Идет загрузка документа (8 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Бюджетный кодекс Украины (относительно справедливого распределения средств от экологического налога между бюджетами разных уровней)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 03.03.2015 № 2277
Дата рассмотрения: 03.03.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Бюджетного кодексу України (щодо справедливого розподілу коштів від екологічного податку між бюджетами різних рівнів)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Відповідно до чинного Бюджетного кодексу України розподіл коштів від екологічного податку передбачається у наступному співвідношенні: 25 % до сільських, селищних та міських бюджетів, 55 % до обласних бюджетів та 20 % до державного бюджету.

Дана норма є такою, що порушує соціальні права громад сіл, селищ та міст. Насамперед, погіршується екологічна ситуація місцевості, на якій розташовуються суб'єкти господарювання, юридичні особи, провадження діяльності яких призводить до забруднення навколишнього середовища, тим самим завдається шкода здоров'ю населення, що мешкають в даній місцевості.

Враховуючи вищенаведене та в контексті процесів бюджетної децентралізації, даним законопроектом пропонується розподіл коштів від екологічного податку в наступному співвідношенні: 50 % до сільських, селищних та міських бюджетів, 30 % до обласних бюджетів та 20 % до державного бюджету. Таким чином, громадам сіл, селищ, міст буде надано більше фінансових можливостей для вирішення проблем на місцях, покращення еколого-економічної ситуації населених пунктів.

2. Цілі і завдання прийняття акта

Метою законопроекту є забезпечення справедливого розподілу коштів від екологічного податку між бюджетами різних рівнів, розширення фінансових можливостей громад сіл, селищ, міст щодо управління еколого-економічною ситуацією, на території яких розташовуються суб'єкти господарювання, юридичні особи, провадження діяльності яких призводить до забруднення навколишнього середовища.

2. Загальна характеристика і основні положення проекту акта

Законопроектом "Про внесення змін до Бюджетного кодексу України (щодо справедливого розподілу коштів від екологічного податку між бюджетами різних рівнів)" передбачається внести зміни до бюджетного законодавства, зокрема пункт 33 частини 1 статті 66 викласти у такій редакції: "30 відсотків екологічного податку (крім екологічного податку, що справляється за утворення радіоактивних відходів (включаючи вже накопичені) та/або тимчасове зберігання радіоактивних відходів їх виробниками понад встановлений особливими умовами ліцензії строк)", а також пункт 204 частини 1 статті 69 викласти у такій редакції: "50 відсотків екологічного податку (крім екологічного податку, що справляється за утворення радіоактивних відходів (включаючи вже накопичені) та/або тимчасове зберігання радіоактивних відходів їх виробниками понад встановлений особливими умовами ліцензії строк), що зараховуються до сільських, селищних, міських бюджетів".

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Основними нормативно-правовими актами у даній сфері правового регулювання є Бюджетний кодекс України, Податковий кодекс України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація положень даного законопроекту не потребує коштів з державного та місцевих бюджетів.

Дефіцит коштів у сільських, селищних, міських бюджетах не сприяє розвитку населених пунктів, звужує можливості забезпечення відповідного соціально-економічного становища місцевого населення. Кошти, що надходять до бюджетів сіл, селищ, міст від екологічного податку, можуть стати одним із інструментів наповнення місцевих бюджетів, з метою перерозподілу їх на усунення наслідків діяльності суб'єктів господарювання, що призводить до забруднення навколишнього середовища, тим самим завдаючи шкоди здоров'ю населення, що мешкають в цій місцевості.

Згідно статистики (табл. 1), отриманої при підготовці даного законопроекту від Ладижинської міської ради (Вінницька область), на території Ладижинської міської ради одним з забруднюючих підприємств є Ладижинська ТЕС, яка викидає в атмосферу окиси важких металів та технічний пил. Аналіз показників онкозахворюваності на території Ладижинської міської ради дозволяє стверджувати про зростання випадків виявлення злоякісних новоутворень серед населення місцевості.

Таблиця 1

Найменування

2012 рік

2013 рік

2014 рік

Наслідки діяльності Ладижинської ТЕС

Викиди в атмосферу пилу, тис. тонн

8,0

8,4

7,2

Викиди в атмосферу окису азоту, тис. тонн

7,6

9,9

8,5

Викиди в атмосферу окису сірки, тис. тонн

58,4

99,0

71,5

Викиди в атмосферу окису вуглецю, тис. тонн

4522,0

5855,0

5374,0

Медичні показники по Вінницькій обл.

Захворюваність злоякісними новоутвореннями, к-сть чол.

74

92

88

Онкологічні захворювання, к-сть чол.

565

612

577

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття акта

Прийняття запропонованих змін сприятиме справедливому розподілу коштів від екологічного податку між бюджетами різних рівнів та забезпечить процес децентралізації влади, шляхом надання громадам сіл, селищ, міст більше фінансових можливостей для вирішення проблем на місцях, покращення еколого-економічної ситуації населених пунктів.

 

Народні депутати України:

Кучер М. І. (посв. N 232)

Бакуменко О. Б. (посв. N 121)

Юрчишин П. В. (посв. N 228)

Голуб В. В. (посв. N 395)

Опрос