Идет загрузка документа (9 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Налоговый кодекс Украины относительно обеспечения применения санкций к государству-агрессору

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 13.02.2015 № 2130
Дата рассмотрения: 13.02.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо забезпечення застосування санкцій до держави-агресора"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

У березні 2014 року проти України розпочаті бойові дії, що містять усі ознаки збройної агресії, визначені резолюцією Генеральної асамблеї ООН N 3314 від 19 грудня 1974 року.

З метою зупинення збройної агресії проти України світовим співтовариством запроваджені секторальні і персональні санкції проти агресора - Російської Федерації, її компаній та високопосадовців.

Перші санкції були запроваджені Європейським Союзом ще 6 березня 2014 року. Станом на сьогоднішній день санкції проти агресора ввели 41 країна, Парламентська асамблея Ради Європи.

На жаль, Україна, як країна, що потерпає від безчинств агресора, і частину територій якої вже юридично і фактично анексовано Російською Федерацією, досі не запровадила реальних санкції проти агресора.

На сьогодні Україна лише заборонила транзит територією України озброєння та військової техніки російського виробництва, а також експорт до Російської Федерації товарів військового призначення та подвійного використання, призначених для виробництва і ремонту озброєння та військової техніки, в інтересах збройних сил та інших військових формувань Російської Федерації.

Верховна Рада України 27 січня цього року прийняла Звернення до Організації Об'єднаних Націй, Європейського Парламенту, Парламентської Асамблеї Ради Європи, Парламентської Асамблеї НАТО, Парламентської Асамблеї ОБСЄ, Парламентської Асамблеї ГУАМ, національних парламентів держав світу про визнання Російської Федерації державою-агресором.

14 серпня 2014 року Верховна Рада України прийняла Закон України "Про санкції", внесений Кабінетом Міністрів України. Цей Закон так і не запрацював.

11 вересня 2014 року Кабінет Міністрів України на своєму засіданні схвалив пропозиції до Ради національної безпеки і оборони щодо застосування персональних санкцій у зв'язку з агресією Російської Федерації проти України у військовому, економічному, енергетичному та інформаційному вимірах.

Проте досі немає оприлюдненого рішення РНБОУ щодо застосування санкцій проти агресора.

Така позиція держави Україна є незрозумілою як для наших партнерів у міжнародному середовищі, так і для громадянського суспільства країни.

У зв'язку з цим та з метою протидії агресору і забезпечення захисту національних інтересів, національної безпеки, суверенітету і територіальної цілісності України, її економічної самостійності, а також запобігання порушенню чи відновленню порушених прав, свобод та законних інтересів громадян України, суспільства та держави, розроблено проект Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо застосування санкцій до держави-агресора" (далі - законопроект).

2. Цілі та завдання законопроекту

Метою законопроекту є запровадження норм прямої дії щодо введення військового збору для резидентів і нерезидентів, що контролюються державою-агресором, із спрямуванням додатково одержаних надходжень від сплати військового збору на фінансування видатків на оборону, виплату грошового забезпечення військовослужбовцям, які беруть безпосередню участь у проведенні антитерористичної операції, фінансування закладів охорони здоров'я та соціальний захист сімей цих осіб.

3. Загальна характеристика і основні положення законопроекту

Законопроект передбачає внесення змін до Податкового кодексу України, норми якого мають пріоритет у регулюванні питань оподаткування податками і зборами в Україні.

Законопроект відновлює справедливість щодо оподаткування військовим збором, запровадженим у 2014 році. Нині тягар сплати військового збору лежить лише на громадянах України, які і так потерпають від економічної кризи, спричиненої військовою агресією проти України, та фізично захищають наші території від військових дій противника, залишивши свій бізнес та цивільну працю.

Змінами до Податкового кодексу України запроваджується військовий збір для компаній, що контролюються державою-агресором або резидентами (юридичними та фізичними особами) цієї країни. Розмір цього збору становить 10 відсотків від обороту таких компаній.

При цьому враховується чи є резидент держави-агресора кінцевим бенефіціарним власником (контролером) компанії, що працює в Україні. Як відомо, згідно із Законом України від 14 жовтня 2014 р. N 1701-VII усі юридичні особи, що працюють в Україні, повинні оприлюднити відомості про конкретних фізичних осіб, що є кінцевими вигодоодержувачами.

Додатково одержані надходження від сплати військового збору будуть спрямовані на фінансування видатків на оборону, виплату грошового забезпечення військовослужбовцям, які беруть безпосередню участь у проведенні антитерористичної операції, фінансування закладів охорони здоров'я та соціальний захист сімей цих осіб.

4. Стан нормативно-правової бази у сфері правового регулювання.

Основними нормативно-правовими актами, що регулюють дану сферу правовідносин, є:

Конституція України;

Податковий кодекс України;

Закон України "Про санкції".

Прийняття законопроекту не потребуватиме внесення змін чи доповнень до інших законодавчих актів України, не передбачених самим законопроектом.

5. Фінансово-економічне обґрунтування законопроекту

Реалізація положень цього законопроекту дозволить одержати додаткові надходження до державного бюджету України, які будуть спрямовані на фінансування видатків на оборону, виплату грошового забезпечення військовослужбовцям, які беруть безпосередню участь у проведенні антитерористичної операції, фінансування закладів охорони здоров'я та соціальний захист сімей цих осіб.

Реалізація проекту не потребує коштів з Державного бюджету України.

6. Очікувані правові та соціально-економічні наслідки прийняття законопроекту

Прийняття та введення в дію законопроекту дозволить запровадити нове джерело фінансування видатків на оборону України за рахунок резидентів і нерезидентів, контрольованих державою-агресором.

 

Народні депутати України

Ю. І. Соловей

Ю. В. Тимошенко

О. В. Медуниця

О. А. Корчинська

Т. Г. Острікова

Г. М. Гопко

Опрос