Идет загрузка документа (4 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О Центральной избирательной комиссии" (относительно недопущения осуществления полномочий членом комиссии после окончания срока полномочий)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 02.07.2015 № 2226а
Дата рассмотрения: 02.07.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту закону "Про внесення змін до Закону України "Про Центральну виборчу комісію" (щодо недопущення здійснення повноважень членом Комісії після закінчення строку повноважень)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття проекту Постанови

В Законі України "Про Центральну виборчу комісію" міститься норма, яка дозволяє члену Комісії, повноваження якого скінчились, здійснювати повноваження до моменту, поки Президент України відповідно до Конституції України не внесе подання про звільнення такого члена Комісії з посади. Водночас, Закон України "Про Центральну виборчу комісію" звужено тлумачить положення п. 21 ч. 1 ст. 85 Конституції України про те, що Верховна Рада України призначає на посаду і звільняє з посади членів Центральної виборчої комісії за поданням Президента України. Зокрема ч. 2 ст. 30 цього закону визначає закінчення строку повноважень члена Комісії як одну з підстав для звільнення з посади.

Необхідно чітко розмежувати такі поняття як "звільнення з посади" та "припинення повноважень". Другий термін є ширшим від першого, оскільки звільнення з посади є вольовим актом, а припинення повноважень можу відбутись через об'єктивні обставини, які не залежать від волі тих чи інших осіб. Наприклад, в разі смерті члена Комісії його повноваження, вочевидь, припиняються. І в такому випадку немає потреби "звільняти" його з посади.

Аналогічною підставою для автоматичного припинення повноважень є закінчення строку повноважень члена Комісії. З огляду на те, що Конституція України зобов'язує посадових осіб діяти лише на підставі, у спосіб та в межах повноважень, що встановлені Конституцією та законами України (принцип законності), здійснення членом Комісії повноважень після закінчення строку на який його було призначено, є грубим порушенням принципу законності і не можу бути виправдане відсутністю політичної волі Президента внести подання до Верховної Ради України про звільнення члена Комісії, строк повноважень якого скінчився.

2. Загальна характеристика і основні положення законопроекту

У проекті Закону запропоновано визначити, що закінчення строку повноважень члена Комісії є підставою для автоматичного припинення його повноважень. Член Комісії, строк повноважень якого скінчився, не може продовжувати здійснювати свої повноваження.

3. Стан нормативно-правової бази у відповідній сфері правового регулювання

Призначення на посаду та звільнення з посад членів Центральної виборчої комісії врегульовано Конституцією України та Законом України "Про Центральну виборчу комісію".

4. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація проекту Закону не потребуватиме витрат з Державного бюджету України.

5. Обґрунтування очікуваних наслідків

Прийняття Закону дозволить оновити склад Центрально виборчої комісії та привести її діяльність у відповідність до Конституції України.

 

Народні депутати України

Опрос