Идет загрузка документа (7 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Налоговый кодекс Украины (относительно развития рынка транспортных средств, оснащенных электрическими двигателями, и снижения энергетической зависимости Украины)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 13.02.2015 № 2132
Дата рассмотрения: 13.02.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України (щодо розвитку ринку транспортних засобів, оснащених електричними двигунами, та зниження енергетичної залежності України)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Питання енергетичної залежності України від цінової політики на імпортні енергоносії (нафтопродукти, газ) з кожним днем стає все гострішим. В зв'язку із вкрай важким економічним становищем держави та зовнішньою збройною агресією це вже питання не тільки фінансового тягаря для бюджету нашої країни і гаманця кожного громадянина, але й питання національної безпеки.

Одним із способів вирішення проблеми енергетичної залежності від іноземних країн-імпортерів нафтопродуктів та газу є використання електромобілів, що призведе до значного скорочення залежності від імпортних паливно-мастильних матеріалів. Адже Україна імпортує близько 70 % бензину та 80 % дизельного палива. При цьому більше ніж 60 % імпорту енергоносіїв припадає на Росію. За підрахунками експертів, якщо перевести 10 % ринку автомобілів на електротягу то розмір щорічного зменшення імпорту енергоносіїв складе від 1,8 млрд. дол. США.

Водночас електрика це національний продукт. Вироблений в Україні 1 кВт електроенергії в перерахунку до бензину в 42 рази дешевший його вартості.

Крім того традиційні некомерційні авто, які працюють на бензинових і дизельних двигунах, викидають в атмосферу в середньому 3 тонни CO2 на рік, а також масу шкідливих речовин: оксиди сірки, чадний газ (що зв'язує молекули кисню в організмі людини) та інші отруйні речовини. Експлуатація електромобілів є екологічно чистою та безпечною для довкілля і здоров'я населення.

В той же час в Україну в 2013 році було імпортовано всього 76 електроавтомобілів, в 2014 році ця цифра склала 200 авто.

Перш за все, це пов'язано зі значною вартістю таких автомобілів та недостатнім рівнем розвитку інфраструктури для їх використання, що у свою чергу є наслідком відсутності державної політики в цьому секторі економіки.

У свою чергу, заходи щодо підтримки використання електродвигунів в автомобільній галузі запроваджені в переважній більшості розвинутих країн світу, зокрема, в Данії, Японії, Ізраїлі, Грузії та інших.

Прийняття даного законопроекту забезпечить розвиток необхідної для використання електромобілів інфраструктури та можливості для створення нових виробничих потужностей.

2. Мета і завдання законопроекту

Даний законопроект розроблений з метою створення на законодавчому рівні сприятливих умов для стимулювання придбання та використання екологічного транспорту в Україні.

Основними завданням законопроекту є зменшення податкового навантаження на імпорт транспортних засобів, оснащених електричними двигунами, звільнення від оподаткування податком на додану вартість послуг з перевезення пасажирів на таксі, оснащених електричними двигунами, та надання пасажирського транспорту в оренду (лізинг, прокат, перевезень на замовлення), у разі, якщо такі колісні транспортні засоби оснащені виключно електричним двигуном.

3. Загальна характеристика і основні положення Законопроекту

Законопроект передбачає:

- звільнення від оподаткування податком на додану вартість та акцизним податком операцій з ввезення на митну територію України та постачання на митній території України транспортних засобів, оснащених електричними двигунами, та комплектуючих до них;

- звільнення від оподаткування акцизним податком операцій з ввезення на митну територію України та реалізації вироблених в Україні кузовів для автомобілів, оснащених електричними двигунами;

- звільнення від оподаткування податком на додану вартість послуг з перевезення пасажирів на таксі, оснащених електричними двигунами, та надання пасажирського транспорту в оренду (лізинг, прокат, перевезень на замовлення), у разі, якщо такі колісні транспортні засоби оснащені виключно електричним двигуном.

4. Стан нормативно-правової бази у цій сфері правового регулювання

Нормативно-правовими актами, що регулюють зазначені правовідносини є Конституція України, Митний та Податковий кодекси України, Закон України "Про Митний тариф України".

Реалізація положень даного законопроекту після його прийняття не потребує внесення змін до інших законів України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

В результаті прийняття законопроекту вартість транспортних засобів, оснащених електричними двигунами, наблизитися до вартості звичайних автомобілів.

Водночас, враховуючи середньостатистичний річний пробіг автомобіля (30 тис. км), середнє споживання палива (10 літрів на 100 км) та його вартість (20 грн. за 1 літр бензину), то кожен власник заплатить близько 60 тис. грн. на рік за іноземне пальне. Це ті кошти, які будуть виведені з економіки України та працюватимуть на іншу державу.

Щодо електромобілів, то вартість заправок таких авто складатиме близько 1300 грн. на рік (з урахування середнього споживання 10 кіловат електроенергії на 100 кілометрів та вартості 1 кВт енергії - 0,42 грн.) і ці кошти працюватимуть на економіку України.

Таким чином, прийняття даного законопроекту сприятиме зниженню енергетичної залежності від іноземних держав, зниженню рівня екологічної забрудненості повітря, впровадженню сучасних безпечних та ефективних технологій в системі автомобільного транспорту.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття законопроекту

Враховуючи залежність України від імпортних енергоносіїв та визнану в світі перспективність електродвигунів, запропоновані зміни до законодавства дозволять покращити екологічну ситуацію, зменшити залежність від імпорту енергоносіїв та підвищити рівень енергетичної безпеки держави.

 

Народні депутати України

Опрос