Идет загрузка документа (9 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О мобилизационной подготовке и мобилизации" (относительно внедрения мобилизационной компенсации за отсрочку призыва на военную службу во время частичной мобилизации)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 27.02.2015 № 2251
Дата рассмотрения: 30.06.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" (щодо запровадження мобілізаційної компенсації за відстрочку призову на військову службу під час часткової мобілізації)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Сьогодні наша держава перебуває у стані неоголошеної війни. Ключовими фактором перемоги є не тільки бойова техніка, міжнародна підтримка чи тактичні маневри. Основним чинником, що дозволить отримати перемогу, є безумовно військовослужбовці, які мужньо та стійко тримають оборону перед агресором.

На полі бою найкращим воїном є той, хто мотивований до боротьби, має бажання брати участь у бойових діях та досвід участі у воєнних компаніях. Саме з таких людей повинна складатися оновлена українська армія. Інші особи, які не мають хисту до військовою справи, можуть принести користь війську матеріальною допомогою, своєю інтелектуальною працею або щонайменше фінансово.

Цей Закон покликаний запровадити нову підставу відстрочки від мобілізації - сплата мобілізаційної компенсації за відстрочку призову на військову службу під час мобілізації. Скориставшись такою підставою відстрочки, особи, які не принесли б значної користі в бою, зможуть легально (без використання нині діючих корупційних схем) сплатити визначену за формулою суму і бути звільнені від мобілізації.

Кошти, акумульовані із мобілізаційної компенсації, зможуть бути використані виключно на підвищення рівня грошового забезпечення військовослужбовців через спеціальний реєстраційний рахунок, передбачений Законом України "Про підвищення рівня мотивації військовослужбовців до виконання загального військового обов'язку".

Таким чином, буде досягнено належний рівень мотивації та грошового забезпечення українських воїнів, які гідно захищають суверенітет та територіальну цілісність країни.

2. Цілі та завдання законопроекту

Цей Закон покликаний покращити фінансування військових формувань України та підвищити ступінь моральної готовності до участі у бойових діях особового складу військових формувань.

3. Загальна характеристика та основні положення проекту Закону

Проектом Закону передбачається введення мобілізаційної компенсації за відстрочку призову на військову службу під час мобілізації як нової підстави для відстрочки від призову під час мобілізації.

Сума спеціального збору розраховуватиметься за формулою:

Сз = Бвс * Зк * Мк

Сз - Спеціальний збір за відстрочку;

Бвс - базова вікова ставка;

Зк - Зарплатний коефіцієнт;

Мк - коефіцієнт місця проживання.

Базова вікова ставка становить:

- особи віком до 25 років включно - у розмірі 30 мінімальних заробітних плат;

- особи віком від 26 років до 31 року включно - у розмірі 35 мінімальних заробітних плат;

- особи віком від 31 року до 45 років включно - у розмірі 45 мінімальних заробітних плат;

- особи віком від 46 років - у розмірі 30 мінімальних заробітних плат;

Зарплатний коефіцієнт становить:

заробітна плата за останні 6 місяців в середньому на місяць дорівнює або менше 1 мінімальної заробітної плати - 0,9;

заробітна плата за останні 6 місяців в середньому на місяць дорівнює від 1 мінімальної заробітної плати до 3 мінімальних заробітних плат - 1,05;

заробітна плата за останні 6 місяців в середньому на місяць дорівнює від 4 мінімальних заробітних плат до 6 мінімальних заробітних плат - 1,15;

заробітна плата за останні 6 місяців в середньому на місяць дорівнює від 7 мінімальних заробітних плат до 15 мінімальних заробітних плат - 1,2;

заробітна плата за останні 6 місяців в середньому на місяць дорівнює від 16 мінімальних заробітних плат до 30 мінімальних заробітних плат - 1,3;

заробітна плата за останні 6 місяців в середньому на місяць дорівнює від 31 мінімальної заробітної - 1,5;

Коефіцієнт місця проживання становить:

для сіл та селищ - 0,9;

для міст - 1,05;

для міст районного значення - 1,1;

для міст обласного значення та для міст, які є обласними центрами, - 1,15;

для міста Києва та Севастополя- 1,3.

Термін відстрочки - 365 днів.

Формула розроблена з розрахунку на те, що відповідно до віку та місця проживання доходи фізичної особи можуть відповідно бути вищими чи нижчими.

Мобілізаційна компенсація може бути сплачена як фізичною особою, так і суб'єктом господарювання, працівником якого є фізична особа.

Слід окремо наголосити, що сплата мобілізаційної компенсації за відстрочку призову на військову службу під час мобілізації не суперечить положенням статті 17 та 65 Конституції України, оскільки сплата мобілізаційної компенсації не звільняє громадянина від обов'язку захищати Вітчизну, незалежність та територіальну цілісність України. Відстрочка надається виключно під час часткової мобілізації і призупиняється на час введення воєнного стану або оголошення загальної мобілізації. Сплата мобілізаційної компенсації не звільняє від призову на строкову військову службу, проходження військових зборів чи обов'язкової військової підготовки. Крім того, виключно до компетенції держави належить вибір у межах, передбачених законом, форм та засобів використання особових ресурсів мобілізації. Сплата мобілізаційної компенсації також є формою захисту Вітчизни, але не силовими, фінансовими заходами.

4. Стан нормативно-правової бази у сфері правового регулювання

Основним нормативно-правовим актом, що регулює правовідносини мобілізації, є Закон України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".

5. Фінансово-економічне обгрунтування законопроекту

Реалізація закону призведе до збільшення казенних грошових надходжень, які будуть акумулюватись на спеціальному реєстраційному рахунку, передбаченому Законом України "Про підвищення рівня мотивації військовослужбовців до виконання загального військового обов'язку".

Дохід від реалізації цього Закону становитиме 1364769600 з огляду на наступні розрахунки.

Згідно Закону України "Про Державний Бюджет України на 2015 рік" мінімальна заробітна плата до грудня 2015 року становить 1218 грн.

Мінімальна сума, яка може бути сплачена за спеціальний збір за відстрочку призову на військову службу під час мобілізації, - 29597,4 грн. (Сз=30*1218*0,9*0,9).

Максимальна сума, яка може бути сплачена за спеціальний збір за відстрочку призову на військову службу під час мобілізації, - 113022 грн. (Сз=45*1218*1,5*1,3).

Отже, середня сума, яка може бути сплачена за спеціальний збір за відстрочку призову на військову службу під час мобілізації, - 68238,45.

За дві хвилі мобілізації кількість осіб, що сплатять спеціальний збір, приблизно становить 20 тисяч чоловік.

Отже кількість акумульованих коштів становитиме 1364769600 (68238,45*20000).

6. Очікувані правові та соціальні наслідки прийняття законопроекту

Прийняття законопроекту сприятиме підвищенню бойової ефективності особового складу та встановить соціальну справедливість при призові на період мобілізації.

 

Народний депутат України

С. І. Семенченко

Опрос