Идет загрузка документа (28 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О Государственном бюджете Украины на 2015 год" (относительно перераспределения расходов, направленных на финансирование центральных органов власти)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 27.02.2015 № 2252
Дата рассмотрения: 27.02.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2015 рік"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Проект Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2015 рік" розроблено з метою забезпечення фінансування першочергових видатків та видатків на реалізацію проектів регіонального розвитку, скорочення другорядних видатків, підвищення рівня доходів громадян із урахуванням інфляційних зрушень, а також приведення до вимог чинного законодавства окремих статей Закону України "Про Державний бюджет України на 2015 рік".

2. Мета і шляхи досягнення

Проект Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2015 рік" базуються на умовах дефіциту коштів бюджету, які мають бути розподілені відповідно до першочерговості напрямків фінансування, а також на умовах неврахованих реальних інфляційних зрушень під час затвердження мінімального рівня доходів громадян. Крім того, окремі положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2015 рік" не погоджені з нормами чинного законодавства, а обмеження термінів розподілу коштів державного фонду регіонального розвитку ставить під загрозу реалізацію проектів регіонального розвитку у цьому році.

У проекті змін до державного бюджету на 2015 рік передбачається:

1) Скоротити обсяг державного боргу до 923.160.000,0 тис. гривень. Згідно з пунктом 2 статті 18 Бюджетного кодексу України загальний обсяг державного боргу та гарантованого державою боргу на кінець бюджетного періоду не може перевищувати 60 % річного номінального обсягу ВВП України. У разі очікуваного перевищення цієї граничної величини Кабінет Міністрів України невідкладно звертається до Верховної Ради України за дозволом на тимчасове перевищення такої граничної величини та подає для схвалення план заходів з приведення загального обсягу державного боргу та гарантованого державою боргу до встановлених вимог.

Як зазначено у пояснювальній записці до проекту (реєстр. 2147), за даними Мінекономрозвитку України обсяг номінального ВВП за підсумками 2014 року очікується на рівні 1538,6 млрд. гривень.

Тому, враховуючи відсутність чіткого плану заходів з приведення державного боргу до чинних вимог Бюджетного кодексу України необхідно його обсяг передбачити на рівні 60 % очікуваного ВВП країни.

2) Урахувати в показниках мінімальної заробітної плати громадян та прожиткового мінімуму реальний рівень інфляційних зрушень.

Пропонується збільшення прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати у декілька етапів: на початок року залишити на рівні 2014 року, за результатами півріччя збільшити на рівень коефіцієнт інфляції 1,13 (як це передбачалося в Законі), а на 1 грудня урахувати реальний рівень інфляції - 26% . Під час обрахунків як на 1 липня 2015 року, так і на 1 грудня 2015 року за базу береться показник, затверджений Законом України "Про Державний бюджет України на 2015 рік" на 1 січня 2015 року.

Слід зазначити, що приведення мінімального рівня доходів населення знизить ризики невиконання дохідної частини бюджету за рахунок підвищення купівельної спроможності громадян.

3) Забезпечити здійснення розподілу коштів державного фонду регіонального розвитку до 01 квітня 2015 року.

Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 4 липня 2012 року N 656 "Питання державного фонду регіонального розвитку" Мінекономрозвитку за результатами конкурсного відбору до 1 серпня року, що передує плановому, подає в установленому порядку Кабінетові Міністрів України для затвердження пропозиції щодо розподілу бюджетних коштів з переліком відповідних інвестиційних програм (проектів).

З метою упередження відтермінування використання коштів фонду на наступний рік з посиланням терміни процедур, що визначені вищезазначеною постановою, необхідно окремою нормою в Законі про Держбюджет зобов'язати відповідальний орган центральної виконавчої влади здійснити розподіл коштів фонду у стислі терміни для надання можливості областям профінансувати важливі проекти ще у цьому році.

