Идет загрузка документа (7 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Налоговый кодекс Украины относительно регистрации лиц плательщиками налога на добавленную стоимость

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 02.03.2015 № 2272
Дата рассмотрения: 02.03.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо реєстрації осіб платниками податку на додану вартість"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

На сьогоднішній день держава має дбати про стимулювання підприємницької діяльності. Недосконале законодавство в сфері оподаткування та бюрократична складова, досить часто знищують будь-яку підприємницьку ініціативу, штовхають працювати в "тіні" та гальмують розвиток підприємницьких зв'язків і, як наслідок, економічного розвитку держави та добробуту її громадян.

Аналіз чинного законодавства та практичної потреби суб'єктів господарювання засвідчив, що існують наступні проблеми, котрі потребують подальшого законодавчого врегулювання:

1) новостворений суб'єкт господарювання не має можливості зареєструватись та обрати собі зручну систему оподаткування, адже чинним Податковим кодексом України в п. 298.1.2 для новостворених ФОП передбачено перехід на спрощену систему оподаткування (3 група - 4 %) без реєстрації платниками ПДВ. Тобто, відсутній механізм у випадку, якщо новостворений ФОП бажає відразу перейти на спрощену систему оподаткування (3 група - 2 % + ПДВ).

2) відсутність чіткого роз'яснення пункту 298.1.4 Податкового кодексу України щодо можливості суб'єкту господарювання здійснювати перехід на спрощену систему оподаткування один раз протягом календарного року. На практиці це призводить до того, що якщо особа подала заяву на єдиний податок і отримала відмову з будь-яких причин (навіть через помилки при заповненні бланку), то вона вже не має права подавати вдруге таку заяву в поточному році.

Даний законопроект розроблено з метою усунення вищезазначених недоліків, шляхом надання можливості суб'єктам господарювання (новоствореним), які протягом 10 календарних днів з дня державної реєстрації подали заяву щодо обрання спрощеної системи оподаткування та ставки єдиного податку, встановленої для третьої групи, яка передбачає сплату податку на додану вартість, ставати платниками єдиного податку та платниками податку на додану вартість з дня їх державної реєстрації за умови, що протягом цього періоду (10 календарних днів) вони не здійснювали господарську діяльність.

Також уточнення пункту 298.1.4 Податкового кодексу України надасть можливість суб'єктам господарювання уникнути несправедливої відмови при здійсненні переходу на спрощену систему оподаткування.

2. Мета і шляхи її досягнення

Метою законопроекту є законодавче врегулювання питання порядку реєстрації осіб, згідно з пунктом 298.1.2, які подали заяву щодо обрання спрощеної системи оподаткування та ставки єдиного податку, встановленої для третьої групи, яка передбачає сплату податку на додану вартість та переходу на спрощену систему оподаткування, а також законодавче закріплення того, що відмова контролюючого органу у здійсненні переходу на спрощену систему оподаткування не позбавляє суб'єкта господарювання права повторно подати заяву про такий перехід після усунення причин відмови.

3. Загальна характеристика і основні положення проекту

Законопроектом пропонується внести зміни до Податкового кодексу України та передбачити:

- надання можливості суб'єктам господарювання (новоствореним), які протягом 10 календарних днів з дня державної реєстрації подали заяву щодо обрання спрощеної системи оподаткування та ставки єдиного податку, встановленої для третьої групи, яка передбачає сплату податку на додану вартість, ставати платниками єдиного податку та платниками податку на додану вартість з дня їх державної реєстрації за умови, що протягом цього періоду (10 календарних днів) вони не здійснювали господарську діяльність.

- уточнення пункту 298.1.4 Податкового кодексу України надасть можливість суб'єктам господарювання уникнути несправедливої відмови при здійсненні переходу на спрощену систему оподаткування.

4. Стан нормативно-правової бази

Основним нормативно-правовим актом, який регулює відносини у цій сфері, є Податковий кодекс України.

Прийняття та положень законопроекту не потребуватиме внесення змін до інших законів України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Прийняття проекту Закону не потребуватиме додаткових витрат з Державного бюджету України.

Прийняття законопроекту дасть можливість розвитку малого та середнього бізнесу, значно покращить інвестиційний клімат, що збільшить податкові надходження до державного бюджету.

6. Оцінка регуляторного впливу та прогноз результатів

Прийняття і практична реалізація вказаного законопроекту дозволить виправити наслідки податкової реформи.

Законопроект зменшить адміністративні бар'єри для ведення бізнесу, покращить рейтинг України в міжнародному рейтингу "Doing Business" та удосконалить процес адміністрування податків.

 

Народний депутат України 

Я. В. Маркевич 

Опрос