Идет загрузка документа (6 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О специальной временной следственной комиссии Верховной Рады Украины по расследованию дела о смещении Президента Украины с поста в порядке импичмента

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 03.03.2015 № 2278
Дата рассмотрения: 26.02.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про спеціальну тимчасову слідчу комісію Верховної Ради України з розслідування справи про усунення Президента України з поста в порядку імпічменту"

1. Обґрунтування необхідності прийняття проекту Закону

Проект Закону України "Про спеціальну тимчасову слідчу комісію Верховної Ради України з розслідування справи про усунення Президента України з поста в порядку імпічменту" розроблено з метою усунення прогалини в законодавстві України щодо правового статусу спеціальної тимчасової слідчої комісії Верховної Ради України, її повноважень та організаційних основ діяльності.

Створення спеціальної тимчасової слідчої комісії Верховної Ради України передбачене статтею 111 Конституції України, відповідно до якої процедура усунення Президента України з поста в порядку імпічменту започатковується за ініціативою більшості від конституційного складу Верховної Ради України, а сама справа про імпічмент розслідується спеціальною тимчасовою слідчою комісією Верховної Ради України.

Подальші звинувачення Президента України та усунення Президента України з поста шляхом імпічменту здійснюється за рішенням Верховної Ради України, які ухвалюються, відповідно, не менш як двома третинами та не менш як трьома четвертими від її конституційного складу. Статті 171 - 188 Закону України "Про Регламент Верховної Ради України" визначають відповідну парламентську процедуру і порядок дострокового припинення повноважень Президента України у разі усунення Президента України з поста в порядку імпічменту.

Водночас, у чинному законодавстві відсутні норми, що регулюють правовий статус, повноваження й організаційні основи діяльності спеціальної тимчасової слідчої комісії Верховної Ради України, яка має створюватися з метою розслідування фактів вчинення Президентом України дій, що мають ознаки державної зради або іншого злочину та можуть бути підставою прийняття Верховною Радою України рішень про звинувачення та усунення Президента України з поста в порядку імпічменту відповідно до статті 111 Конституції України. Саме висновки і пропозиції спеціальної тимчасової слідчої комісії Верховної Ради України мають бути основою для прийняття парламентом зазначених рішень.

Таким чином, законодавчих механізмів реалізації конституційної норми щодо імпічменту Президента України на сьогодні в повній мірі не існує. А отже є необхідність законодавчого визначення повноважень та організаційних основ діяльності спеціальної тимчасової слідчої комісії Верховної Ради України з метою заповнення відповідної прогалини в чинному законодавстві.

Прийняття цього Закону дозволить врегулювати правовий статус і діяльність зазначеної тимчасової комісії Верховної Ради України та привести законодавство у відповідність з вимогами Конституції України.

2. Цілі та завдання прийняття проекту Закону

Прийняття проекту Закону направлено на законодавче врегулювання правового статусу, повноважень та організаційних основ діяльності спеціальної тимчасової слідчої комісії Верховної Ради України для проведення розслідування під час процедури усунення Президента України з поста в порядку імпічменту.

3. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Питання діяльності спеціальної тимчасової слідчої комісії Верховної Ради України частково регулюється Конституцією України та Законом України "Про Регламент Верховної Ради України".

4. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація цього Закону не потребуватиме додаткових бюджетних коштів.

5. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття проекту Закону

Прийняття цього Закону дозволить унормувати правовий статус, повноваження та організаційні основи діяльності спеціальної тимчасової слідчої комісії Верховної Ради України та створить законодавчий механізм реалізації конституційної норми про можливість усунення Президента України з поста Верховною Радою України в порядку імпічменту у разі вчинення Президентом України дій, що мають ознаки державної зради або іншого злочину.

 

Народні депутати України:

Ляшко О. В.

Вовк В. І.

Скуратовський С. М.

Лозовой А. С.

Купрієнко О. В.

Мосійчук І. В.

Опрос