Идет загрузка документа (6 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Уголовный процессуальный кодекс Украины относительно совершенствования порядка применения меры пресечения в виде содержания под стражей

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 02.03.2015 № 2266
Дата рассмотрения: 02.03.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України щодо вдосконалення порядку застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Однією із причин Революції Гідності стало створення політичної системи управління, за якою представники органів державної влади та органів місцевого самоврядування систематично вчиняли дії (бездіяльність), які мали ознаки кримінальних правопорушень, за відсутності системи притягнення вказаних осіб до кримінальної відповідальності.

Після Революції Гідності, незважаючи на початок досудового розслідування відносно осіб, які займали особливо відповідальне становище, органи досудового розслідування позбавлені можливості забезпечити притягнення вказаних осіб до відповідальності через наявні процесуальні можливості переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду.

Одним із таких способів є надання можливості особам, які займали особливо відповідальне становище та які підозрюються у вчиненні кримінальних правопорушень, отримувати м'які види запобіжних заходів.

Зважаючи на те, що вказані особи мають доходи значно вищі ніж у середньостатистичного громадянина (які до того ж можуть бути отримані у злочинний спосіб), то їм більш доступні можливості покинути територію України задля уникнення притягнення їх до відповідальності. При цьому потрібно зважати на той факт, що у багатьох осіб, які займали особливо відповідальне становище, наявні нерухоме майно на території інших держав або наявні грошові кошти на рахунках, відкритих в іноземних банках, що значно спрощує виїзд таких осіб на території іноземних держав.

Також варто враховувати, що вчинення злочинів особами, які займали особливо відповідальне становище, створює значні проблеми соціального характеру, оскільки підриває авторитет держави в цілому та системи правосуддя в Україні, що призводить до значного зниження правової свідомості громадян та сприяє збільшенню кримінальних правопорушень.

Сукупність наведених вище обставин свідчить про потребу більш жорстокого ставлення до таких осіб у сфері застосування запобіжних заходів. У зв'язку із цим законопроектом пропонується встановлення обставин, які виключають можливість обрання будь-яких запобіжних заходів, окрім як тримання під вартою, до службових осіб, які займають особливо відповідальне становище відповідно до частини першої статті 9 Закону України "Про державну службу", осіб, посади яких віднесено до 1 - 3 категорій посад державних службовців та 1 - 3 категорій посад в органах місцевого самоврядування, суддів, прокурорів та працівників правоохоронних органів, які підозрюються або обвинувачуються у вчиненні тяжких та/або особливо тяжких злочинів під час їхнього перебування на таких посадах.

2. Мета і завдання прийняття законопроекту

Метою законопроекту є обмеження можливості уникнути відповідальності особам, які вчинили кримінальне правопорушення, займаючи відповідальні посади або порушують умови виконання запобіжних заходів або вчинили кримінальне правопорушення, яке має тяжкі наслідки.

3. Загальна характеристика та основні положення проекту Закону

Законопроектом виключається можливість обрання будь-яких запобіжних заходів, окрім як тримання під вартою, до службових осіб, які займають особливо відповідальне становище відповідно до частини першої статті 9 Закону України "Про державну службу", осіб, посади яких віднесено до 1 - 3 категорій посад державних службовців та 1 - 3 категорій посад в органах місцевого самоврядування, суддів, прокурорів та працівників правоохоронних органів, які підозрюються або обвинувачуються у вчиненні тяжких та/або особливо тяжких злочинів під час їхнього перебування на таких посадах.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Відносини у даній сфері регулюються Кримінальним процесуальним кодексом України.

Реалізація положень законопроекту після його прийняття не потребує узгодження з іншими нормативно-правовими актами.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація законопроекту не потребуватиме додаткових витрат з державного та місцевих бюджетів.

6. Соціально-економічні та інші наслідки прийняття проекту Закону

Прийняття законопроекту сприятиме реалізації принципу невідворотності покарання для осіб, які вчинили кримінальні правопорушення.

 

Народний депутат України 

Ю. В. Левченко 

Опрос