Идет загрузка документа (8 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "Об обеспечении прав и свобод внутренне перемещенных лиц" (относительно компенсации стоимости поврежденного имущества внутреннеперемещенных лиц)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 18.02.2015 № 2167
Дата рассмотрения: 18.02.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" (щодо компенсації вартості пошкодженого майна внутрішньопереміщених осіб)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття Закону

Право громадянина на власність є одним із основних постулатів існування правової держави і демократичного суспільства та визначається Конституцією України (ст. ст. 1, 13, 41, 142, 143).

27 січня Парламентська асамблея Ради Європи прийняла Резолюцію 2028 (2015) "Гуманітарна ситуація: українські біженці і переміщені особи", у якій Асамблея відзначила дії Верховної Ради України щодо ухвалення 20 жовтня 2014 року Закону "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" і пов'язаного з ним законодавства з питань оподаткування та гуманітарної допомоги, напрацьованому у співпраці з Європейською комісією за демократію через право (Венеціанська Комісія).

В пункті 5 Резолюції ПАРЄ було зазначено, що після Мінських угод 5 та 19 вересня 2014 року та відносного покращення ситуації з безпекою, близько 50000 осіб повернулися до територій, контрольованих українським урядом. Тим не менш, нестабільна ситуація з безпекою, зруйновані або пошкоджені об'єкти інфраструктури і будинки - як у державній так і у приватній власності - залишаються серйозною проблемою в цьому регіоні.

У доповіді, підготовленій доповідачем була викладена інформація про те, що знищена або пошкоджена інфраструктура та об'єкти державної і приватної власності роблять умови життя у східних регіонах вкрай важкими. Зокрема, 11325 приміщень були пошкоджені, з яких 4501 - житлові будинки або квартири і домівки. Близько 2733 приміщень, пов'язані з енерго-, водо- і теплопостачанням, були пошкоджені. Шахти і заводи перестали працювати. 217 навчальних закладів були зруйновані, внаслідок чого більш ніж 260000 дітей не змогли піти в школу 1 вересня. 45 лікарень були зруйновані; наявні проблеми з нестачею води і обмежений доступ до медичної допомоги. Близько 40000 малих і середніх підприємств у Донецькій і Луганській областях припинили свою діяльність через бойові дії, залишивши велику кількість людей без заробітку.

З ратифікацією Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, Україна визнала право на "мирне володіння майном" та відповідно до ст. 1 Протоколу N 1 до Конвенції визнала право на звернення фізичних та юридичних осіб до Європейського суду з прав людини за захистом своїх порушених прав та охоронюваних Конвенцією свобод, пов'язаних з реалізацією права власності. Стаття 1 Протоколу N 1 до Конвенції визначає, що Кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.

З огляду на вищевикладені європейські стандарти та конституційні вимоги, розроблено зазначений законопроект задля забезпечення права власності внутрішньопереміщених осіб та права на отримання визначених соціальних виплат за місцем фактичного проживання особи незалежно від перебування її на обліку та реєстрації місця проживання.

2. Цілі й завдання прийняття Закону

Основною метою зазначеного законопроекту є надання внутрішньопереміщеним особам права на компенсацію пошкодженого майна та права на отримання визначених соціальних виплат незалежно від перебування таких на обліку та реєстрації місця проживання.

3. Загальна характеристика і основні положення Закону

Законопроектом пропонується внести зміни до ст. 7 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб", якими визначити, що право на отримання визначених чинним законодавством соціальних виплат внутрішньопереміщеним особам за місцем їх фактичного проживання, незалежно від перебування на обліку чи реєстрації місця проживання.

Також проектом пропонується внести зміни до ст. 9 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб", якими передбачити, що у випадку завдання шкоди майну внутрішньо переміщеної особи, що було залишене нею на території адміністративно-територіальної одиниці, з якої здійснено внутрішнє переміщення у зв'язку з обставинами, визначеними у статті 1 цього Закону, вона має право на компенсацію вартості такого майна відповідно до Конституції, законів України та міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Повноваження з визначення Порядку нарахування та виплати компенсації пропонується надати Кабінету Міністрів України.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

У даній сфері правового регулювання діють Закон України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб".

Прийняття запропонованого законопроекту не потребує внесення змін до інших законодавчих актів.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація проекту не призведе до зміни видаткової чи дохідної частини Державного бюджету України на 2015 рік.

6. Прогноз соціально-економічних наслідків прийняття Закону

Наслідком прийняття цього проекту стане забезпечення права власності внутрішньопереміщених осіб та права на отримання визначених соціальних виплат за місцем фактичного проживання особи незалежно від перебування її на обліку та реєстрації місця проживання.

 

Народні депутати України:

Г. В. Логвинський

В. В. Пацкан

А. І. Шкрум

І. В. Геращенко

Г. М. Немиря

Опрос