Идет загрузка документа (17 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины относительно правил парковки, остановки, стоянки транспортных средств

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 24.02.2015 № 2228
Дата рассмотрения: 07.04.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо правил паркування, зупинки, стоянки транспортних засобів"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Аналіз стану існуючої системи паркування транспортних засобів в Україні показує, що організаційні, нормативно-правові та фінансові умови функціонування зазначеної системи не відповідають потребам населення та європейським стандартам, а також не в змозі забезпечити належний саморозвиток паркувального простору.

Існуюча система паркування характеризується такими проблемами:

- низьким рівнем дотримання правил паркування;

- відсутністю дієвого простого механізму контролю за дотриманням правил паркування та оплати, а також механізму накладення штрафу за порушення правил паркування на платних паркувальних майданчиках;

- низькою дисципліною оплати, а отже неповним надходженням коштів до бюджетів міст та інших населених пунктів;

- непрозорістю готівкових розрахунків та неможливістю фактичного контролю за надходженнями;

- відсутністю зручних і доступних безготівкових способів оплати (мобільне паркування, платіжні картки, абонементи);

- недостатнім облаштуванням майданчиків платіжними терміналами, автоматичними в'їзними та виїзними терміналами тощо;

- невідповідністю інфраструктури паркування сучасним вимогам;

- недостатньою кількістю паркувальних місць на відведених, спеціально обладнаних майданчиках для паркування, майданчиків та паркінгів;

- відсутністю перехоплюючих паркувальних майданчиків;

- низькою якістю послуг з паркування автотранспорту;

- малоефективним інформаційним та технічним забезпеченням паркувальної діяльності.

В умовах постійного зростання кількості автомобілів у великих містах та у столиці, особливої гостроти набуває проблема їх вільного пересування, уникнення перешкод вільного руху, зокрема від припаркованих транспортних засобів. Порушення правил паркування створює перешкоди у русі транспорту та пішоходів, заважає виконанню робіт з утримання доріг, зелених насаджень, проїзду спеціального транспорту (зокрема, служб екстреного виклику: пожежної охорони, швидкої медичної допомоги, снігоприбиральної техніки та ін.), призводить до зменшення надходжень до бюджету тощо.

На законодавчому рівні в минулому році було впроваджено відповідальність за порушення правил паркування транспортних засобів, а саме прийнято Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо паркування транспортних засобів", згідно з яким Кодекс України про адміністративні правопорушення доповнено новою статтею 152-1 стосовно адміністративної відповідальності водіїв за порушення правил паркування транспортних засобів. Згідно цього Закону розгляд справ про адміністративні правопорушення, передбачені частинами 1 та 2 статті 152-1 КУпАП віднесено до компетенції адміністративних комісій при виконавчих органах сільських, селищних, міських рад, а складення протоколів за вчинення таких порушень покладається на осіб уповноважених виконавчими органами цих місцевих рад.

Практика показала, що це не вирішило існуючої проблеми. Масове ігнорування водіями необхідності оплати вартості послуг з паркування, відсутність механізму невідворотності відповідальності за порушення правил паркування та безрезультатність спроб змусити водіїв за рахунок законодавчого механізму (зокрема, ст. 152-1 КУпАП передбачає накладення штрафу на водіїв у сумі від 8 до 12 неоподаткованих мінімумів, що складає нині 136 - 204 грн.) виконувати законні вимоги інспекторів комунальних підприємств, що утримують платні паркувальні майданчики, не сприяє розвитку системи паркування.

Таким чином, на сьогодні передбачені чинним законодавством України заходи впливу є недостатніми у боротьбі з порушеннями у сфері паркування, їх причинами та наслідками.

Натомість, міжнародний досвід, зокрема, практика накладання санкцій на водіїв за неоплачене паркування у багатьох країнах Європи (Фінляндія, Іспанія, Німеччина тощо) та Америки (США, Канада) показує підходи, що дозволяють досягти переконливих успіхів. Так, саме невідворотність відповідальності за порушення правил паркування, що включає в себе фото- та відео фіксацію порушень, обов'язкове встановлення особи порушника через використання інформації про власника ТЗ, блокування автомобіля-порушника до повної оплати як паркувального тарифу, штрафу так і плати за розблокування транспортного засобу, є дієвим механізмом запобігання та профілактики порушень у цій сфері. А у разі продовження порушення правил паркування автовласника очікує неминуча евакуація транспортного засобу, що коштуватиме йому, з урахуванням штрафів та оплати послуг з евакуації та зберігання, як правило, не менше 100 доларів.