Крім того, обласні державні адміністрації, Мінекономрозвитку та Кабінет Міністрів України повинні були реалізувати процес відбору проектів ще на минулий рік. Тобто, певний перелік об'єктів має бути затверджений та врахований під час розподілу фонду у 2015 році. А це, у свою чергу, і надає можливість для скорочення термінів процесу відбору проектів.

4) Внести зміни до додатку N 3 Закону України "Про Державний бюджет України на 2015 рік" з метою скорочення не першочергових видатків та, відповідно, збільшення видатків, забезпечення яких є більш необхідним для країни в умовах дефіциту коштів бюджету та війни, зокрема:

А) зменшити видатки по таких бюджетних програмах:

По головному розпоряднику коштів "Апарат Верховної Ради України":

- КПКВК 0111090 "Висвітлення діяльності Верховної Ради України через засоби телебачення і радіомовлення та фінансова підтримка видання газети "Голос України" і журналу "Віче" на суму 7,778 млн. грн.

В умовах дефіциту коштів державного бюджету та скорочення видатків на соціальну сферу вважаємо за необхідне скоротити фінансування непершочергових статей видатків. Пропонуємо по цій статті видатки зменшити на 7,778 млн. грн.

По головному розпоряднику коштів "Державне управління справами":

- КПКВК 0301010 "Обслуговування та організаційне, інформаційно-аналітичне, матеріально-технічне забезпечення діяльності Президента України та Адміністрації Президента України" на суму 120,314 млн. грн.

В умовах дефіциту коштів державного бюджету та скорочення видатків на соціальну сферу вважаємо за необхідне скоротити фінансування непершочергових статей видатків. Пропонуємо залишити видатки на рівні 90 % від рівня 2013 року.

- КПКВК 0301060 "Фінансова підтримка санаторно-курортних закладів" на суму 10,0 млн. грн.

В умовах дефіциту коштів державного бюджету та скорочення видатків на соціальну сферу вважаємо за необхідне скоротити фінансування непершочергових статей видатків. Пропонуємо по цій статті видатки зменшити на 10,0 млн. грн.

- КПКВК 0301080 "Фундаментальні і прикладні розробки та дослідження у сфері державного управління, стратегічних проблем внутрішньої і зовнішньої політики та з питань посередництва і примирення при вирішенні колективних трудових спорів (конфліктів)" на суму 23,215 млн. грн.

В умовах дефіциту коштів державного бюджету та скорочення видатків на соціальну сферу вважаємо за необхідне скоротити фінансування непершочергових статей видатків. Пропонуємо по цій статті видатки зменшити на 23,215 млн. грн.

Ці заходи доцільно реалізувати за рахунок ресурсів вищих навчальних закладів, зокрема Національної академії наук, на фінансування якої з державного бюджету у цьому році передбачено 2,864 млрд грн, із них за КПКВК 6541030 "Фундаментальні дослідження, прикладні наукові і науково-технічні розробки, виконання робіт за державними цільовими програмами і державним замовленням, підготовка наукових кадрів, фінансова підтримка розвитку наукової інфраструктури та наукових об'єктів, що становлять національне надбання, забезпечення діяльності наукових бібліотек" - 2,716 млрд грн.

Крім того, необхідно задіяти науковий потенціал Національного інституту стратегічних досліджень, Національної академії державного управління при Президентові України та її регіональних інститутів, а також інших ВУЗів країни.

- КПКВК 0301170 "Надання медичних послуг медичними закладами" на суму 100,0 млн. грн.

В умовах дефіциту коштів державного бюджету та скорочення видатків на соціальну сферу вважаємо за необхідне скоротити фінансування непершочергових статей видатків. Пропонуємо по цій статті видатки зменшити на 100,0 млн. грн.

По головному розпоряднику коштів "Господарсько-фінансовий департамент Секретаріату Кабінету Міністрів України":

- КПКВК 0411010 "Обслуговування та організаційне, інформаційно-аналітичне та матеріально-технічне забезпечення діяльності Кабінету Міністрів України" на суму 50,0 млн. грн.

