Идет загрузка документа (6 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменения в статью 164 Налогового кодекса Украины относительно налогообложения пенсий

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 27.02.2015 № 2257
Дата рассмотрения: 27.02.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення зміни до статті 164 Податкового кодексу України щодо оподаткування пенсій"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Відповідно до статті 164 Податкового кодексу України до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються суми пенсій (включаючи суму їх індексації, нараховану відповідно до закону) або щомісячного довічного грошового утримання, отримуваних платником податку з Пенсійного фонду України чи бюджету згідно із законом, якщо їх розмір перевищує три розміри мінімальної заробітної плати (у розрахунку на місяць), встановленої на 1 січня звітного податкового року, - у частині такого перевищення, а також пенсій з іноземних джерел, якщо згідно з міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, такі пенсії підлягають оподаткуванню чи не оподатковуються в країні їх виплати.

Враховуючи розмір мінімальної заробітної плати, встановлений Законом України "Про Державний бюджет України на 2015 рік", оподатковуванню за ставкою 15 % підлягає сума пенсії, яка перевищує 3654 грн.

До 1 січня 2015 року оподаткуванню підлягала сума пенсії, що була вищою за 10000 грн. Тобто під оподаткування підпадали найвищі у державі пенсії, що отримують пенсіонери, які були народними депутатами, державними службовцями, що займали високі посади, суддями, прокурорами та ін.

З 1 січня 2015 року також почали оподатковуватися пенсії чорнобильців, ветеранів війни, інвалідів, шахтарів, гірників, хіміків та інших осіб, які своїм здоров'ям заслужили достойні пенсії.

Розробленим проектом закону пропонується повернути раніше діючі норми щодо оподаткування пенсій.

Окремо слід зазначити, що саме по собі оподаткування пенсій суперечить положенням Закону України "Про пенсійне забезпечення", статтею 8 якого визначено, що пенсії не підлягають оподаткуванню.

2. Цілі і завдання прийняття акта

Мета законопроекту - відновлення соціальної справедливості по відношенню до інвалідів, ветеранів, шахтарів, гірників, хіміків, чорнобильців та інших категорій населення в частині відміни оподаткування їх пенсій.

3. Загальна характеристика і основні положення проекту акта

Проектом закону пропонується викласти у новій редакції підпункт 164.2.19 пункту 164.2 статті 164 Податкового кодексу України, яка передбачатиме оподаткування пенсій, що перевищують 10 тис. грн.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

У даній сфері правового регулювання діють: Конституція України, Податковий кодекс України, Закон України "Про пенсійне забезпечення".

Реалізація проекту не потребуватиме внесення змін до інших законодавчих актів України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Прийняття проекту акта не потребує додаткових витрат за рахунок коштів Державного бюджету України. Разом з тим, його реалізація матиме вплив на доходну частину бюджету з урахуванням наступних розрахунків:

- кількість пенсіонерів, що отримують пенсію більше 3654 грн., становить 402351;

- середній розмір пенсії зазначених осіб становить 5037,92 грн.

З урахуванням цього загальна сума виплачуваних пенсій на місяць становить 2 млрд. 27 млн. грн., а сума, що підлягає оподаткуванню, - 578 млн. 548 тис. грн.

Таким чином, сума податку на доходи фізичних осіб становитиме 86,8 млн. грн. щомісяця.

Набрання чинності законом до 15 липня поточного року відповідатиме статті 27 Бюджетного кодексу України, яка встановлює вимоги щодо введення в дію не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим, Законів України, які впливають на показники бюджету і приймаються після 15 липня року, що передує плановому.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття акта

Прийняття проекту акта дозволить відновити соціальну справедливість по відношенню до інвалідів, ветеранів, шахтарів, гірників, хіміків, чорнобильців та інших категорій населення в частині відміни оподаткування їх пенсій, а також забезпечить зняття соціальної напруги серед пенсіонерів.

 

Народний депутат України

Н. Ю. Королевська 

Опрос