Идет загрузка документа (8 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Уголовно-исполнительный кодекс Украины (относительно усовершенствования порядка применения к осужденным мер поощрения и взыскания)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 03.07.2015 № 2251а
Дата рассмотрения: 03.07.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Кримінально-виконавчого кодексу України (щодо удосконалення порядку застосування до засуджених заходів заохочення і стягнення)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Українська держава на сучасному етапі її розвитку щорічно, за офіційними даними, через систему органів і установ виконання покарань пропускає тисячі громадян, при цьому значна частина усіх засуджених відчувають максимальний комплекс правообмежень під час відбування покарання у виді позбавлення волі. Однак відповідно до існуючої доктрини кримінально-правового впливу вважається, що сама по собі ізоляція не в змозі досягти поставленої перед покаранням мети, тому до засуджених має також застосовуватись значний спектр різноманітних заходів впливу. Одними з таких заходів і є заохочення і стягнення. Аналіз нормативних приписів ДПтС України та практики кримінально-виконавчої діяльності виявив, що основним заходом впливу на засуджених, на думку представників органів та установ виконання покарань, є саме заходи стягнення, в той час як показники застосування заохочень постійно знижуються. При цьому збільшується не лише кількість випадків застосування стягнень, а й їх суворість (збільшується й кількість випадків притягнення засуджених до найбільш суворих видів дисциплінарної відповідальності). Це не лише дестабілізує процедуру застосування заходів заохочення та стягнення, а й створює несприятливу для належної організації режиму в установах виконання покарань ситуацію. Поглиблює проблему і відсутність чіткої процедури застосування заохочень і стягнень, що в ряді випадків призводить до порушення прав засуджених та створює підґрунтя для зловживань з боку персоналу органів і установ виконання покарань.

Для усунення наведених прогалин та проблем необхідно змінити та поглибити правове регулювання процедури застосування заходів заохочення і стягнення до засуджених в процесі виконання кримінальних покарань, що вимагає внесення відповідних змін до Кримінально-виконавчого кодексу України.

2. Цілі та завдання законопроекту

Проектом Закону передбачається внести зміни до Кримінально-виконавчого кодексу України (далі - КВК України), спрямовані на упорядкування процедури застосування заохочень і стягнень до засуджених при відбуванні ними покарання.

3. Загальна характеристика та основні положення законопроекту

Зміни до частини 1 статті 130 КВК України покликані забезпечити розширення переліку заходів заохочення, що можуть застосовуватись до засуджених, що забезпечить їх реальний вплив на поведінку засуджених.

Виключення частини другої статті 130 дозволить виключити з Кодексу помилкові положення, оскільки умовно-дострокове звільнення не є заохоченням для засуджених, тому подібне положення не повинно міститися в цій статті.

Доповнення статті 131 новим положенням має на меті запровадити прозорість у застосуванні до засуджених заохочень та впорядкування цієї процедури.

Чітке визначення підстав для накладення стягнень забезпечуватимуть зміни до статті 132 цього Кодексу, у свою чергу доповнення до статей 134 та 135 забезпечують чітке нормативне визначення процедури перевірки випадків порушення засудженими встановленого порядку відбування покарання, а також створення додаткових гарантій захисту прав і законних інтересів засуджених, в тому числі й шляхом отримання необхідної правової допомоги.

Зміни редакції статті 133 зумовлені внесенням до цього Кодексу норми про те, що праця засуджених є їх правом, що вимагає виключення негативних наслідків у разі відмови від неї. Уточнене й найменування цієї статті, оскільки мова повинна вестись не про специфічний статус особи ("навішування ярликів"), а про оцінку його негативні встановленого порядку відбування покараннях дій.

Уведенням нових норм статей 1311, 1312 запроваджується нормативне визначення дисциплінарного проступку та передбачається також підстави звільнення від дисциплінарної відповідальності.

4. Місце законопроекту в системі законодавства

Основними нормативно-правовими актами, які регулюють зазначену сферу правовідносин, є Конституція України і Кримінально-виконавчий кодекс України.

Реалізація положень даного законопроекту після його прийняття не потребує внесення змін до інших законів України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація положень даного законопроекту після його прийняття не потребує додаткових витрат з Державного бюджету України або місцевих бюджетів.

6. Обґрунтування очікуваних соціально-економічних, правових та інших наслідків застосування законопроекту після його прийняття

Реалізація Закону сприятиме захисту прав та законних інтересів засуджених, дозволить гуманізувати умови їх тримання на принципах неухильного додержання Конституції України, вимог Загальної декларації з прав людини, інших міжнародних правових норм і стандартів поводження з ув'язненими. Водночас створиться можливість скорочення випадків безпідставного незастосування заохочень і стягнень, що у свою чергу дозволить удосконалити процедуру виховного впливу на поведінку засуджених та зменшить врешті-решт число рецидиву злочинів.

 

Народні депутати України

Опрос