Идет загрузка документа (5 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Бюджетный кодекс Украины (относительно самостоятельности определения местными органами самоуправления направлений использования бюджетных средств)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 26.02.2015 № 2241
Дата рассмотрения: 26.02.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Бюджетного кодексу України (щодо самостійності визначення місцевими органами самоврядування напрямів використання бюджетних коштів)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

З метою виконання повноважень, визначених Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні", органами місцевого самоврядування затверджуються на початку року ряд програм. Окремі програми передбачають фінансування з місцевого бюджету установ, які утримуються за рахунок Державного бюджету (наприклад районна Програма профілактики правопорушень передбачає фінансування районного відділу обласного Головного управління Міністерства внутрішніх справ України на виконання заходів програми).

Відповідно до ст. 85 Бюджетного кодексу України забороняється планувати та здійснювати видатки, не віднесені до місцевих бюджетів цим Кодексом, а також здійснювати впродовж бюджетного періоду видатки на утримання бюджетних установ одночасно з різних бюджетів, крім випадків, коли такі видатки здійснюються за рішенням відповідної місцевої ради за рахунок вільного залишку бюджетних коштів або перевиконання дохідної частини загального фонду місцевого бюджету за умови відсутності заборгованості такого бюджету за захищеними статтями видатків протягом року на будь-яку дату або за рішенням Кабінету Міністрів України.

Станом на 01 січня поточного року, в зв'язку з невиконанням бюджетів органів місцевого самоврядування за попередній рік, може обліковуватись заборгованість за захищеними статтями видатків (наприклад природний газ) але на 02 січня поточного року ця заборгованість може бути погашена. Однак, вказана норма Бюджетного кодексу не дозволяє протягом всього поточного року планувати та здійснювати видатки на виконання окремих програм, які передбачають фінансування установ, що утримуються з інших бюджетів.

Одним із принципів, на яких ґрунтується бюджетна система України, є принцип самостійності. Вказаний принцип передбачає, що державними коштами державного бюджету не несе відповідальності за бюджетні зобов'язання органів місцевого самоврядування. Органи місцевого самоврядування не несуть відповідальність за бюджетні зобов'язання одне одного, а також за бюджетні зобов'язання держави. Самостійність бюджетів забезпечується закріпленням за ними відповідних джерел доходів бюджету, правом органів місцевого самоврядування визначати напрями використання бюджетних коштів відповідно до законодавства України, правом відповідних місцевих рад самостійно і незалежно один від одного розглядати та затверджувати відповідні місцеві бюджети.

2. Цілі й завдання прийняття акта

Надати розширені права органам місцевого самоврядування по самостійності визначення напрямів використання бюджетних коштів відповідно до законодавства України, та надання прав відповідним місцевим радам самостійно і незалежно один від одного розглядати та затверджувати відповідні місцеві бюджети.

3. Загальна характеристика та основні положення акта

Законопроектом вносяться зміни до Бюджетного кодексу України, які передбачають спрощення та удосконалення норми законодавчого акта, що стосуються децентралізації та розширення прав органів місцевого самоврядування самостійно у визначенні напрямів використання бюджетних коштів.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

У даній сфері правового регулювання діють:

­ Бюджетний кодекс України від 08 липня 2010 року N 2456-VI.

Проект містить норми, які потребують подальшого нормативно-правового врегулювання актами меншої юридичної сили.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація проекту Закону України не потребує додаткових матеріальних та інших витрат.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття акта

Прийняття та реалізація даного законопроекту дасть можливість забезпечити виконання місцевих програм, які мають важливе значення для соціально - економічного та культурного розвитку місцевих та районних громад.

 

Народний депутат України

О. Ю. Кришин

Опрос