В умовах дефіциту коштів державного бюджету та скорочення видатків на соціальну сферу вважаємо за необхідне скоротити фінансування непершочергових статей видатків. Пропонуємо по цій статті видатки зменшити на 50,0 млн. грн.

По головному розпоряднику коштів "Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ":

- КПКВК 0651010 "Здійснення правосуддя Вищим спеціалізованим судом України з розгляду цивільних і кримінальних справ" на суму 5,289 млн грн.

В умовах скорочення видатків на Верховну Раду України, Кабінет Міністрів України, Президента України та оптимізації фінансування судової гілки влади збільшення видатків на утримання судів є нелогічним і не відповідає загальній тенденції скорочення видатків на утримання державних органів. Пропонуємо залишити видатки на рівні 90 % від рівня 2013 року.

По головному розпоряднику коштів "Вищий господарський суд України":

- КПКВК 0701010 "Здійснення правосуддя Вищим господарським судом України" на суму 0,438 млн. грн.

В умовах скорочення видатків на Верховну Раду України, Кабінет Міністрів України, Президента України та оптимізації фінансування судової гілки влади збільшення видатків на утримання судів є нелогічним і не відповідає загальній тенденції скорочення видатків на утримання державних органів. Пропонується залишити видатки на рівні 90 % від рівня 2013 року.

По головному розпоряднику коштів "Вищий адміністративний суд України":

- КПКВК 0751010 "Здійснення правосуддя Вищим адміністративним судом України" на суму 4,058 млн. грн.

В умовах скорочення видатків на Верховну Раду України, Кабінет Міністрів України, Президента України та оптимізації фінансування судової гілки влади збільшення видатків на утримання судів є нелогічним і не відповідає загальній тенденції скорочення видатків на утримання державних органів. Пропонується зменшити видатки на 4,058 млн грн.

По головному розпоряднику коштів "Конституційний Суд України":

- КПКВК 0801010 "Забезпечення конституційної юрисдикції в Україні" на суму 5,099 млн. грн.

В умовах скорочення видатків на Верховну Раду України, Кабінет Міністрів України, Президента України та оптимізації фінансування судової гілки влади збільшення видатків на утримання судів є нелогічним і не відповідає загальній тенденції скорочення видатків на утримання державних органів. Пропонується встановити обсяг цих видатків на рівні 90 % від плану 2014 року.

По головному розпоряднику коштів "Генеральна прокуратура України":

- КПКВК 0901010 "Здійснення прокурорсько-слідчої діяльності, підготовка та підвищення кваліфікації кадрів прокуратури" на суму 335,671 млн. грн.

Враховуючи значне збільшення фінансування "поліцейських" функцій держави протягом останніх трьох років та збільшення чисельності працівників силових органів, беручи до уваги зміну деяких функцій прокуратури доцільно передбачити на рівні 80% від затвердженого плану на 2013 рік. Зменшення обсягів фінансування здійснити за рахунок видатків споживання та скорочення штатних працівників до 5 % від загальної кількості згідно із штатними розкладами, чинними на момент прийняття відповідних змін.

По головному розпоряднику коштів "Міністерство внутрішніх справ України":

- КПКВК 1001010 "Керівництво та управління діяльністю органів внутрішніх справ" на суму 96,354 млн. грн.

В умовах дефіциту коштів державного бюджету, скорочення видатків на утримання органів влади вважаємо за необхідне залишити обсяг видатків на рівні 85 % від плану на 2013 рік;

- КПКВК 1001050 "Забезпечення захисту прав і свобод громадян, суспільства і держави від протиправних посягань, охорона громадського порядку та протидія незаконній міграції" на суму 3546,901 млн. грн.

Ураховуючи значне збільшення фінансування "поліцейських" функцій держави протягом останніх трьох років та збільшення чисельності працівників силових органів, беручи до уваги зменшення чисельності населення, падіння ВВП та промислового виробництва вважаємо за необхідне залишити обсяг видатків на рівні 85 % від плану 2013 року;

- КПКВК 1001080 "Підготовка кадрів для органів внутрішніх справ вищими закладами освіти III і IV рівнів акредитації" на суму 135,149 млн. грн.

