Идет загрузка документа (5 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Таможенный кодекс Украины (относительно ошибок в таможенной декларации и совершенствования электронного декларирования)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 13.02.2015 № 2133
Дата рассмотрения: 13.02.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Митного кодексу України (щодо помилок у митній декларації та вдосконалення електронного декларування)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

У Митному кодексі законодавцем встановлено надмірну відповідальність за порушення митного законодавства, при цьому ряд статей дозволяють притягнути до відповідальності суб'єкта зовнішньоекономічної діяльності за незначні помилки або неточності у документах та/або у митній декларації. Слід зазначити, що встановлено механізм притягнення до відповідальності за невідповідність маркування, кількості місць і т. д., але при цьому не акцентується увага, що такі дії могли не мати за мету злого умислу і є цілком технічною помилкою за природою виникнення (наприклад можна упакувати 1000 одиниць товару в одну коробку а задокументувати пакування у дві, однак така дія не призведе до недобору платежів, але формально дозволяє митним органам скласти протокол про порушення). За статистикою існує велика кількість випадків, за яких митні органи навмисно складають протоколи про порушення митних правил за фактом виявлення помилок і неточностей в документах, однак такі помилки або неточності не могли вплинути на суми митних платежів. Таким чином пропонується внести зміни до статей 268 та 460, що нівелює дану проблему.

Також існує проблема щодо електронного декларування. Законопроектом пропонується створити та забезпечити функціонування інформаційної, телекомунікаційної та інформаційно-телекомунікаційної системи, що автоматично здійснює прийом та забезпечує черговість при оформленні електронної декларації або документа, який відповідно до законодавства її замінює.

2. Цілі та завдання прийняття акта

Законопроект розроблено з метою захисту прав людини та громадянина, гармонізації з європейським законодавством, запобігання зловживань посадовими особами митних органів та підвищення довіри громадян до держави в цілому.

3. Загальна характеристика та основні положення законопроекту.

У законопроекті передбачається що у разі допущення у митній декларації та поданих документах помилок, та/або надання декларантом помилкових відомостей щодо задекларованих товарів, які не призвели до неправомірного звільнення від сплати митних платежів або зменшення їх розміру, до незабезпечення дотримання заходів тарифного та/або нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності, не тягнуть за собою застосування санкцій, передбачених цим Кодексом та іншими законодавчими актами України. А також передбачається, що у разі електронного декларування орган доходів і зборів повинен забезпечити функціонування інформаційної, телекомунікаційної та інформаційно-телекомунікаційної системи, що має автоматично здійснити прийом та забезпечити черговість при оформленні електронної декларації або документа, який відповідно до законодавства її замінює.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Основним законодавчим актом, що регулює питання, які вирішуються даним проектом закону, є Митний кодекс України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація положень проекту акту не потребує додаткових витрат з Державного бюджету України.

6. Прогнозовані соціально-економічні та інші наслідки прийняття законопроекту

Прийняття законопроекту дозволить захисту прав людини та громадянина, гармонізації з європейським законодавством, запобігання зловживань посадовими особами митних органів та підвищення довіри громадян до держави в цілому.

 

Народний депутат України

М. В. Гаврилюк 

Опрос