Идет загрузка документа (9 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "Об охранной деятельности" (относительно взаимодействия с органами внутренних дел и права на короткоствольное полуавтоматическое нарезное огнестрельное оружие)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 03.07.2015 № 2270а
Дата рассмотрения: 03.07.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про охоронну діяльність" (щодо взаємодії з органами внутрішніх справ та права на короткоствольну напівавтоматичну нарізну вогнепальну зброю)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття проекту Закону

22 березня 2012 року Верховною Радою України прийнято Закон України "Про охоронну діяльність", який набув чинності 18.10.2012.

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 9 Закону України "Про охоронну діяльність" та постанови Кабінету Міністрів України від 11.02.2013 N 97 "Про затвердження переліку спеціальних засобів, придбання, зберігання та використання яких здійснюється суб'єктами охоронної діяльності" суб'єкти охоронної діяльності, які здійснюють охорону особливо важливих об'єктів права державної власності або надають охоронні послуги із залученням власного транспорту реагування та використанням пунктів централізованого спостереження, мають право на придбання, зберігання та використання пристроїв вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, та зазначених патронів.

МВС видано майже 5 тис. ліцензій на здійснення охоронної діяльності. Суб'єктів господарювання основним видом діяльності яких є охоронна налічується близько 1 тис. Серед них тих, що підпадають під умови використання пристроїв для відстрілу патронів близько 100. Такі охоронні підприємства мають 7 - 10-річну історію діяльності, з власною матеріально-технічною базою (пульти централізованого спостереження, транспорт реагування, кімнати зберігання зброї) та досвідченим кваліфікованим персоналом охорони. Це, як правило, колишні співробітники МВС, СБУ, Збройних сил України, інших військових формувань.

Тривалий час у державі існує суспільно-політичне напруження, що призвело до появи великої кількості незареєстрованої вогнепальної зброї, яка здебільшого знаходиться в руках кримінальних елементів. Незаконне існування та активна діяльність озброєних самоорганізованих угруповань створює дуже складні умови для роботи охоронних підприємств з охорони майна фізичних і юридичних осіб, а також взаємодії з органами внутрішніх справ з охорони громадського порядку.

На даний час особливо відчувається недостатність існуючих засобів оборони у суб'єктів охоронної діяльності.

Указана проблематика піднімалась на засіданні Координаційної ради МВС України із взаємодії органів внутрішніх справ з охоронними підприємствами, їх об'єднаннями та службами безпеки суб'єктів господарювання.

У свою чергу МВС України було підготовлено відповідні зміни до Переліку спеціальних засобів, придбання, зберігання та використання яких здійснюється суб'єктами охоронної діяльності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2013 N 97, у частині додаткового оснащення зброєю охоронних підприємств, які взаємодіють з органами внутрішніх справ по охороні громадського порядку.

При цьому до додаткового оснащення вказаним проектом віднесено наступну зброю - пістолети напівавтоматичні з нарізним стволом (патрони до них), загальна довжина одиниці якого не перевищує 200 мм, конструктивно призначені для механічного враження цілі на відстані снарядом, що одержує направлений рух у стволі за рахунок кінетичної енергії вибухових речовин, величина якої на відстані 1 метра від дульного зрізу має бути рівна чи більше за 0,5 Дж/мм2.

Проте, Міністерством юстиції України запропоновано попередньо унести відповідні зміни до Закону України "Про охоронну діяльність".

За цих обставин законопроектом пропонується надати повноваження суб'єктам охоронної діяльності використовувати під час здійснення заходів охорони не тільки спеціальні засоби, а також і короткоствольну напівавтоматичну нарізну вогнепальну зброю. Конкретні види такої зброї встановлюються Кабінетом Міністрів України.

2. Цілі та завдання прийняття проекту Закону

Проект закону спрямований на створення умов по залученню суб'єктів охоронної діяльності до взаємодії з органами внутрішніх справ та надання реальної можливості охоронникам, задіяним до найбільш ризикованої роботи (в групах реагування, по охороні банків, валютних цінностей) захиститись від злочинців.

Можливість отримання в МВС України дозволів на придбання вогнепальної зброї будуть мати виключно суб'єкти охоронної діяльності, які мають відповідне матеріально-технічне оснащення та допомагають органам внутрішніх справ в охороні громадського порядку шляхом спільного патрулювання.

3. Загальна характеристика і основні положення проекту акта

Законопроектом пропонується надати повноваження суб'єктам охоронної діяльності використовувати під час здійснення заходів охорони не тільки спеціальні засоби, а також і короткоствольну напівавтоматичну нарізну вогнепальну зброю. Конкретні види такої зброї встановлюються Кабінетом Міністрів України.

При цьому право на придбання, зберігання та використання зброї мають виключно суб'єкти охоронної діяльності, які використовують власний транспорт реагування та взаємодіють з питань охорони громадського порядку з органами внутрішніх справ шляхом спільного патрулювання.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

У даній сфері правовідносини регулює:

закон України "Про охоронну діяльність" (зокрема, статті 9, 18 та 19) та прийняті на його виконання нормативно-правові акти;

Інструкція про порядок виготовлення, придбання, зберігання, обліку, перевезення та використання вогнепальної, пневматичної, холодної і охолощеної зброї, пристроїв вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, та патронів до них, а також боєприпасів до зброї, основних частин зброї та вибухових матеріалів, затверджена наказом МВС України від 21.08.1998 N 622, зареєстрованого в Мін'юсті 7 жовтня 1998 р. за N 637/3077;

наказ Міністерства праці та соціальної політики України від 29 грудня 2004 року N 336 "Про затвердження Випуску 1 "Професії працівників, що є загальними для всіх видів економічної діяльності" Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників" (із змінами згідно наказу Міністерства соціальної політики України від 26.12.2014 р. N 1090), згідно умов якого передбачається, за наявності законодавчих підстав, використання вогнепальної зброї охоронниками 3 та 4 кваліфікаційних розрядів (кваліфікація здобувається в акредитованих Міносвіти професійно-технічних навчальних закладах).

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація положень законопроекту після його прийняття не впливатиме на видаткову частину державного або місцевих бюджетів.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття акта

Законопроект спрямований покращити взаємодію суб'єктів охоронної діяльності з органами внутрішніх справ у частині допомоги у захисті громадського порядку, а також посилити форми захисту та протидії злочинцям.

 

Народний депутат України 

В. М. Соляр

Опрос