Идет загрузка документа (9 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Налоговый кодекс Украины (относительно создания благоприятных условий для предоставления образовательных услуг дошкольными и общеобразовательными учебными заведениями негосударственной формы собственности)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 02.03.2015 № 2276
Дата рассмотрения: 02.03.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України (щодо створення сприятливих умов для надання освітніх послуг дошкільними та загальноосвітніми навчальними закладами недержавної форми власності)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Освітня діяльність недержавних шкіл та дитячих садочків має велике громадське і державне значення. Сучасні недержавні школи і дитячі садочки є невід'ємною складовою вітчизняної системи освіти, мають на меті реалізацію сучасних якісних освітніх моделей. Діяльність таких недержавних освітніх закладів дозволяє без бюджетного фінансування залучати інвестиції, кращий світовий досвід та навчальні програми і педагогічні підходи в освітню галузь України.

Приватна освіта робить доступними для громадян освітні послуги, які в силу тих чи інших об'єктивних обставин, не можуть на даному етапі розвитку країни реалізуватися в межах державних навчальних закладів бюджетної сфери.

За даними Держкомстату України в Україні станом на 2013 - 2014 навчальний рік:

• Кількість загальноосвітніх середніх шкіл (далі - ЗНЗ) - 19294 ЗНЗ (учнів в цих ЗНЗ - 4203978 особи).

• Кількість недержавних ЗНЗ - 199 НЗНЗ - становить 1 % від загальної кількості ЗНЗ в Україні (учнів в цих недержавних ЗНЗ - 19501 особи - становить 0,5 % від загальної кількості учнів в ЗНЗ України).

• Кількість дошкільних навчальних закладів (далі - ДНЗ) - 16680 ДНЗ (кількість дошкільнят в цих ДНЗ - 1470817 особи).

• Кількість недержавних ДНЗ - 205 НДНЗ - становить 1,8 % від загальної кількості ДНЗ в Україні (дошкільнят в цих недержавних ДНЗ - 13427 особи - становить 1 % від загальної кількості дошкільнят в ДНЗ України).

Станом на кінець 2013 року у порівнянні з 2010 роком в Україні стало на 168 недержавних дитячих садочків менше. І це у той час, коли у дошкільних навчальних закладах катастрофічно не вистачає місць. За даними Державної служби статистики України у 2013 році лише 62 % дітей відповідного віку були охоплені дошкільними навчальними закладами.

Водночас, відповідно до Конституції України держава повинна забезпечити розвиток дошкільної, повної загальної середньої, позашкільної, професійно-технічної, вищої і післядипломної освіти, різних форм навчання.

Одним з основних факторів, що безпосередньо впливає на розвиток освітньої діяльності навчальних закладів є належне фінансування матеріально-технічного забезпечення навчального процесу.

В той же час до 01 січня 2015 року пунктом 154.7 статті 154 Податкового кодексу України передбачалось, що прибуток, отриманий від надання освітніх послуг дошкільними та загальноосвітніми навчальними закладами недержавної форми власності, звільняється від оподаткування податком на прибуток.

Проте з 01 січня 2015 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи" від 28.12.2014 N 71-VII, відповідно до якого розділ III Податкового кодексу "Податок на прибуток підприємств" був прийнятий у новій редакції.

У новій редакцій розділу III Податкового кодексу України "Податок на прибуток підприємств" положення, яке б звільняло від оподаткування прибуток, отриманий від надання освітніх послуг дошкільними та загальноосвітніми навчальними закладами недержавної форми власності, відсутнє.

Крім того, аналогічно до попередньої ситуації, в чинній редакції Податкового кодексу України виключена норма, що звільняла дошкільні та загальноосвітні навчальні заклади незалежно від форм власності і джерел фінансування від плати за землю.

Внаслідок цього, кошти, які могли б бути спрямовані дошкільними та загальноосвітніми навчальними закладами недержавної форми власності на підвищення якості освітнього процесу, вилучаються з їх бюджетів для сплати відповідного податку і використовуються, фактично, не за їх безпосереднім цільовим призначенням.

2. Цілі і завдання

Даний законопроект підготовлений з метою створення додаткових умов для розвитку системи освіти України, зокрема для залучення позабюджетних інвестицій в збереження, удосконалення та розвиток інфраструктури дошкільних та загальноосвітніх навчальних закладів недержавної форми власності.

3. Загальна характеристика і основні положення законопроекту

Законопроект передбачає звільнення дошкільних та загальноосвітніх навчальних закладів недержавної форми власності від сплати податку на прибуток та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, та звільнення дошкільних та загальноосвітніх навчальних закладів незалежно від форм власності і джерел фінансування від плати за землю.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Основними нормативно-правовими актами, які регулюють порушені у законопроекті питання, є:

Конституція України;

Податковий кодекс України;

Закон України "Про освіту";

Закон України "Про загальну середню освіту";

Закон України "Про дошкільну освіту".

Прийняття проекту Закону України не потребує внесення змін до інших законодавчих актів.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Прийняття та реалізація проекту Закону не потребуватиме додаткових фінансових витрат з Державного бюджету України.

Оскільки кошти фізичних і юридичних осіб, що спрямовані на навчання, є формою інвестування у людський капітал, збільшення якого безпосередньо впливає на економічне зростання країни, то можливе зменшення надходжень до відповідних бюджетів буде компенсовано підвищенням загального рівня і якості здобутої громадянами освіти.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття акта

Прийняття зазначеного законопроекту сприятиме покращенню умов та змісту навчально-виховного процесу у дошкільних та загальноосвітніх навчальних закладах недержавної форми власності і якості здобутої освіти та збільшенню кваліфікованих трудових ресурсів.

У провідних країнах найвигіднішими інвестиціями вважаються вкладення в людський капітал, а перспективи економічного та соціального зростання справедливо пов'язуються з якістю освіти. З метою належної інтеграції у європейський освітній простір Україна повинна забезпечити належний рівень освітніх послуг, які справді відповідають потребам суспільного розвитку та найкращим світовим зразкам.

 

Народні депутати України:

О. В. Ляшко

В. В. Галасюк

Л. М. Гриневич

О. П. Продан

О. В. Кірш

В. М. Кривенко

В. Д. Парасюк

О. Г. Домбровський

В. М. Заболотний

М. П. Курячий

Опрос