Идет загрузка документа (7 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О Государственном бюджете Украины на 2015 год" (относительно повышения уровня государственных социальных стандартов)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 27.02.2015 № 2239-1
Дата рассмотрения: 27.02.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2015 рік" (щодо підвищення рівня державних соціальних стандартів)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Починаючи з грудня 2013 року в Україні залишаються незмінні державні соціальні стандарти та гарантії, як то прожитковий мінімум та мінімальна заробітна плата.

Так, зокрема, прожитковий мінімум для непрацездатних осіб, який є базою для розрахунку мінімальної пенсії, до кінця 2015 року становитиме лише 949 гривень, хоча за прийнятим ще у січні 2014 року Державним бюджетом України на 2014 рік він мав двічі зрости протягом року на 6,8 % і з 1 жовтня становити 1014 грн. Так само пропорційно на 6,8 % повинна були зрости мінімальна заробітна плата.

Проте, Урядом було ініційовано "замороження" всіх соціальних стандартів та гарантій на рівні грудня 2013 року.

В той же час сьогодні річний рівень інфляції в державі становить 25 %, девальвація національної валюти у порівнянні з доларом США досягла 5-разового рівня.

Спостерігається стрімке зростання цін на продукти харчування, промислові товари та послуги. Відбулося значне подорожчання вартості проїзду на всіх видах транспорту та нафтопродуктів. Всі ці фактори роблять населення України все біднішим.

Крім того, рекордних цінових стрибків зазнали тарифи на житлово-комунальні послуги, ціни на газ та електроенергію для населення. Згідно з рішенням Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 26 лютого 2015 року вдруге мають значно зрости тарифи на електроенергію для домогосподарств України. І це при тому, що підвищені ціни і тарифи у житлово-комунальному секторі не враховані при розрахунку існуючого прожиткового мінімуму, на основі якого розраховуються пенсії та соціальні допомоги.

У таких складних цінових умовах українські громадяни, а особливо пенсіонери, опинилися за межею не тільки бідності, але й фізичного виживання.

Тому з метою невідкладної соціальної підтримки і захисту громадян України пропонується прийняти законопроект, яким прожитковий мінімум на одну особу, а також для основних соціальних і демографічних груп населення, підвищується до рівня фактичного прожиткового мінімуму, який щомісяця розраховується Міністерством соціальної політики на основі реальних цін на продукти харчування, непродовольчі товари та послуги.

Так, за розрахунками Мінсоцполітики фактичний розмір прожиткового мінімуму у цінах січня 2015 року у розрахунку на місяць на одну особу становив 1536 грн., для дітей віком до 6 років - 1477 грн., для дітей віком від 6 до 18 років - 1877 грн., для працездатних осіб - 1611 грн., для осіб, які втратили працездатність, - 1224 грн.

2. Цілі і завдання прийняття акта

Метою законопроекту є доведення рівня прожиткового мінімуму, визначеного у законі про Державний бюджет України на 2015 рік, до фактичного розміру прожиткового мінімуму у цінах січня 2015 року, а також здійснення перерахунку пенсій для пенсіонерів у зв'язку з підвищенням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

3. Загальна характеристика і основні положення проекту акта

Проектом закону пропонується:

1) встановити з 1 березня прожитковий мінімум на одну особу та для основних соціальних і демографічних груп населення на рівні фактичного прожиткового мінімуму, визначеного за цінами на продукти харчування, непродовольчі товари та послуги січня 2015 року;

2) відповідно зростанню прожиткового мінімуму для працездатних осіб збільшити розмір мінімальної заробітної плати;

3) передбачити пропорційне збільшення прожиткового мінімуму, встановленого з 1 грудня 2015 року, на рівень різниці між фактичним розміром прожиткового мінімуму на січень 2015 року та його затвердженим розміром;

4) доручити Кабінету Міністрів України забезпечити здійснення перерахунку пенсій відповідно до встановленого нового мінімального їх розміру.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

У цій сфері правового регулювання діють Конституція України, Закони України "Про Державний бюджет України на 2015 рік", "Про пенсійне забезпечення", "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та деякі інші спеціальні закони щодо пенсійного забезпечення окремих категорій громадян.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація запропонованого законопроекту не потребує додаткових видатків з Державного бюджету України, оскільки у зв'язку зі збільшенням рівня мінімальної заробітної плати пропорційно зростуть надходження до бюджету Пенсійного фонду України за рахунок страхових внесків до солідарної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, що забезпечить виплату підвищених пенсій.

Крім того, у зв'язку з урядовою ініціативою про зменшення виплати пенсій працюючим пенсіонерам та їх повною відміною для пенсіонерів, що перебувають на державній службі, за даними Кабінету Міністрів очікується економія коштів Пенсійного фонду України на рівні 3,9 млрд. гривень.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття акта

Прийняття законопроекту дозволить: поліпшити рівень соціального захисту найбільш вразливої категорії громадян - пенсіонерів, для яких пенсія здебільшого є єдиним джерелом існування, посилити їх захист в умовах надзвичайно скрутної економічної ситуації, підвищити гарантований рівень мінімальної оплати праці для працюючої частини населення.

Таким чином, враховуючи коло охоплюваних осіб - прийняття цього законопроекту матиме значні позитивні соціально-економічні наслідки.

 

Народний депутати України

Н. Ю. Королевська

Опрос