, роботодавці, які не заперечують щодо безготівкових розрахунків з працівниками, вважають, що саме їм (роботодавцям) належить виключне право на обрання банківської установи, де відкриватиметься рахунок для виплати заробітної плати. Мотиви таких роботодавців зрозумілі: або небажання висвітлювати факти виплат (оскільки безготівкові розрахунки є більш прозорим способом здійснення платежів), або мають місце окремі домовленості між роботодавцями та банками (наприклад, деякі банки пропонують роботодавцям більш вигідні умови розрахунково-касового обслуговування - у разі приведення додаткових клієнтів, а також інші переваги).

Але ці мотиви не мають під собі жодних законних підстав, оскільки право працівника обрати спосіб отримання заробітної плати, є невід'ємним.

Тому виникає нагальна потреба врегулювати це питання на законодавчому рівні, а саме - встановити окремим законом право на вільне обрання працівниками банків для отримання заробітної плати, а також спосіб реалізації та примусового забезпечення цього права.

2. Мета і завдання законопроекту

Метою зазначеного проекту є забезпечення права кожного працівника на вільне обрання банківської установи для отримання заробітної плати.

Завданням проекту є недопущення зловживань з боку роботодавців, що полягають в обмеженні такого права працівників.

3. Загальна характеристика і основні положення законопроекту

Проектом передбачається внести зміни до статті 24 Закону України "Про оплату праці", що встановлюють право працівника на вільне обрання банку для отримання заробітної плати та визначають механізм реалізації цього прав.

Крім того, проектом встановлюється пряма заборона на обмеження працівника у реалізації цього права (зміни до ст. 25 Закону).

В якості примусового забезпечення пропонується внести зміни до статті 41 Кодексу України про адміністративні правопорушення, доповнивши диспозицію частини першої цієї статті складом правопорушення, що полягає в обмеженні права працівника на вільне обрання банку для отримання заробітної плати.

4. Стан нормативно-правової бази в даній сфері правового регулювання

Законодавчими актами, що регулюють правовідносини у цій сфері, є:

Закон України "Про оплату праці";

Кодекс України про адміністративні правопорушення.

Прийняття цього Проекту не потребує внесення змін до інших законодавчих актів України

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація проекту Закону не потребує додаткових витрат з Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття законопроекту

Прийняття законопроекту дозволить встановити та практично реалізувати права кожного працівника щодо вільного обрання банківської установи для отримання заробітної плати.

До того ж, законопроект сприятиме припиненню будь-яких порушень з боку роботодавців щодо обмеження цього права або перешкоджання йому.

 

Народні депутати України

Луценко І. В.

Маркевич Я. В.

Опрос