Идет загрузка документа (10 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О столице Украины - городе-герое Киеве" (относительно порядка назначения председателя Киевской городской государственной администрации)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 19.06.2015 № 2128а
Дата рассмотрения: 19.06.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про столицю України - місто-герой Київ" (щодо порядку призначення голови Київської міської державної адміністрації)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Відповідно до ст. 118 Конституції України виконавчу владу в областях і районах, містах Києві та Севастополі здійснюють місцеві державні адміністрації. Цією ж нормою встановлено, що особливості здійснення виконавчої влади у містах Києві та Севастополі визначаються окремими законами України.

Разом з цим, частиною другою статті 10-1 Закону України "Про столицю України - місто-герой Київ" встановлено, що голова Київської міської державної адміністрації призначається Президентом України в порядку, передбаченому Конституцією та законами України. Тобто, положення даної норми відсилають до положень Конституції України та Закону України "Про місцеві державні адміністрації", які врегульовують порядок призначення голів місцевих державних адміністрацій. В той же час, така норма є недосконалою, суперечить положенням Основного Закону та створює правову невизначеність в положеннях Закону.

Так, відповідно до ч. 4 ст. 118 Конституції України, голови місцевих державних адміністрацій призначаються на посаду і звільняються з посади Президентом України за поданням Кабінету Міністрів України.

Згідно ч. 2 ст. 8 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" голови місцевих державних адміністрацій призначаються на посаду Президентом України за поданням Кабінету Міністрів України на строк повноважень Президента України.

Отже, враховуючи вищевказані норми, Президент України фактично може призначити на посаду голови Київської міської державної адміністрації будь-яку особу на власний розсуд.

Натомість, відповідно до ч. 2 ст. 141 Конституції України, територіальні громади на основі загального, рівного, прямого виборчого права обирають шляхом таємного голосування відповідно сільського, селищного, міського голову, який очолює виконавчий орган ради та головує на її засіданнях.

В свою чергу, відповідно до ч. 3 ст. 12 та ч. 5 ст. 51 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сільський, селищний, міський голова очолює виконавчий комітет відповідної сільської, селищної, міської ради, головує на її засіданнях.

Таким чином, зазначені положення Конституції України та Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" встановлюють, що лише Київський міський голова може очолювати Київську міську державну адміністрацію як виконавчий орган Київської міської ради.

Вказані висновки підтверджені Рішенням Конституційного Суду України від 25 грудня 2003 р. N 21-рп/2003 у справі N 1-45/2003. У цьому рішенні Конституційний суд чітко встановив, що Київську міську державну адміністрацію має очолювати лише особа, обрана Київським міським головою, яка Президентом України призначається головою Київської міської державної адміністрації.

Таким чином, діючі положення частини другої статті 10-1 Закону України "Про столицю України - місто-герой Київ" суперечать ст. 141 Конституції України, ст. 12, ст. 51 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" та вказаному рішенню Конституційного суду України.

Дана суперечність створює умови для призначення головою Київської міської державної адміністрації не Київського міського голови, а інших осіб, що позбавлятиме Київського міського голову можливості реально виконувати виконавчі владні повноваження, реалізовувати свою передвиборчу програму, порушує права киян, як територіальної громади, на управління містом.

2. Цілі та завдання прийняття проекту акта

Метою законопроекту є приведення до вимог Конституції України та Рішення Конституційного Суду України від 25 грудня 2003 р. N 21-рп/2003 положень Закону України "Про столицю України - місто-герой Київ" в частині порядку призначення голови Київської міської державної адміністрації.

3. Загальна характеристика проекту акта

Законопроектом пропонується внесення змін до Закону України "Про столицю України - місто-герой Київ" шляхом викладення частини другої статті 10-1 у новій редакції. Встановлюється, що Президент України призначає головою Київської міської державної адміністрації особу, яка обрана Київським міським головою.

4. Стан нормативно-правової бази у вказаній сфері правового регулювання

Основними нормативно-правовими актами, які регулюють зазначене питання, є Конституція України та Закони України "Про місцеве самоврядування в Україні", "Про столицю України - місто-герой Київ", "Про місцеві державні адміністрації", "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів".

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Прийняття проекту не потребуватиме додаткових витрат з Державного та місцевих бюджетів України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття акта

Прийняття законопроекту сприятиме приведенню положень Закону України "Про столицю України - місто-герой Київ" до вимог Конституції України та Рішення Конституційного Суду України від 25 грудня 2003 р. N 21-рп/2003. Встановлення порядку призначення на посаду голови Київської міської державної адміністрації особи, яка є обраною Київським міським головою, відновить повноцінне місцеве самоврядування у місті Києві та надасть можливість обраному киянами міському голові дієво впливати на розвиток міста.

 

Народні депутати України

Опрос