Враховуючи значне збільшення фінансування "поліцейських" функцій держави протягом останніх трьох років та збільшення чисельності працівників силових органів, беручи до уваги зменшення чисельності населення, падіння ВВП та промислового виробництва вважаємо за необхідне залишити обсяг видатків на рівні 90 % від плану 2013 року;

По головному розпоряднику коштів "Апарат Міністерства соціальної політики України":

- КПКВК 2501040 "Прикладні наукові та науково-технічні розробки, підготовка наукових кадрів у сфері соціальної політики, промислової безпеки та охорони праці" на 9,347 млн. грн.

В умовах дефіциту коштів державного бюджету та скорочення видатків на соціальну сферу вважаємо за необхідне скоротити фінансування непершочергових статей видатків Пропонуємо по цій статті видатки зменшити на 9,347 млн. грн.

До процесу досліджень доцільно залучити наукові напрацювання ВУЗів України, уже захищені дисертаційні роботи на здобуття наукових ступенів кандидата та доктора наук.

По головному розпоряднику коштів "Апарат Державної фіскальної служби":

- КПКВК 3301010 "Керівництво та управління у сфері фіскальної політики" на 1 500,000 млн. грн.

В умовах дефіциту коштів державного бюджету та скорочення видатків на соціальну сферу вважаємо за необхідне скоротити фінансування непершочергових статей видатків. Пропонуємо по цій статті видатки зменшити на 2004,765 млн. грн.

- КПКВК 3301020 "Прикладні дослідження і розробки у сфері доходів і зборів та фінансового права" на 5,504 млн. грн.

В умовах дефіциту коштів державного бюджету та скорочення видатків на соціальну сферу вважаємо за необхідне скоротити фінансування непершочергових статей видатків. Пропонуємо по цій статті видатки зменшити на 5,504 млн. грн., до досліджень залучити наукові напрацювання українських ВУЗів, у першу чергу, Львівської державної фінансової академії та Дніпропетровської державної фінансової академії (після реорганізації - Дніпропетровського державного університету митної справи і фінансів).

- КПКВК 3301030 "Підвищення кваліфікації у сфері фіскальної політики" на 10,188 млн. грн.

В умовах дефіциту коштів державного бюджету та скорочення видатків на соціальну сферу вважаємо за необхідне скоротити фінансування непершочергових статей видатків. Пропонуємо по цій статті видатки зменшити на 10,188 млн. грн.

По головному розпоряднику коштів "Апарат Міністерства юстиції України":

- КПКВК 3601010 "Керівництво та управління у сфері юстиції" на 457,821 млн. грн.

В умовах дефіциту коштів державного бюджету та скорочення видатків на соціальну сферу вважаємо за необхідне скоротити фінансування непершочергових статей видатків. Пропонуємо по цій статті видатки зменшити на 685,323 млн. грн. Скорочення доцільно здійснювати за рахунок скорочення на 50 % - 55 % видатків споживання по загальному та спеціальному фондах, при цьому видатки на оплату праці та комунальні послуги залишивши незмінними.

По головному розпоряднику коштів "Управління державної охорони України":

- КПКВК 6601020 "Державна охорона органів державної влади та посадових осіб" на 57,512 млн. грн.

Враховуючи значне збільшення фінансування "поліцейських" функцій держави протягом останніх трьох років та збільшення чисельності працівників силових органів, беручи до уваги зменшення чисельності населення, падіння ВВП та промислового виробництва вважаємо за необхідне залишити обсяг видатків на рівні 90 % 2013 року.

Б) збільшити видатки по таких бюджетних програмах:

По головному розпоряднику коштів "Національна гвардія України":

- КПКВК 1003010 "Керівництво та управління Національною гвардією України" на 57,317 млн. грн.