Колосальний дискомфорт мешканцям великих міст завдають також непоодинокі випадки зухвалого порушення правил зупинки та стоянки транспортних засобів, коли автомобіль суттєво перешкоджає дорожньому руху, створює затори та пробки, а іноді повністю зупиняє рух трамваїв, технологічного та аварійного транспорту. Як правило, працівники ДАІ, що мають право застосовувати тимчасове затримання ТЗ шляхом його евакуації, не завжди чітко і оперативно можуть вирішити наявну проблему, через що страждають водії, пасажири, пішоходи та інші жителі відповідних навколишніх районів.

Вищеокреслені проблеми потребують термінового розв'язання, в тому числі і на законодавчому рівні.

Враховуючи, зазначене, пропонується розглянути і прийняти проект Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо правил паркування, зупинки, стоянки транспортних засобів".

2. Цілі й завдання прийняття акта

Проект Закону розроблено з метою створення організаційно-правових умов для цивілізаційного розвитку системи паркування в Україні, зменшення навантаження на вулично-дорожню мережу населених пунктів, підвищення якості надання послуг з паркування, збільшення надходжень коштів до місцевих бюджетів, підвищення дисципліни зі сплати послуг з паркування, використання майданчиків для паркування з максимальною ефективністю за рахунок раціональної організації та введення нових інноваційних технологій оплати послуг та контролю за її здійсненням, а також надання органам місцевого самоврядування дієвих важелів у розв'язанні транспортних проблем міст тощо.

3. Загальна характеристика й основні положення проекту акта

Проектом пропонується внести зміни до Кодексу України про адміністративні правопорушення, законів України "Про місцеве самоврядування в Україні", "Про дорожній рух", "Про міліцію".

Сутність змін полягає, серед іншого, у створенні законодавчого механізму невідворотності відповідальності водіїв транспортних засобів за порушення правил паркування, зупинки та стоянки, а саме: запровадження відповідальності власника автомобіля (якщо водій ігнорує попереджувальні знаки, вимоги уповноваженої виконкомом особи, не повідомляє своє прізвище, ім'я, по-батькові, залишає місце вчинення адміністративного правопорушення тощо); можливість звільнення власника від відповідальності у разі надання ним інформації про особу водія-порушника; фото або відео фіксацію такого виду порушень, в т. ч. за допомогою комп'ютеризованої системи контролю паркувального простору; винесення постанови про притягнення до адмінвідповідальності за порушення правил паркування без обов'язкового складання протоколу про адмінправопорушення; евакуацію ТЗ за рішенням уповноваженої виконкомом особи виключно у разі, якщо ТЗ заважає проїзду технологічного, аварійного або громадського транспорту; блокування виїзду ТЗ виключно у разі введення у населеному пункті комп'ютеризованої системи контролю паркувального простору, що унеможливить вплив людського фактору на справедливість та невідворотність покарання за відповідне правопорушення.

Так звана Комп'ютеризована система контролю паркувального простору, що пропонується до впровадження, - це комплексна спеціальна захищена система (база), призначена для комфортного внесення як плати за паркування з боку водіїв (в т. ч. за допомогою засобів мобільного зв'язку), так і оптимізації роботи в ній паркувальників. Вона з'єднуватиметься з технічними засобами, що мають функції фото-, або відеофіксації порушень правил паркування, зупинки та стоянки, геолокації, забезпечуватиме сканування (розпізнавання) номерних знаків та аналіз інформації про періодичність, тривалість відповідного правопорушення, виконання раніше винесених постанов по справам про аналогічні адміністративні правопорушення. Вона формуватиме також в автоматичному режимі проекти постанов про притягнення до адміністративної відповідальності, надасть можливість їх підписання за допомогою електронного цифрового підпису та ознайомлення з ними заінтересованих осіб. Ця система має впроваджуватись за рахунок приватних інвестицій і вона автоматизує усі процеси у сфері паркування. Так, паркувальники за допомогою пристроїв фото-фіксації транспортних засобів одразу отримуватимуть інформацію про те, чи оплачене паркування кожного авто. Вона аналізуватиме усю вхідну інформацію і по-суті підказуватиме як водіям, так і паркувальникам необхідні подальші дії.

