Идет загрузка документа (8 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Таможенный кодекс Украины относительно обеспечения применения санкций к государству-агрессору

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 13.02.2015 № 2129
Дата рассмотрения: 13.02.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Митного кодексу України щодо забезпечення застосування санкцій до держави-агресора"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акту.

У березні 2014 року проти України розпочаті бойові дії, що містять усі ознаки збройної агресії, визначені резолюцією Генеральною асамблеї ООН N 3314 від 19 грудня 1974 року.

З метою зупинення збройної агресії проти України світовим співтовариством запроваджені секторальні і персональні санкції проти агресора - Російської Федерації, її компаній та високопосадовців.

Перші санкції були запроваджені Європейським Союзом ще 6 березня 2014 року. Станом на сьогоднішній день санкції проти агресора ввели 41 країна, Парламентська асамблея Ради Європи.

На жаль, Україна, як країна, що потерпає від безчинств агресора, і частину територій якої вже юридично і фактично анексовано Російською Федерацією, досі не запровадила реальних санкції проти агресора.

На сьогодні Україна лише заборонила транзит територією України озброєння та військової техніки російського виробництва, а також експорт до Російської Федерації товарів військового призначення та подвійного використання, призначених для виробництва і ремонту озброєння та військової техніки, в інтересах збройних сил та інших військових формувань Російської Федерації.

Верховна Рада України 27 січня цього року прийняла Звернення до Організації Об'єднаних Націй, Європейського Парламенту, Парламентської Асамблеї Ради Європи, Парламентської Асамблеї НАТО, Парламентської Асамблеї ОБСЄ, Парламентської Асамблеї ГУАМ, національних парламентів держав світу про визнання Російської Федерації державою-агресором.

14 серпня 2014 року Верховна Рада України прийняла Закон України "Про санкції", внесений Кабінетом Міністрів України. Цей Закон так і не запрацював.

11 вересня 2014 року Кабінет Міністрів України на своєму засіданні схвалив пропозиції до Ради національної безпеки і оборони щодо застосування персональних санкцій у зв'язку з агресією Російської Федерації проти України у військовому, економічному, енергетичному та інформаційному вимірах.

Проте досі немає оприлюдненого рішення РНБОУ щодо застосування санкцій проти агресора.

Така позиція держави Україна є незрозумілою як для наших партнерів у міжнародному середовищі, так і для громадянського суспільства країни.

У зв'язку з цим та з метою протидії агресору і забезпечення захисту національних інтересів, національної безпеки, суверенітету і територіальної цілісності України, її економічної самостійності, а також запобігання порушенню чи відновленню порушених прав, свобод та законних інтересів громадян України, суспільства та держави, розроблено проект Закону України "Про внесення змін до Митного кодексу України щодо застосування санкцій до держави-агресора" (далі - законопроект).

2. Цілі та завдання законопроекту.

Метою законопроекту є запровадження норм прямої дії щодо введення і застосування санкцій до держави-агресора та її резидентів з метою протидії агресору і забезпечення захисту національних інтересів, національної безпеки, суверенітету і територіальної цілісності України, її економічної самостійності, а також запобігання порушенню чи відновленню порушених прав, свобод та законних інтересів громадян України, суспільства та держави,

2. Загальна характеристика і основні положення законопроекту.

Законопроект передбачає внесення змін до Митного кодексу України, норми якого мають пріоритет у регулюванні питань ввезення на митну території України товарів та здійснення їх транзиту.

Законопроект вводить заборону на переміщення через митний кордон України та випуск товарів у вільний обіг, якщо країною походження цих товарів є держава-агресор і щодо неї Україною застосовані санкції.

Таким чином забороняється імпорт товарів держави-агресора, реімпорт, реекспорт цих товарів з території України в інші країни.

Вводиться заборона на транзит цих товарів через територію України в інші країни, їх тимчасове ввезення на митну територію України.

При цьому є винятки. Зокрема, вказана заборона не буде стосуватись товарів, що включені до переліку товарів критичної необхідності. Цей перелік у місячний строк має розробити Уряд і внести на затвердження Верховної Ради України.

4. Стан нормативно-правової бази у сфері правового регулювання.

Основними нормативно-правовими актами, що регулюють дану сферу правовідносин, є:

Конституція України;

Митний кодекс України;

Закон України "Про санкції";

Прийняття законопроекту не потребуватиме внесення змін чи доповнень до інших законодавчих актів України, не передбачених самим законопроектом.

5. Фінансово-економічне обґрунтування законопроекту.

Реалізація положень цього законопроекту може призвести до втрат державного бюджету в частині надходжень платежів при ввезенні товарів на митну територію України тощо.

Разом з тим, прийняття законопроекту зумовлюється інтересами національної безпеки України, що є пріоритетним для економічних інтересів.

Негативні наслідки, пов'язані з прийняттям цього Закону, можуть бути компенсовані за рахунок істотного збільшення обсягу експортно-імпортних операцій з країнами Європейського Союзу відповідно до укладених міжнародних угод.

Реалізація проекту не потребує коштів з Державного бюджету України.

6. Очікувані правові та соціально-економічні наслідки прийняття законопроекту.

Прийняття та введення в дію законопроекту дозволить здійснити протидію державі-агресору забезпечити захист національних інтересів, національної безпеки, суверенітету і територіальної цілісності України, її економічної самостійності, а сприятиме відновленню порушених прав, свобод та законних інтересів громадян України, суспільства та держави.

 

Народні депутати України

Ю. І. Соловей

Ю. В. Тимошенко

О. В. Медуниця

О. А. Корчинська

Т. Г. Острікова

Г. М. Гопко

Опрос