Є доцільним здійснити перерозподіл видатків, спрямованих на МВС, з метою збільшення видатків на діяльність Національної гвардії та добровольчих батальйонів, на які з-поміж всіх структур у системі МВС нині лягає найбільший тягар у боротьбі з російським агресором.

- КПКВК 1003020 "Забезпечення виконання завдань та функцій Національної гвардії України" на 1116,995 млн. грн.

Доцільно здійснити перерозподіл видатків, спрямованих на МВС, з метою збільшення видатків на діяльність Національної гвардії та добровольчих батальйонів, на які з-поміж всіх структур у системі МВС нині лягає найбільший тягар у боротьбі з російським агресором.

- КПКВК 1003080 "Стаціонарне лікування військовослужбовців Національної гвардії України у власних медичних закладах" на 150,0 млн. грн.

Доцільно здійснити перерозподіл видатків, спрямованих на МВС, з метою збільшення видатків на діяльність Національної гвардії та добровольчих батальйонів, на які з-поміж всіх структур у системі МВС нині лягає найбільший тягар у боротьбі з російським агресором.

- КПКВК 1003090 "Будівництво (придбання) житла для військовослужбовців Національної гвардії України" на 400,0 млн. грн.

Доцільно здійснити перерозподіл видатків, спрямованих на МВС, з метою збільшення видатків на діяльність Національної гвардії та добровольчих батальйонів, на які з-поміж всіх структур у системі МВС нині лягає найбільший тягар у боротьбі з російським агресором.

По головному розпоряднику коштів "Державне агентство України з питань кіно":

- КПКВК 1806030 "Створення та розповсюдження національних фільмів, фінансова підтримка державного підприємства "Національний центр Олександра Довженка" на 231,679 млн. грн.

В умовах інформаційної війни важливим елементом протидії засиллю медіаресурсів агресора є належний рівень розвитку вітчизняного кінематографа. Пропонується збільшити ці видатки на 231,679 млн грн.

По головному розпоряднику коштів "Міністерство оборони України":

- КПКВК 2101020 "Забезпечення діяльності Збройних Сил України та підготовка військ" на 1116,890 млн. грн.

- КПКВК 2101080 "Медичне лікування, реабілітація та санаторне забезпечення особового складу Збройних Сил України, ветеранів військової служби та членів їх сімей, ветеранів війни" на 50,0 млн. грн.

- КПКВК 2101190 "Будівництво (придбання) житла для військовослужбовців Збройних Сил України" на 400,0 млн. грн.

У зв'язку з військовою агресією Росії та проведенням АТО вважаємо першочергово збільшити видатки на національну оборону.

По головному розпоряднику коштів "Міністерство освіти і науки України":

- КПКВК 2201100 "Надання освіти у загальноосвітніх школах соціальної реабілітації, загальноосвітніх ліцеях-інтернатах, гімназіях-інтернатах з посиленою військово-фізичною підготовкою та інших загальноосвітніх навчальних закладах державної форми власності" на 50,0 млн. грн.";

- КПКВК 2201150 "Підготовка кадрів вищими навчальними закладами I і II рівнів акредитації та забезпечення діяльності їх баз практики" на 300,0 млн. грн.";

- КПКВК 2201160 "Підготовка кадрів вищими навчальними закладами III і IV рівнів акредитації та забезпечення діяльності їх баз практики" на 300,00 млн. грн.";

Загальносвітові тенденції вказують на необхідність впровадження систем безперервної освіти та підвищення кваліфікації. Динамічний розвиток технологій та постійне нарощування інформаційного ресурсу вимагає системного навчання працівників як органів державного управління та місцевого самоврядування, так і підприємств різних форм власності. Тому, ураховуючи зміни у фінансуванні галузі освіти пропонується збільшити видатки фінансування галузі освіти на загальну суму 650 млн грн (у межах вищезазначеної економії коштів) за окремими загальнодержавними програмами з метою згладжування негативних ефектів у період адаптації та удосконалення механізму формування та розподілу освітньої субвенції на основі формульного розрахунку.

