Идет загрузка документа (8 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины (относительно внедрения посессорной (владельческой) защиты права собственности и права владения)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 22.06.2015 № 2139а
Дата рассмотрения: 22.06.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо запровадження посессорного (володільницького) захисту права власності та права володіння)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття Закону

На практиці мають місце непоодинокі випадки, коли особу незаконно позбавляють володіння його майном.

Існуюча сьогодні система дає власнику або законному володільцю право звертатись до суду у загальному - позовному порядку.

Ця процедура займає певний час, іноді достатньо тривалий, з урахуванням можливості оскарження судових рішень.

Саме на цьому побудовані багато рейдерських схем. Адже, хто володіє майном, той їм й користується. Тобто отримує з цього майна прибуток. В подальшому можлива перепродаж "добросовісному" набувачу та відмова у віндикації майна власнику.

Захист права власності, що ґрунтується на доказуванні наявності у заявника права, зветься петиторним.

Спрощений захист, що не потребує дослідження у особи наявності права, а лише - наявності факту володіння, називається посессорним (володільницьким) захистом.

Тобто, для того, щоб повернути особі володіння майном, якого її незаконно позбавили, достатньо лише довести факт попереднього володіння нею майном.

У чинному законодавстві відсутня можливість спрощеного захисту володіння.

Право володіння нерухомим майном виникає після його державної реєстрації.

Тобто для доказування факту наявності у особи права володіння нерухомим майном достатньо лише перевірити наявність реєстрації за такою особою права володіння.

Відтак, існують передумови для створення посессорного захисту особи, незаконно позбавленої володінням нерухомим майном.

З огляду на безспірний характер, законопроектом пропонується доповнити перелік справ, що розглядаються судом у порядку окремого провадження, категорією справ про відновлення фактичного володіння нерухомим майном.

Із заявою до суду про відновлення фактичного володіння нерухомим майном зможе звернутись особа (власник або володілець), яку позбавили фактичного володіння нерухомим майном насильницькими чи іншими незаконними самоправними діями. Така вимога може бути пред'явлена протягом одного місяця з дня, коли особа дізналась або мала дізнатись про порушення свого права.

Ставку судового збору за подання заяви про відновлення фактичного володіння нерухомим майном пропонується встановити на рівні 1,5 розміру мінімальної заробітної плати (1827 грн. на 2015 рік).

Суд не пізніше наступного дня з дня надходження заяви надсилає письмовий запит до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно щодо зареєстрованого у реєстрі за заявником права володіння та його строку дії або права власності на нерухоме майно.

Заява про відновлення фактичного володіння нерухомим майном розглядається судом протягом п'яти днів з дня отримання інформаційної довідки з Державного реєстру прав.

Під час розгляду справи суд досліджує лише наявність реєстрації у Державному реєстрі прав за заявником права власності або права володіння на нерухоме майно.

Суд може відмовити у задоволенні заяви лише у випадку, якщо за заявником у Державному реєстрі прав не зареєстровано право володіння або право власності на нерухоме майно.

Відмова суду у задоволенні заяви не позбавляє заявника права звернутися з тією самою вимогою у позовному порядку.

Рішення суду про задоволення заяви підлягає негайному виконанню. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.

Рішення суду про задоволення заяви про відновлення фактичного володіння нерухомим майном, не позбавляє особу, що позбавила заявника фактичного володіння нерухомим майном, та заявника, права пред'являти один до одного вимоги з приводу спірного нерухомого майна у позовному порядку.

Виконавчий документ про відновлення фактичного володіння нерухомим майном може бути пред'явлений до виконання протягом одного місяця.

Якщо під час виконавчого провадження закінчився строк дії права володіння, зазначений у виконавчому листи, виконавчий документ повертається стягувачу.

2. Цілі і завдання проекту Закону

Основною метою законопроекту є збільшення ефективності захисту права власності та володіння нерухомим майном, шляхом запровадження спрощеного посессорного (володільницького) способу захисту.

3. Загальна характеристика та основні положення проекту Закону

Проект Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо запровадження посессорного (володільницького) захисту права власності та права володіння)" складається з двох розділів.

До розділу першого входять зміни до:

1) Цивільного кодексу України - статті 387; 400-1;

2) Цивільного процесуального кодексу України - Глава 13 (статті 290-1 - 290-5); стаття 367;

3) Закону України "Про виконавче провадження" - статті 18; 22; 47;

4) Закону України "Про судовий збір" - стаття 4.

Розділ другий встановлює порядок набрання чинності цим Законом.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Основними законодавчими актами, що регулюють суспільні відносини в даній сфері є Цивільний кодекс України, Цивільний процесуальний кодекс України, Закон України "Про виконавче провадження", Закон України "Про судовий збір".

Прийняття проекту Закону України не тягне за собою змін в інших законодавчих актах.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація законопроекту не потребує додаткових витрат з Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття проекту Закону

Прийняття запропонованого законопроекту дозволить власникам та володільцям нерухомого майна більш ефективно - швидко та з меншими витратами - захищати свої права у випадку позбавлення їх володіння майном.

 

Народний депутат України 

О. Б. Фельдман

Опрос