Идет загрузка документа (6 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Уголовный процессуальный кодекс Украины относительно порядка временного изъятия имущества и проведения обыска

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 19.02.2015 № 2181
Дата рассмотрения: 18.02.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України щодо порядку тимчасового вилучення майна та проведення обшуку"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Проект Закону України "Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України щодо порядку тимчасового вилучення майна та проведення обшуку" направлений на захист інтересів підприємств, установ, організацій та громадян під час проведення слідчих дій, пов'язаних із тимчасовим вилученням майна, у тому числі під час проведення обшуку.

Кримінально-процесуальним кодексом в редакції 1960 року, а саме статтею 189, було передбачено обов'язковість вручення слідчим копії протоколу обшуку або виїмки особі, у якої проведено обшук або виїмку.

З урахуванням вимог ст. 188 КПК України (в редакції 1960 р.), якою передбачено обов'язок слідчого щодо внесення до змісту протоколу обшуку і виїмки переліку вилучених предметів, попередня редакція Кримінально-процесуального кодексу України надавала особі, у якої під час обшуку і виїмки було вилучено предмети, можливість отримати документальне підтвердження факту такого вилучення.

Вказаний обов'язок слідчого надати особі копію протоколу обшуку і виїмки забезпечував особі можливість скористатися своїми правами, передбаченими законодавством, щодо оскарження дій слідчого у разі незаконного проведення обшуку та вилучення майна.

У той же час, чинний Кримінальний процесуальний кодекс в редакції 2013 року не містить в собі обов'язку слідчого надати копію протоколу особі, у якої проводиться обшук та вилучається майно.

Вказана обставина ускладнює оскарження незаконних дій слідчого та повернення вилученого майна, оскільки особа, не маючи документального підтвердження факту проведення обшуку та вилучення майна, не може доводити незаконність такого вилучення у судовому порядку.

Користуючись законодавчою невизначеністю слідчі відмовляються надавати копію протоколів, якими зафіксовано факт проведення обшуку та/або тимчасове вилучення у особи майна.

2. Цілі і завдання прийняття Закону

Проект Закону України "Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України щодо порядку тимчасового вилучення майна та проведення обшуку" покликаний унормувати питання дотримання завдань кримінального провадження, встановлених ст. 2 КПК України, а саме забезпечення захисту особи та охорону прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження.

3. Загальна характеристика і основні положення проекту закону

Законопроектом пропонується внести зміни до частини 3 статті 168 "Порядок тимчасового вилучення майна" та статті 236 "Виконання ухвали про дозвіл на обшук житла чи іншого володіння особи" Кримінального процесуального кодексу України, якими встановлюється обов'язок слідчого надати копію протоколу особі, у якої здійснюється тимчасове вилучення майна та/або проводиться обшук;

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Зазначені питання регулюються Кримінальним процесуальним кодексом України. Реалізація положень даного законопроекту не потребує внесення змін до інших законів.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація законопроекту не потребує додаткових фінансових витрат з Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття Закону

Реалізація запропонованого законопроекту сприятиме забезпеченню прав особи, у якої здійснюється тимчасове вилучення майна та/або проводиться обшук.

 

Народні депутати України:

М. П. Паламарчук

О. П. Продан

Опрос