По головному розпоряднику коштів " Міністерство охорони здоров'я України":

- КПКВК 2301360 "Лікування громадян України за кордоном" на 250,0 млн. грн.";

- КПКВК 2301400 "Забезпечення медичних заходів окремих державних програм та комплексних заходів програмного характеру" на 400,0 млн. грн.";

З метою упередження загрози погіршення рівня медичного обслуговування в країні внаслідок негативних ефектів у період адаптації та удосконалення механізму формування та розподілу медичної субвенції на основі формульного розрахунку пропонується збільшити видатки фінансування галузі охорони здоров'я на загальну суму 650 млн грн (у межах вищезазначеної економії коштів) за окремими загальнодержавними програмами.

По головному розпоряднику коштів "Апарат Міністерства соціальної політики України":

- КПКВК 2501070 "Спеціалізована протезно-ортопедична та медично-реабілітаційна допомога інвалідам у клініці Науково-дослідного інституту протезування, протезобудування та відновлення працездатності" на 8,874 млн. грн.

В умовах військових дій вважаємо за необхідне збільшити фінансування спеціалізованої протезно-ортопедичної та медично-реабілітаційної допомоги інвалідам. Пропонуємо по цій статті видатки збільшити на 8,874 млн. грн.

По головному розпоряднику коштів "Пенсійний фонд України":

- КПКВК 2506050 "Покриття дефіциту коштів Пенсійного фонду України для виплати пенсій" на 1258 882,9 млн. грн.

Ураховуючи невизначеність напрямків та заходів з проведення реформ пенсійної системи в України пропонується привести обсяг витрат на покриття дефіциту коштів Пенсійного фонду до врахованого у Законі України "Про Державний бюджет України" рівня інфляції та закласти резервні кошти на покриття непередбачуваних наслідків нових реформ у межах запропонованої вище економії коштів (загальний приріст проти попереднього року 18 %, тобто 13 % - формальні інфляційні зрушення, 5 % - резерв забезпечення пенсій на період впровадження реформ).

В) передбачити видатки за такими напрямками фінансування:

По головному розпоряднику коштів "Державне космічне агентство України":

- КПКВК 6381160 "Реформування та розвиток державних підприємств "ВО "Південний машинобудівний завод ім. О. М. Макарова та Державного Конструкторського бюро "Південне" імені М. К. Янгеля" - 90,0 млн. грн. для погашення простроченої заборгованості із заробітної плати працівникам "Південного машинобудівного заводу ім. Макарова", що утворилася на 1 січня 2015 року;

Невиплата працівникам підприємства уже більше заробітної та відсутність оборонних замовлень у час війни - це реалізація плану зі знищення та приватизації стратегічного держпідприємства. У цьому контексті та з огляду на агресію з боку Росії гостро стоїть питання національної безпеки України та збереження соціальної стабільності.

По головному розпоряднику коштів "Міністерство економічного розвитку і торгівлі України (загальнодержавні витрати)":

- за окремим КПКВК "Фінансова підтримка галузей економіки шляхом здешевлення кредитів" - 300,0 млн. грн.;

Надання фінансової підтримки всім галузям економіки надасть можливість рівномірного розвитку підприємництва та дотримання принципів ринкової конкуренції, як запоруки ефективного економічного розвитку держави.

3. Правові аспекти

Бюджетний кодекс України;

Закон України "Про Державний бюджет України на 2015 рік".

4. Фінансово-економічне обґрунтування

За час після затвердження Закон України "Про Державний бюджет України на 2015 рік" макропоказників суттєво змінились умови функціонування економіки та припущення, на основі яких були розраховані показники.

5. Прогноз результатів

Прийняття проекту Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2015 рік" сприятиме вирішенню першочергових проблемних питань, забезпеченню цільового та ефективного використання коштів Державного бюджету України.

 

Народні депутати України

Опрос