Идет загрузка документа (7 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О Государственном бюджете Украины на 2015 год" (относительно повышения уровня государственных социальных стандартов с учетом уровня инфляции)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 27.02.2015 № 2239-1
Дата рассмотрения: 28.08.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2015 рік" (щодо підвищення рівня державних соціальних стандартів з урахуванням рівня інфляції)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Починаючи з грудня 2013 року в Україні залишаються незмінні державні соціальні стандарти та гарантії, як то прожитковий мінімум та мінімальна заробітна плата.

Так, зокрема, прожитковий мінімум для непрацездатних осіб, який є базою для розрахунку мінімальної пенсії, до кінця 2015 року становитиме лише 949 гривень, хоча за прийнятим ще у січні 2014 року Державним бюджетом України на 2014 рік він мав двічі зрости протягом року на 6,8 % і з 1 жовтня становити 1014 грн. Так само пропорційно на 6,8 % повинна була зрости мінімальна заробітна плата.

Проте, Урядом було ініційовано "замороження" всіх соціальних стандартів та гарантій на рівні грудня 2013 року.

В той же час сьогодні рівень інфляції в державі за 2014 рік та 7 місяців 2015 року склав 74 %, девальвація національної валюти у порівнянні з доларом США за максимальним показником спостерігалася на 5-кратному рівні.

Наразі відбувається постійне зростання цін на продукти харчування, промислові товари та послуги. Відбулося значне подорожчання вартості проїзду на всіх видах транспорту та нафтопродуктів. Всі ці фактори роблять населення України все біднішим.

Крім того, рекордних цінових стрибків зазнали тарифи на житлово-комунальні послуги, ціни на газ та електроенергію для населення. Поступове подорожчання цін на електроенергію вже передбачено аж до 2017 року. І це при тому, що підвищені ціни і тарифи у житлово-комунальному секторі не враховані при розрахунку існуючого прожиткового мінімуму, на основі якого розраховуються пенсії та соціальні допомоги.

У таких складних цінових умовах українські громадяни, а особливо пенсіонери, опинилися за межею не тільки бідності, але й фізичного виживання.

Тому з метою невідкладної соціальної підтримки і захисту громадян України пропонується прийняти законопроект, яким прожитковий мінімум на одну особу, а також для основних соціальних і демографічних груп населення, підвищується на рівень інфляції, сумарно обрахований за 2014 рік та 7 місяців 2015 року - 74 %.

2. Цілі і завдання прийняття акта

Метою законопроекту є підвищення рівня прожиткового мінімуму, визначеного у законі про Державний бюджет України на 2015 рік, на рівень інфляції, а також здійснення перерахунку заробітних плат, пенсій та інших виплат, що визначаються у залежності від розміру прожиткового мінімуму.

3. Загальна характеристика і основні положення проекту акта

Проектом закону пропонується:

1) встановити з 1 серпня 2015 року прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць у розмірі 2046 гривень, а для основних соціальних і демографічних груп населення:

дітей віком до 6 років: з 1 серпня 2015 року - 1796 гривень;

дітей віком від 6 до 18 років: з 1 серпня 2015 року - 2238 гривень;

працездатних осіб: з 1 серпня 2015 року - 2119 гривень;

осіб, які втратили працездатність: з 1 серпня 2015 року - 1651 гривні;

2) відповідно зростанню прожиткового мінімуму для працездатних осіб збільшити розмір мінімальної заробітної плати;

3) доручити Кабінету Міністрів України забезпечити здійснення перерахунку заробітних плат, пенсій та інших виплат, що визначаються у залежності від розміру встановлених законом соціальних стандартів і гарантій, відповідно до нового мінімального їх розміру.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

У цій сфері правового регулювання діють Конституція України, Бюджетний кодекс України, Закон України "Про Державний бюджет України на 2015 рік".

Реалізація законопроекту не потребує внесення змін до інших законодавчих актів України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація запропонованого законопроекту не потребує додаткових видатків з Державного бюджету України, оскільки у зв'язку зі збільшенням рівня мінімальної заробітної плати пропорційно зростуть надходження до бюджету Пенсійного фонду України за рахунок страхових внесків до солідарної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, що забезпечить виплату підвищених пенсій.

Крім того, у зв'язку з прийняттям урядової ініціативи в частині зменшення виплати пенсій працюючим пенсіонерам та їх повної відміни для пенсіонерів, що перебувають на державній службі, за даними Кабінету Міністрів економія коштів Пенсійного фонду України у 2015 році має скласти 3,9 млрд. гривень.

Разом з тим слід зазначити, що згідно звіту Державної казначейської служби України про виконання Державного бюджету України за січень - липень 2015 року за вказаний період доходи державного бюджету перевищили його планові показники на 20,5 млрд. грн.

А тому збільшення розміру соціальних виплат у зв'язку із збільшенням прожиткового мінімуму, на основі якого вони обраховуються, буде забезпечено позаплановими надходженнями до бюджету.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття акта

Прийняття законопроекту дозволить: поліпшити рівень соціального захисту найбільш вразливої категорії громадян - пенсіонерів, для яких пенсія здебільшого є єдиним джерелом існування, посилити їх захист в умовах надзвичайно скрутної економічної ситуації, підвищити гарантований рівень мінімальної оплати праці для працюючої частини населення, а також забезпечити підвищення соціальних виплат, що виплачуються з державного бюджету.

Таким чином, враховуючи коло охоплюваних осіб - прийняття цього законопроекту матиме значні позитивні соціально-економічні наслідки.

 

Народний депутат України

Н. Ю. Королевська

Опрос