Идет загрузка документа (8 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины относительно прекращения права пользования земельными участками предприятий, учреждений и организаций, находящихся в ведании Национальной академии наук Украины или отраслевой академии наук

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 24.06.2015 № 2156а
Дата рассмотрения: 23.06.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо припинення права користування земельними ділянками підприємств, установ та організацій, що перебувають у віданні Національної академії наук України або галузевої академії наук"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Проект Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо припинення права користування земельними ділянками підприємств, установ та організацій, що перебувають у віданні Національної академії наук України або галузевої академії наук" розроблено на виконання пункту 13 розпорядження Кабінету Міністрів України від 19.01.2011 N 148 "Питання зміцнення фінансово-бюджетної дисципліни" та підпункту 4 пункту 208 Плану заходів з виконання Програми діяльності Кабінету Міністрів України та Стратегії сталого розвитку "Україна - 2020" у 2015 році, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 04.03.2015 N 213-р.

Земельні ділянки, які використовуються для забезпечення діяльності Національної академії наук України, галузевих академій наук (далі - ділянки), відповідно до статті 84 Земельного кодексу України належать до земель державної власності і не можуть передаватись у приватну власність.

При цьому значна частина ділянок, а саме землі дослідних полів науково-дослідних установ та навчальних закладів згідно з пунктом "в" частини першої статті 150 Кодексу відносяться до особливо цінних земель.

На сьогодні згідно зі статтею 5 Закону України "Про особливості правового режиму діяльності Національної академії наук України, галузевих академій наук та статусу їх майнового комплексу" вилучення ділянок може здійснюватися лише за згодою Президії Національної академії наук України та президій галузевих академій наук відповідно до Земельного кодексу України.

Статистичні дані свідчать, що за період з 2008 до 2014 року площа сільськогосподарських угідь державної власності у користуванні сільськогосподарських науково-дослідних та навчальних закладів скоротилася на 53,1 тис. гектарів (понад 11 %) і на початок 2015 року становила 429,5 тис. гектарів.

2. Мета і шляхи її досягнення

З метою встановлення контролю з боку Уряду за процесами припинення права постійного користування ділянками пропонується внести зміни до Земельного кодексу України та Закону України "Про особливості правового режиму діяльності Національної академії наук України, галузевих академій наук та статусу їх майнового комплексу".

Згідно з запропонованими змінами передбачається здійснення припинення права постійного користування ділянками у разі добровільної відмови від права користування ними та їх вилучення за рішенням Кабінету Міністрів України.

Таке рішення Уряду прийматиметься за поданням президії Національної академії наук України, президій галузевих академій наук щодо припинення права постійного користування ділянками підприємства, установи чи організації, що перебуває у віданні Національної академії наук України або галузевої академії наук.

3. Правові аспекти

Основними нормативно-правовими актами, що діють у даній сфері правового регулювання, є:

- Конституція України;

- Земельний кодекс України;

- Закон України "Про особливості правового режиму діяльності Національної академії наук України, галузевих академій наук та статусу їх майнового комплексу".

4. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація законопроекту не потребує додаткових витрат з державного бюджету.

5. Позиція заінтересованих органів

Проект Закону погоджено Мінагрополітики, Мінфіном, Головою комісії з реорганізації Держземагентства України, НАН України, ДРС без зауважень.

Міністерством юстиції - із зауваженнями щодо невідповідності вимогам нормопроектувальної техніки, які враховано.

6. Регіональний аспект

Проект акта не стосується питання розвитку адміністративно-територіальних одиниць.

61. Запобігання дискримінації

Проект Закону України не містить ознак дискримінації.

7. Запобігання корупції

У проекті акта відсутні правила і процедури, які можуть містити ризики вчинення корупційних правопорушень.

8. Громадське обговорення

Проект Закону було оприлюднено на сайті Міністерства та на урядовому сайті "Громадське суспільство і влада" 16.12.2014.

Зауважень та пропозицій щодо проекту Закону громадськістю не висловлено.

9. Позиція соціальних партнерів

Проект Закону не стосується соціально-трудової сфери.

10. Оцінка регуляторного впливу

ДРС погодило законопроект листом від 25.05.2015 N 3521/0/20-15.

101. Вплив реалізації акта на ринок праці

Реалізація проекту акта не матиме впливу на ринок праці.

11. Прогноз результатів

Реалізація Закону забезпечить упровадження державного контролю за використанням ділянок, що дозволить уникнути вчинення зловживань при припиненні права користування ними, та сприятиме збереженню особливо цінних земель.

 

Виконувач обов'язків Міністра економічного розвитку і торгівлі України 

Ю. Клименко

Опрос