Идет загрузка документа (7 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменения в статью 11 Закона Украины "О защите прав потребителей" (относительно обязательства кредитодателя)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 16.02.2015 № 2148
Дата рассмотрения: 16.01.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення зміни до статті 11 Закону України "Про захист прав споживачів" (щодо зобов'язання кредитодавця)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Необхідність внесення змін до статті 11 Закону України "Про захист прав споживачів" обумовлена зростанням соціальної напруженості серед громадян, які мають непогашені іпотечні кредити в іноземній валюті, що були надані їм банками ще до фінансової кризи 2008 - 2009 років, при чому на умовах, що передбачають тривалі строки погашення. Проте, замість очікуваного обмінного курсу на той час близько 5 грн. за долар США, на сьогодні він складає понад 25 грн. за долар США. В умовах економічної та фінансової кризи, яка зумовлена Російською агресією та проведенням Антитерористичної операції значна частина боржників із-за відсутності джерел доходів втратила можливості обслуговувати борг, обсяг якого постійно зростає відповідно до зростання обмінного курсу.

Автор законопроекту вважає, що подальше невтручання держави у зазначену ситуацію може привести, з одного боку, до збільшення частки проблемних активів у кредитному портфелі банків та витрачання ними значних ресурсів на спроби погашення заборгованості за кредитами в судовому порядку, а з іншого - до подальшого зубожіння населення та збільшення соціальної напруги. В цих умовах потрібно вжиття оперативних заходів, спрямованих на забезпечення фінансової стабільності в державі, відновлення довіри населення до банківських установ та забезпечення дотримання конституційних прав громадян.

Ініціатор права законодавчої ініціативи пропонує компромісний механізм вирішення проблемних питань фізичних осіб, що мають зобов'язання за договорами споживчого кредиту в іноземній валюті, який розподіляє фінансову відповідальність між банками та фізичними особами-позичальниками Справа в тому, що діюча редакція статті 11 має декларативний характер, оскільки надає банкам лише право на реструктуризацію заборгованості позичальників, які є споживачами послуг.

Законопроектом же надається можливість споживачу звернутися до банку з заявою про проведення реструктуризації зобов'язань за кредитом в іноземній валюті. При цьому Банки зобов'язані провести реструктуризацію за такими кредитами шляхом зміни валюти виконання зобов'язань з іноземної валюти на національну валюту України - гривню.

2. Цілі та завдання проекту закону

Метою прийняття проекту закону є запровадження компромісного механізму вирішення проблемних питань фізичних осіб, що мають зобов'язання за договорами споживчого кредиту в іноземній валюті.

3. Загальна характеристика і основні положення проекту закону

Проектом закону пропонується внести зміну до статті 11 Закону України "Про захист прав споживачів", яка передбачає нову редакцію абзацу 1 частини 12. А саме: "12. Кредитодавець зобов'язаний на підставі заяви споживача провести реструктуризацію заборгованості за договором про надання споживчого кредиту".

Запропонована редакція надає можливість споживачу звернутись до банку з заявою про проведення реструктуризації зобов'язань за кредитом в іноземній валюті. При цьому Банки зобов'язані провести реструктуризацію за такими кредитами шляхом зміни валюти виконання зобов'язань з іноземної валюти на національну валюту України - гривню. Реструктуризація здійснюється у порядку, визначеному діючою редакцією Закону України "Про захист прав споживачів".

4. Стан нормативно - правової бази у даній сфері правового регулювання

Правовідносини у цій сфері регулюються:

1. Цивільним кодексом України;

2. Податковим кодексом України;

3. Законом України "Про іпотеку";

4. Законом України "Про захист прав споживачів";

Реалізація положень законопроекту у разі його прийняття не потребуватиме внесення змін до інших законодавчих актів.

5. Фінансово-економічне обґрунтування проекту закону

Реалізація положень Закону у разі його прийняття не потребуватиме додаткових витрат з Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних, правових та інших наслідків прийняття законопроекту

Реалізація норм закону гарантуватиме можливість реалізації прав споживачів визначених статтею 11 діючої редакції Закону України "Про захист прав споживачів" і допоможе мінімізувати вплив девальвації національної валюти на фізичних осіб, які мають кредит в іноземній валюті, забезпечений іпотекою. Це безперечно захистить населення від несприятливих економічних впливів, а також убезпечить банки від збільшення обсягів проблемних кредитів на їх балансах.

 

Народний депутат України

Р. М. Сольвар

Опрос