Идет загрузка документа (6 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины (относительно улучшения условий оформления аренды земельных участков)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 22.06.2015 № 2137а
Дата рассмотрения: 19.06.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо поліпшення умов оформлення оренди земельних ділянок)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

В умовах економічної кризи, в якій на даний час в результаті впливу багатьох чинників знаходиться Україна, особливої підтримки вимагають ті галузі, які залишаються локомотивом економіки та забезпечують робочі місця в надходження до доходної частини бюджетів всіх рівнів.

Однією з таких галузей є сільське господарство та пов'язані з ним види бізнесу. В умовах відсутності ринку землі, внаслідок дії відповідного мораторію, практично всі сільгоспвиробники (як великі, так і дрібні) користуються земельними ділянками на правах оренди, відповідно існує необхідність удосконалення відповідного законодавства з метою вирішення проблем, що існують на ринку, та поліпшення умов ведення бізнесу суб'єктами підприємництва.

Серед таких проблем, особливо актуальною для західних областей України є висока вартість послуг з реєстрації договорів оренди земельних паїв через їх дрібноземельність (для прикладу в Івано-Франківській області середня площа земельного паю, який часто розміщений у двох-трьох місцях, складає лише 1,1 га, по гірських районах 0,2 - 0,3 га, по Україні в середньому - від 4 до 7 га), що призводить до збільшення у декілька разів пов'язаних із цим витрат. В результаті існують складності у залученні інвесторів для обробітку землі та надходженні коштів від оренди в повному обсязі.

Наприклад, невелике фермерське господарство орендує паї (земельні ділянки) громадян загальною площею понад 1 тис. га. При цьому площа окремих паїв складає від 0,05 до 0,5 га, і реєстрація кожної ділянки вимагає окремої оплати, що призводить до надто великих фінансових витрат. У результаті цього витрати лише на реєстрацію договорів оренди в даному випадку становлять майже 1 млн. грн. Такі витрати є суттєвими для малих та середніх учасників ринку, підтримка яких з боку держави є одним з пріоритетних напрямків.

Також невирішеним є питання надання в оренду площ запроектованих польових доріг, оформлення окремої оренди на які, за процедурою відкритих торгів, є складним, з огляду на низький попит і відповідну відсутність учасників (якщо оточуючі земельні ділянки орендуються, то оренда ділянок запроектованих доріг між ними для будь-кого іншого не має економічного змісту). Таким чином такі ділянки (які в середньому займають 10 - 15 % загальних площ, які пропонуються до оренди) не орендуються, відтак не приносять надходжень до відповідних бюджетів (ані у вигляді податків, ані у вигляді орендної плати) - при цьому існують випадки фактичного безоплатного їх використання як рілля.

З метою вирішення зазначених проблем пропонується внести зміни в діюче законодавство, що регулює земельні відносини.

2. Загальна характеристика та основні положення законопроекту

Законопроектом пропонується внести зміни до Земельного кодексу України (ст. 134) та до Закону України "Про оренду землі" (ст. 15) такі норми:

- надання можливість органам місцевого самоврядування надавати в оренду землі, запроектовані під польові дороги, без проведення торгів, за умови що їх орендарем буде орендах оточуючих земельних ділянок;

- надання можливості оформлення оренди одним орендарем декількох земельних ділянок, що належать різним приватним власникам, шляхом підписання одного договору оренди.

Такі зміни поліпшать умови ведення бізнесу для сільгоспвиробників та сприятимуть надходженню додаткових коштів до бюджетів.

3. Правові аспекти

Правовідносини у зазначеній сфері регулюються Земельним кодексом України та Законом України "Про оренду землі".

4. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація законопроекту не потребує додаткових витрат із Державного бюджету України.

5. Регіональний аспект

Проект Закону не стосується питань розвитку адміністративно-територіальних одиниць.

6. Запобігання корупції

У законопроекті відсутні правила і процедури, які можуть містити ризики вчинення корупційних правопорушень.

7. Прогноз результатів

Запровадження передбачених законопроектом змін дозволить поліпшити ефективність роботи підприємств-сільгоспвиробників, а відтак підвищить їх позитивний соціально-економічний вплив на суспільство.

 

Народні депутати України

Довбенко М. В.

Матвієнко А. С.

Козаченко Л. П.

Опрос