Идет загрузка документа (6 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О разрешительной системе в сфере хозяйственной деятельности" и Кодекс Украины об административных правонарушениях (относительно упрощения процедуры получения разрешительных документов и усиления ответственности должностных лиц в сфере разрешительной системы)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 27.02.2015 № 2255
Дата рассмотрения: 27.02.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" та Кодексу України про адміністративні правопорушення (щодо спрощення процедури отримання дозвільних документів та посилення відповідальності посадових осіб у сфері дозвільної системи)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

На сьогоднішній день дуже поширеною є проблема, коли працівники дозвільних органів зловживають своїм службовим становищем та неодноразово відмовляють у видачі дозвільних документів, не надаючи вичерпного переліку недоліків у документах, відмовляючи з підстав, які не мають суттєвого значення для видачі документу дозвільного характеру. Це перешкоджає суб'єктам господарювання здійснювати своє право на зайняття підприємницькою діяльністю, яке передбачено Конституцією України.

Через те, що днем поновлення безпідставно анульованого документа дозвільного характеру є день внесення запису до реєстру документів дозвільного характеру, суб'єкти господарювання все одно несуть всі негативні наслідки, пов'язані із цим анулюванням (оскарження адміністративної відповідальності, оскарження дійсності правочинів).

Окрім того, частіше за все, порядок отримання документів та зразки форм і заяв не знаходяться у загальному доступі, та посадовими особами дозвільних органів не надаються і не роз'яснюються.

Оскільки при видачі дозвільних документів посадові особи дозвільних органів дуже часто не дотримуються строків видачі документів, пропонується запровадити звітність по строках видачі документів один раз на два місяці, з метою посилення відповідальності дозвільних органів та відповідальність за неподання або подання неправдивої інформації у такій звітності. Строк у два місяці пояснюється тим, що строк притягнення до адміністративної відповідальності становить за ст. 16610 Кодексу про адміністративні правопорушення "Порушення строків видачі дозвільного документу" три місяці з моменту його вчинення. Для цієї ж мети запроваджується принцип невідворотності відповідальності.

Окрім того, задля ефективного нагляду за дотриманням порядку видачі документів дозвільного характеру пропонується скоротити періодичність проведення планових перевірок із одного року до півроку.

2. Цілі та завдання законопроекту

Законопроект має за мету спростити отримання дозвільних документів суб'єктами господарювання, зменшити кількість неправомірних відмов у видачі дозвільних документів та зловживань службовим становищем, забезпечити відкритість процесу отримання дозвільних документів та посилити відповідальність посадових осіб.

Завданням законопроекту є спрощення процедури отримання дозвільних документів та боротьба з корупцією у цій сфері.

3. Загальна характеристика і основні положення законопроекту

У зазначеному законопроекті пропонується:

- зобов'язати дозвільні органи надавати вичерпний перелік недоліків у документах, що надаються для отримання документів дозвільного характеру;

- мінімізувати шкідливі наслідки за безпідставне анулювання документів дозвільного характеру;

- ввести адміністративну відповідальність за таке анулювання;

- ввести інститут звітності про дотримання дозвільними органами строків видачі документів дозвільного характеру;

- забезпечити відкритий доступ до порядків видачі дозвільних документів та зразків форм і заяв.

4. Стан нормативно-правової бази у сфері правового регулювання

Нормативно-правовими актами у цій сфері правового регулювання є Закон України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" та підзаконні нормативно-правові акти, які приймаються відповідно, на підставі та на виконання Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності".

5. Запобігання корупції

Зазначений проект направлений на усунення ризиків вчинення корупційних правопорушень у сфері видачі дозвільних документів.

6. Фінансово-економічне обґрунтування законопроекту

Реалізація положень законопроекту не впливатиме на дохідну чи видаткову частини Державного бюджету України ані на поточний рік, ані на наступні роки.

7. Очікувані правові та соціально-економічні наслідки прийняття законопроекту

Прийняття зазначеного законопроекту надасть можливість спростити процедуру отримання дозвільних документів та унеможливить затягування видачі таких документі, зменшить ризики корупційних правопорушень у зазначеній сфері.

 

Народний депутат України

І. А. Артюшенко

Опрос