Разом із цим, проектом встановлено наділення повноваженнями розгляду справ про адміністративні правопорушення, винесення стягнення та здійснення тимчасового затримання транспортного засобу (шляхом його блокування або евакуації) уповноважених виконавчими органами сільських, селищних та міських рад посадових осіб. Ці особи також мають отримати право перевіряти посвідчення водія та технічних паспорт на автомобіль для оформлення відповідних адмінсправ.

Органи внутрішніх справ мають забезпечити передачу відповідним уповноваженим виконкомами місцевих рад посадовим особам інформації про власників транспортних засобів, які стали об'єктом правопорушення, шляхом доступу до відповідних баз, але з обов'язковим захистом персональних даних власників ТЗ.

Розміри штрафних санкцій за порушення правил паркування, в т. ч. за неоплату послуг користування відповідними майданчиками пропонується прив'язати до вартості однієї години паркування (у 20-кратному розмірі), що є справедливим, адже лише у місті Києві діє три різних тарифу вартості паркування в залежності від територіального розташування майданчика (5, 7 або 10 грн. за 1 годину).

Крім цього, пропонується надати право уповноваженим виконкомами місцевих рад посадовим особам звільняти автомобільні дороги, рух по яким суттєво ускладнюють водії, які залишають свої авто так, що ціла або частина другої, а то і третьої смуги руху виявляється заблокованою, що перешкоджає руху комунального або аварійного транспорту, інших великогабаритних машин тощо. Фото-фіксація порушення буде переконливою обставиною на користь винесення постанови про адміністративне стягнення і евакуації ТЗ, що суттєво ускладнює дорожній рух. Водночас, уповноважена виконком особа виноситиме протокол про тимчасове затримання транспортного засобу, і направлятиме його разом із відповідними матеріалами до ДАІ, працівники якого складатимуть протокол про адміністративне правопорушення та виноситимуть постанову і накладатимуть стягнення за порушення правил зупинки, стоянки.

Важливо підкреслити, що посадові особи, уповноважені виконавчим комітетом місцевої ради контролювати дотримання правил паркування, зупинки та стоянки, отримають право блокувати виїзд та евакуювати ТЗ порушників виключно після (!) впровадження системи контролю паркувального простору.

4. Стан нормативно-правової бази в даній сфері правового регулювання

Основними законодавчо-правовими актами, які регулюють питання у даній сфері правового регулювання є: Конституція України, Кодекс України про адміністративні правопорушення, закони України "Про місцеве самоврядування в Україні", "Про дорожній рух", "Про автомобільні дороги", Правила дорожнього руху, які затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 р. N 1306, Правила паркування транспортних засобів, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 3 грудня 2009 р. N 1342, та інші нормативно-правові акти.

Реалізація положень поданого законопроекту після його прийняття не потребує внесення змін до інших законів України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація цього Закону не потребуватиме збільшення видатків державного та місцевих бюджетів. Реалізація впровадження елементів системи контролю паркувального простору відбуватиметься за рахунок залучення інвестицій на конкурсній основі, в процесі чого суттєво збільшиться дохідна частина місцевих бюджетів.

Спрогнозувати обсяг коштів, що будуть додатково залучені за цим законопроектом, дуже складно. Прогнозні розрахунки по місту Києву свідчать, що до 2020 року за умови прийняття цього законопроекту та проведення відповідних інвестиційних конкурсів бюджет столиці може отримати орієнтовно до 1 млрд. гривень (для порівняння сьогодні столиця отримує близько 70 млн. грн. за цим напрямом).

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття акта

Прийняття проекту Закону сприятиме розвитку системи паркування в Україні, наданню органам місцевого самоврядування дієвих важелів щодо розв'язання транспортних проблем міст, зменшенню навантаження на вулично-дорожню мережу населених пунктів, підвищенню рівня якості надання послуг з паркування, збільшенню надходжень коштів до місцевих бюджетів шляхом підвищення дисципліни зі сплати послуг з паркування, підвищенню зручності користування послугами паркування для громадян та організацій у частині сплати та обліку витрат на паркування, використанню майданчиків для паркування з максимальною ефективністю за рахунок раціональної організації та введення нових інноваційних технологій оплати послуг та контролю за здійсненням оплати.

Зокрема, по місту Києву послідовне, поетапне збільшення кількості місць для паркування на майданчиках для денного та нічного паркування складатиме з існуючих 25000 до приблизно 125 тис. паркомісць на кінець 2020 року.

Народні депутати України

 

 

Є. П. Фірсов

Я. В. Дубневич

Д. Й. Андрієвський

В. І. Ар'єв

Опрос