Идет загрузка документа (12 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законы Украины (относительно реорганизации и ликвидации учебно-воспитательных заведений государственной и коммунальной форм собственности по согласованию территориальных общин)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 19.02.2015 № 2174
Дата рассмотрения: 19.02.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законів України (щодо реорганізації та ліквідації навчально-виховних закладів державної та комунальної форм власності за погодженням територіальних громад)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

28 грудня 2014 року Верховною Радою України було прийнято антисоціальний проект N 1577 "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України", яким було скасовано право територіальних громад приймати будь-які рішення щодо реорганізації та ліквідації загальноосвітніх навчальних закладів державної та комунальної форм власності. Також було внесено зміни у ряд законодавчих актів: "Про загальну середню освіту", "Про позашкільну освіту", "Про дошкільну освіту", "Про освіту", "Про місцеве самоврядування в Україні", "Про пріоритетність соціального розвитку села та агропромислового комплексу в народному господарстві".

А в свою чергу кожна програма реформ Уряду спрямована на, зокрема:

- сприяння регіональній та місцевій демократії;

- зміцнення демократичного управління;

- створення і просування культури демократії та громадянського суспільства.

Наразі склалася ситуація, коли Конституція України гарантує громадянам достатньо широкі права та можливості участі в різних формах у процесі прийняття державно-управлінських рішень (ст. 5, 36, 38, 40, 55, 69), проте чинним українським законодавством не визначено чітких та дієвих механізмів для реального забезпечення проголошених прав.

Статтею 1 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено визначення терміна "право комунальної власності", згідно з яким право комунальної власності - це право територіальної громади володіти, доцільно, економно, ефективно користуватися і розпоряджатися на свій розсуд і в своїх інтересах майном, що належить їй, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування. Територіальна громада - це жителі, об'єднані постійним проживанням у межах села, селища, міста, що є самостійними адміністративно-територіальними одиницями, або добровільне об'єднання жителів кількох сіл, що мають єдиний адміністративний центр.

При цьому статтею 4 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що місцеве самоврядування в Україні здійснюється на принципах підзвітності та відповідальності перед територіальними громадами їх органів та посадових осіб.

Проте зараз виникла проблема, коли територіальна громада не може вплинути на прийняття державно-управлінських рішень, що мають надважливе соціальне значення та становлять загрозу соціально-економічній стабільності окремого регіону, з огляду на відсутність достатнього законодавчого врегулювання в частині визначення чітких механізмів та форм співпраці органів місцевого самоврядування з громадськістю.

Загалом, якщо проаналізувати кількісні показники навчально-виховних закладів на території України, згідно з даними Державної служби статистики України за період 2010 - 2014 рр., а саме: позашкільних, загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладів, то спостерігається тенденція їх закриття.

Щорічно зникає 200 - 300 закладів середньої освіти, і така тенденція триватиме, бо зараз у 2,5 тисячі шкіл навчаються від 10 до 100 дітей, і вони вже є кандидатами на закриття.

Як приклад можна привести дані з Хмельницької області, зокрема:

- у Волочиському районі в селах Павликівці та Петриківці було закрито загальноосвітні школи I - II ступенів.

- реорганізовано Авратинську та Кривачинецьку ЗОШ I - III ступенів у школи I - II ст., Педосівську ЗОШ I - III ступенів у ЗОШ I ступеня (с. Педоси) та Чабанівську ЗОШ I - II ступенів у ЗОШ I ступеня (с. Чабани);

- закриті 10 початкових шкіл, в селах - Бронівка, Великі Жеребки, Гайдайки, Нова Гребля, Новоленськ, Личівка, Рябіївка, Постолівка, Іванівка, Холодець.

В цьому ж році планується закриття таких шкільних закладів у Волочиському районі Хмельницької області, зокрема:

с. Порохня (19 учнів);

с. Дзеленці (20 учнів);

с. Видава (20 учнів);

с. Гречани (33 учнів);

с. Лонки (25 учнів);

с. Ріпна (22 учнів);

с. Мислова (29 учнів);

с. Авратин (30 учнів).

Подібна ситуація проходить по всій країні, але офіційної інформації ніхто не оприлюднює.

Тепер закони України "Про позашкільну освіту", "Про загальну середню освіту", "Про професійно-технічну освіту" та "Про вищу освіту" вже не містять положень про надання згоди територіальними громадами на реорганізацію або ліквідацію відповідних навчальних закладів комунальної форми власності.

З метою сприяння та налагодження співпраці між органами місцевого самоврядування та громадськістю, забезпечення реалізації права територіальної громади володіти, доцільно, економно, ефективно користуватися і розпоряджатися на свій розсуд і в своїх інтересах майном, що належить їй, зокрема навчально-виховними закладами, а також з метою збереження та недопущення безпідставного закриття позашкільних, загальноосвітніх, професійно-технічних, вищих навчальних закладів комунальної форми власності, цей законопроект передбачає встановити обов'язковість надання згоди територіальних громад для здійснення реорганізації або ліквідації навчально-виховних закладів комунальної форми власності, розміщених на відповідних територіях.

2. Мета і завдання прийняття законопроекту

Законопроектом пропонується законодавчо визначити право територіальної громади приймати рішення щодо ліквідації та реорганізації загальноосвітніх навчальних закладів державної та комунальної форм власності.

3. Загальна характеристика і основні положення законопроекту

Законопроектом пропонується законодавчо визначити право територіальної громади приймати рішення щодо ліквідації та реорганізації загальноосвітніх навчальних закладів державної та комунальної форм власності.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Нормативно-правовою базою у цій сфері правового регулювання є Конституція України, закони України "Про загальну середню освіту", "Про позашкільну освіту", "Про дошкільну освіту", "Про освіту", "Про місцеве самоврядування в Україні", "Про пріоритетність соціального розвитку села та агропромислового комплексу в народному господарстві".

Прийняття законопроекту не потребуватиме внесення змін до інших законодавчих актів України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Прийняття законопроекту не потребуватиме внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2015 рік", а його реалізація не потребуватиме збільшення видатків державного бюджету.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття

Прийняття законопроекту та реалізація його положень дозволить забезпечити право територіальних громад розпоряджатися своїм майном, зберегти та запобігти подальшому закриттю навчально-виховних закладів державної та комунальної форм власності.

 

Народні депутати України:

С. П. Лабазюк

В. М. Литвин

І. М. Єремеєв

М. В. Гаврилюк

Б. Ю. Береза

Опрос