Идет загрузка документа (7 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Кодекс административного судопроизводства Украины относительно гласности и открытости судебного процесса

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 27.02.2015 № 2253
Дата рассмотрения: 27.02.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Кодексу адміністративного судочинства України щодо гласності і відкритості судового процесу"

1. Обґрунтування необхідності прийняття нормативно-правового акта

Законом України "Про забезпечення права на справедливий суд" від 12 лютого 2015 року N 192-VIII частину 3 статті 11 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" було викладено у такій редакції:

"3. Розгляд справ у судах відбувається відкрито, крім випадків, установлених законом. У відкритому судовому засіданні мають право бути присутніми будь-які особи. У разі вчинення особою дій, що свідчать про неповагу до суду або учасників судового процесу, така особа за вмотивованим рішенням суду може бути видалена із зали судового засідання.

Учасники судового процесу, інші особи, присутні у залі судового засідання, представники засобів масової інформації можуть проводити в залі судового засідання фотозйомку, відео- та аудіозапис з використанням портативних відео- та аудіотехнічних засобів без отримання окремого дозволу суду, але з урахуванням обмежень, установлених законом. Трансляція судового засідання здійснюється з дозволу суду. Проведення в залі судового засідання фотозйомки, відеозапису, а також трансляція судового засідання повинні здійснюватися без створення перешкод у веденні засідання та здійсненні учасниками судового процесу їхніх процесуальних прав".

В той же час, до Кодексу адміністративного судочинства України відповідних змін внесено не було, у зв'язку із чим в даному Кодексі стаття 12 ("Гласність і відкритість адміністративного процесу") залишилася без змін у своїй попередній редакції, яка передбачає проведення відеозйомки у залі судового засідання лише з дозволу суду, що суперечить чинній редакції Закону України "Про судоустрій і статус суддів".

Такі розбіжності у законодавстві мають бути усунені, оскільки вони можуть викликати правову колізію під час розгляду адміністративних справ.

У зв'язку із цим, даним законопроектом пропонується привести Кодекс адміністративного судочинства у відповідність до вимог Закону України "Про судоустрій і статус суддів" і викласти частину 8 статті 12 цього Кодексу у такій редакції:

"8. Учасники судового процесу, інші особи, присутні у залі судового засідання, представники засобів масової інформації можуть проводити в залі судового засідання фотозйомку, відео- та аудіозапис з використанням портативних відео- та аудіотехнічних засобів без отримання окремого дозволу суду, але з урахуванням обмежень, установлених законом. Трансляція судового засідання здійснюється з дозволу суду. Проведення в залі судового засідання фотозйомки, відеозапису, а також трансляція судового засідання повинні здійснюватися без створення перешкод у веденні засідання та здійсненні учасниками судового процесу їхніх процесуальних прав.".

2. Мета і завдання прийняття законопроекту

Законопроект розроблено з метою приведення частини 8 статті 12 Кодексу адміністративного судочинства України у відповідність чинній редакції частини 3 статті 11 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", з метою уникнення правових колізій щодо тлумачення гласності і відкритості адміністративного процесу.

3. Загальна характеристика і основні положення законопроекту

Законопроект передбачає викласти частину 8 статті 12 Кодексу адміністративного судочинства України у редакції, передбаченій частиною 3 статті 11 Закону України "Про судоустрій і статус суддів".

4. Стан нормативно-правової бази.

Нормативною базою в даній сфері правового регулювання є Конституція України, Закон України "Про судоустрій та статус суддів" та Кодекс адміністративного судочинства України.

Законопроект після його прийняття не потребує внесення змін до інших нормативно-правових актів.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація цього Закону не впливає на видаткову та/або доходну частину Державного бюджету України чи місцевих бюджетів.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття Закону

Прийняття зазначеного Закону сприятиме однозначному тлумаченню законодавства; захисту прав громадян на інформацію; дозволить захистити їх від зловживань з боку суду, спрямованих на недопущення розголошення інформації про порушення норм матеріального і процесуального права, допущених під час проведення відкритого судового засідання; сприятиме виявленню фактів корупції і некомпетентності суддів.

 

Народний депутат України

М. В. Гаврилюк

Опрос