Идет загрузка документа (7 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Бюджетный кодекс Украины (относительно финансирования специализированных медико-санитарных частей)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 04.03.2015 № 2194-1
Дата рассмотрения: 03.03.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін Бюджетного кодексу України (щодо фінансування спеціалізованих медико-санітарних частин)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

28 грудня 2014 року Верховною Радою України було прийнято Закон України "Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реформи міжбюджетних відносин" N 79-VIII, де спеціалізовані медико-санітарні частини було виключено з переліку видатків, які здійснюються з Державного бюджету України та відповідно до Додатка N 10 Закону України "Про Державний бюджет України на 2015 рік" включено до переліку закладів, установ, організацій та заходів освіти, культури, охорони здоров'я та фізичної культури і спорту, які передаються на фінансування/надання фінансової підтримки з місцевих бюджетів.

Передача зазначених закладів з державної форми власності у комунальну спричинить непередбачувані негативні наслідки у роботі установ.

Насамперед змінюється загальнодержавний статус спеціалізованих медико-санітарних частин ядерно-енергетичного комплексу в Україні (далі - СМСЧ), адже зміна джерела фінансування спричинить непередбачувані негативні наслідки у роботі галузі, що забезпечує понад 50 відсотків потреб країни в електричний енергії.

Слід зазначити, що спеціалізовані медико-санітарні частини є складними медичними комплексами, що здійснюють спеціалізоване медичне забезпечення працівників саме підприємств ядерно-енергетичного комплексу, тому мають загальнодержавне значення та особливий режим роботи.

Відповідно до Закону України "Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку" зазначені СМСЧ відносяться до спеціальної соціальної інфраструктури населених пунктів, де проживають працівники ядерно-енергетичних об'єктів.

У свій час ці заклади створювались як частина єдиної системи радіаційної безпеки та захисту на об'єктах ядерно-енергетичного циклу, фахове призначення яких - здійснення медичного забезпечення працівників підприємств ядерної енергетики та промисловості, членів їх сімей, а також медичного моніторингу стану здоров'я персоналу режимних об'єктів з особливо шкідливими умовами праці.

В Україні діють 5 атомних електростанцій з 15 енергетичними ядерними реакторами, 2 дослідних ядерних реактори та більше 8 тис. підприємств і організацій, які використовують у виробництві, науково-дослідній роботі та медичній практиці різноманітні радіоактивні речовини, а також зберігають і переробляють радіоактивні відходи.

З усіх можливих аварій на радіаційно-небезпечних об'єктах найбільш небезпечними є радіаційні аварії на атомних електростанціях з викидом радіоактивних речовин у навколишнє середовище. Саме тому, у містах, в яких розташовані ядерні реактори, були створені спеціалізовані медичні установи, які не тільки забезпечують профілактичне радіаційне обслуговування працівників АЕС у безаварійний час, а й зможуть надати першу медичну допомогу населенню при надзвичайних ситуаціях.

Медичні заклади мають підготовлених спеціалістів, проводять обов'язкові попередні та періодичні медичні огляди, якість яких підтверджується стабільними показниками рівня загальної захворюваності населення, відсутністю професійної захворюваності серед працівників підприємств, що працюють на радіаційно-небезпечних об'єктах.

Передача СМСЧ на фінансування з місцевих бюджетів спричинить реальну загрозу їх функціонуванню, адже місцеві бюджети не готові до додаткового фінансового навантаження; відбудеться звуження функцій СМСЧ до рівня звичайних територіальних закладів і, як наслідок, різке скорочення ліжкового фонду, а також руйнування кадрової інфраструктури досвідчених, висококваліфікованих фахівців, що призведе до скорочення медичного персоналу та втрати спеціалізації.

Фінансування спеціалізованих медико-санітарних частин весь час здійснювалось з Державного бюджету України. Зміна порядку їх фінансування та переведення на фінансування з місцевих бюджетів призведе до їх занепаду та ліквідації.

2. Мета і шляхи її досягнення

Проект Закону розроблено з метою збереження спеціалізованих медико-санітарних частин, забезпечення умов для їх подальшого функціонування та недопущення соціальної напруги в містах, де працюють ядерні установки.

3. Стан нормативно-правової бази у зазначеній сфері правового регулювання

У відповідній сфері суспільних відносин діють:

Конституція України; Бюджетний кодекс України; Основи законодавства України про охорону здоров'я, Закон України "Про екстрену медичну допомогу"; Закон України "Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення", інші.

4. Фінансово-економічне обґрунтування

Проект Закону не потребує додаткових фінансових витрат із Державного бюджету України та місцевих бюджетів.

5. Прогноз результатів

Прийняття проекту Закону надасть можливість зберегти спеціалізовані медико-санітарні частини, які є складними медичними комплексами, що здійснюють спеціалізоване медичне забезпечення працівників підприємств різної форми власності. Також прийняття проекту та його реалізація надасть змогу зберегти спеціалізацію медико-санітарних частин ядерно-енергетичного комплексу, що призведе до якісного медичного обслуговування працівників та населення, що проживає поряд з радіаційно-небезпечними об'єктами, та слугуватиме збереженню енергетичної безпеки України.

 

Народні депутати України:

В. П. Яніцький

А. В. Шинькович

В. В. Бандуров

Д. Й. Андрієвський

О. І. Дубінін

О. П. Лівик

О. В. Кірш

Опрос